Elegance není jen kolekce dekorativních prvků – je to klíč ke klidnému, ale zároveň i stylovému domovu. S elegancí se můžete setkat na překvapivých místech. Může se jednat o matematický vzorec, protahování kočky nebo držení těla tanečnice. Elegance nemá nic společného s nápadnými luxusními nebo značkovými produkty. Je to nepolapitelná kvalita, kterou nelze koupit, ale přesto je něčím, po čem většina z nás touží. Pojďme se tedy podívat zblízka, co pojem elegance znamená a jak může do našich domovů přinést radost a krásu.
Elegance vychází z nás samotných
Podstatou elegance je stav mysli, ne povrchní styl, který se v průběhu měsíců či let neustále mění. Mezi módou a interiérovým designem existují paralely. Když Coco Chanel řekla, že „elegance je odmítnutí“, měla na mysli odmítnutí ozdobit něco, co je již samo o sobě krásné.
Minimalismus není synonymum
Elegance a minimalismus jsou často vnímány jako synonyma, ale je to špatně. Skutečný minimalismus je introspektivní a disciplinovaný a jeho účinek spočívá v úmyslném nedostatku. Elegance v sobě má větší bohatost a jejím cílem je potěšit jak dekoratéra, tak oko pozorovatele.
Trendy jsou na rozdíl od elegance pomíjivé
Elegance je na rozdíl od trendů nadčasová. „Trendy“ jsou vnímány jako něco, co hýbe světem designu, co způsobuje, že se někteří chvějí blahem a jiní otřásají odporem. Jinými slovy, moderní dekorace z designového obchodu budou za chvíli out, zatímco zeleň rostlin nikdy nevyjde z módy, protože je prostě nadčasová.
Svědčí o tom i slova designéra Marcela Wanderse: „Nic nestárne rychleji než novinka.“ Trendy totiž nemají nic společného s originalitou, prostě jsou jen momentálně módní. Na rozdíl od nich právě selektivní výběr prvků, které jsou blízké vašemu nitru a které si opravdu zamilujete, vytváří elegantní a osobitý interiér.
Úspěch spočívá v detailech
Jedním ze způsobů, jak dosáhnout elegance, je povýšit každodenní rituály na něco mimořádného. Uvařte si třeba šálek čaje jinak, než že nalijete vodu na čajový sáček v obyčejném hrnku. Vychutnejte si rituál a připravte si čaj v krásné konvici spařením čajových lístků. Pak se pohodlně usaďte a pomalu ho popíjejte z pěkného šálku.
Důležitou roli hraje sebevědomí
Prvním krokem na cestě za elegancí v interiéru je nalezení vlastního, osobitého stylu. Je to o tom, jak chcete, aby váš domov působil a jak se tam mají hosté cítit. Toho docílíte pozorováním okolí, experimentováním a schopností poučit se z dřívějších chyb.
Současný trh je přesycený různým vybavením a doplňky, takže dostane občas do úzkých i zkušené designéry. Každý krok, který učiníte při zařizování bytu, proto předem pečlivě zvažte, poraďte se s odborníky a při konečném rozhodování se řiďte hlavně vlastním úsudkem a tím „kam vás srdce táhne“.
Elegance není drahá
Hodně lidí si myslí, že co je elegantní, je zároveň velmi drahé. A často pak slýcháte otřepanou větu: „Na to já bych neměl.“ To je však velký omyl. Vnést do interiéru eleganci neznamená disponovat neomezenými finančními prostředky. Elegantní interiéry vlastní sebevědomí, vnímaví lidé, kteří mají smysl pro krásu. A nic z toho neznamená, že přitom musejí sáhnout do kapsy hlouběji než ti ostatní.
Co je ale nejdůležitější: Elegance není formální a nudná. Vzhledem k tomu, že smysl pro eleganci vychází ze sebedůvěry lidí, zůstává zde dostatek prostoru pro určitou lehkost a sebevyjádření.
Co dělat, když to prostě nejde
Bohužel je téměř nemožné mít elegantní domov, když v něm žijete s dětmi a domácími mazlíčky. Taková domácnost se při běžném provozu těžko ubrání nepořádku. Co tedy dělat, když přesto zatoužíte po trošce elegance?
Začněte s málem. Vymezte si doma třeba jen malý koutek a zkuste ho zařídit tak, aby vyhovoval vašim představám o elegantním prostoru. Uvidíte, že se vám po čase podaří elegantní prvky rozšířit po celém domě a že přijdete i na to, jak kam „schovávat“ poštu, boty, prádlo a další věci, které prostě nemají s elegancí nic společného.
Publikováno: 4. 11. 2021, Autor: autor: Ivana Kukalová