Akumulace dešťové vody na zálivku nebo dokonce na splachování či praní vyžaduje dle způsobu využití odstranění velkých nečistot a případně další filtraci. Jak na to?
Splavené listí a další nečistoty způsobují v akumulační nádrži kazivost vody a mohou zničit i čerpadlo. Proto je důležitá filtrace. Její intenzita záleží na tom, jak hodláte vodu dále používat – zda pouze na zalévání nebo na splachování či dokonce praní.
Kromě správného výběru a velikosti nádrže, jejího vhodného usazení s ohledem na půdní podmínky je důležité myslet i na dostatečnou filtraci, která zajistí plynulý průtok vody.
Filtrace záleží na dalším využití vody
Má-li být dešťová voda využívána především na zahradě na zalévání či například mytí auta, postačí systém bez jakékoli zvláštní filtrace vody – musí se pouze zabezpečit, že do nádrže nebude splavováno listí, větvičky či další větší nečistoty, které by nádrž zanášely. Využití dešťové vody v domě vyžaduje podstatně kvalitnější filtraci.
„Filtrace začíná hned pod svislým okapovým svodem. Zde se napojí lapač střešních splavenin, který zachytí hrubší nečistoty. Dále přes kanalizační potrubí proudí voda do filtračního koše, případně filtrační šachty, kde se zachytí již většina drobných nečistot. Takto pročištěná voda je naprosto vhodná pro užití v zahradě,“ říká technický specialista a člen realizačního týmu společnosti Aquanix Ing. Ondřej Samek, a dodává: „Pro použití dešťové vody v domě je zapotřebí mechanického čištění pomocí vnitřních jemných filtrů.“
Geiger – první pomoc
Geigery neboli lapače střešních splavenin slouží jako první filtrace pro sbíranou dešťovou vodu ze střech pomocí okapových svodů. Síta uvnitř lapačů zachycují větší nečistoty. Standardně bývají lapače vyrobeny z kvalitního polypropylenu, který je obohacený o skelná vlákna, která zabraňují mechanickému, chemickému a tepelnému poškození. Současně materiál obsahuje UV stabilizátory proti blednutí a stárnutí plastu.
Filtrační koš nebo filtrační šachtu?
Filtrační koše jsou vhodným a ekonomicky přívětivým řešením pro filtraci splavenin z okapových svodů. Filtrační koš se umisťuje do nádrže na dešťovou vodu. Vyčistí veškeré nečistoty do velikosti menší než půl milimetru.
Filtrační šachty vynikají snadnou instalací a proti filtračním košům pod nátok do akumulační nádrže také jednoduchou údržbou. Vyčistí všechny nečistoty do velikosti menší než půl milimetru.
Vnitřní filtr
Vnitřní filtry pro použití vody v domě jsou nejjemnějším stupněm přečištění. Umí zbavovat vodu chloru a chlorových sloučenin, organických látek a nepříjemných zápachů. Zároveň chrání proti vzniku vápenatých usazenin, čímž šetří rozvody či kohoutky.
Pro kompletní a dokonalé dočištění srážkové vody lze k trojfiltru připojit UV lampu, která zajistí 100% biologické vyčištění dešťové vody.
Publikováno: 2. 11. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce