Sádrokartony jako univerzální materiál pro zhotovení příček a stropů v interiéru potřebují finální úpravu tmelením, která srovná spoje jednotlivých desek stejně jako rohy a kouty a zamezí jejich praskání. Není to tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát, a s naším návodem se do toho můžete pustit klidně sami.
Tmelení je doporučeno provádět až po dokončení a potřebném vyschnutí všech vlhkých procesů na stavbě, bez následného vystavování konstrukcí vlivům náhlých teplotních a vlhkostních změn. V případě vícenásobného opláštění sádrokartonem tmelíme opláštění ve všech vrstvách.
V procesu závěrečného tmelení sádrokartonových desek včetně spárování rozlišujeme čtyři stupně kvality (Q1–Q4). Ve většině případů vám bude stačit kvalita Q2, kdy chceme dosáhnout srovnání spárovaných ploch s povrchem desek bez stupňovitých přechodů.
Rohy a kouty sádrokartonových konstrukcí je vhodné následně ošetřit páskou Habito® Flex, která je chrání před mechanickým poničením a zabraňuje vzniku prasklin v koutech. Lze ji použít na rohy a kouty všech úhlů, tím je ideální i pro použití v podkroví a typických prostor
Co všechno potřebujete k tmelení sádrokartonu?
- skelná výztužná páska
- sádrový tmel Rifino Top
- hladítko a ruční hoblík
- Pro tmelení bez broušení navíc:
- špachtle Rigips pro celoplošné tmelení
Plánujete montáž sádrokartonových konstrukcí svépomocí? Vyzkoušejte kalkulačku. Ve třech krocích si jednoduše spočítáte nejen spotřebu a potřebný soupis materiálů pro SDK, ale i pro omítky. Materiál pak můžete poptat u prodejce stavebních materiálů.
Chcete-li se naučit jednotlivé postupy pro sádrokartonové konstrukce, využijte některý z kurzů na Škole suché výstavby.
Postup práce krok za krokem:
Tmelení SDK
1. Zatmelení výztužné pásky
Výztužnou pásku nalepíme na suchou sádrokartonovou desku a přetmelíme nebo použijeme skelnou výztužnou pásku, kterou vložíme do tenké vrstvy čerstvě naneseného tmelu a přetáhneme hladítkem.
2. Tmelení spár
Po zaschnutí první vrstvy tmelu spáry přestěrkujeme tmelem, hranou hladítka tmel roztáhneme do šířky a uhladíme do ztracena.
3. Konečná úprava tmelem
Konečnou úpravu povrchu můžeme provést opět pomocí spárovacího práškového tmelu Rifino Top.
4. Broušení
Po zaschnutí tmelu přebrousíme tmelený povrch brusnou mřížkou upnutou do ručního držáku. Při broušení musíme dát pozor, abychom neporušili výztužnou pásku ani přiléhající povrch kartonu sádrokartonových desek.
Ochrana rohů a koutů
1. Pásku Habito® Flex si předem nastříháme na potřebné délky jednotlivých rohů a koutů.
2. Na rozích i v koutech vytvoříme slabou vrstvu sádrového tmelu Rifino Top, případně pastového tmelu ProMix Mega.
3. Pro dokonalou rovnoměrnost vrstvy stáhneme tmel zubatým hladítkem.
4. Pásku pečlivě přitlačíme k podkladu. Snadné aplikace dosáhneme pomocí speciálních aplikátorů – pro vnitřní hrany (kouty) s úhlem 90°, pro vnější hrany (rohy) s úhlem 90°. Pro atypické kouty i rohy využijeme jednostranný aplikátor z nabídky Rigips. Pokud aplikátor nemáme k dispozici, můžeme pásku aplikovat (přitlačit) malou špachtlí. Musíme však dbát na to, abychom vytlačili přebytečný tmel.
5. Po zaschnutí tmelu přetmelíme už jen kraje pásky slabou vrstvou a zahladíme. Již nemusíme používat žádnou bandáž.
Videonávod:
Publikováno: 25. 10. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce