Vaše koupelna zoufale volá po rekonstrukci, ale vám se stále nedaří zajistit řemeslníky, protože všichni mají nasmlouvanou práci na dva roky dopředu. Nechcete se do toho pustit sami? Netvrdíme, že je to snadné, ale pokud máte alespoň minimální zkušenosti s drobnými stavebními pracemi, zvládnete to. Podrobný návod vám pomůže a zajistí, abyste na nic nezapomněli.
Pro rekonstrukci panelového jádra, zřízení nové koupelny například v podkroví, případně pokud plánujete umístit vestavbu s koupelnou v místnosti, kde dosud nebyla, je ideální konstrukce ze sádrokartonu, která zatíží statiku stavby jen minimálně a v případě rekonstrukce panelového jádra jednoduchý projekt nevyžaduje ani statický výpočet.
Na rekonstrukci můžete použít buď zelené voděodolné SDK desky, nebo vysokopevnostní impregnované sádrokartonové desky Habito® H. Pro lehké příčky použijte raději systémové ocelové zárubně, které jsou rozměrově připraveny pro přesnou skladebnou tloušťku příčky. V koupelně byste neměli zapomenout na elektrické ochranné pospojení všech kovových součástí, kterých by se uživatel mohl dotknout, tedy i zárubní.
Koupelna ze sádrokartonu krok za krokem
1. V první řadě si pečlivě vytyčíme rozměr koupelny na podlaze. Při vyměřování je nutno zohlednit tloušťku opláštění (kóty ve výkresu značí tloušťky celé příčky, tj. pro založení vyměřujeme polohu profilů R-UW).
2. Přistoupíme k montáži profilů. Nejprve zkrátíme horizontální profil R-UW. V případě potřeby můžeme použít i zbytky profilů.
3. Profily R-UW před jejich osazením podlepíme pěnovým napojovacím těsněním. Stejně postupujeme u svislých profilů R-CW navazujících na zdivo.
4. Obvodové profily připevňujeme k betonovým konstrukcím pomocí plastových natloukacích hmoždinek o průměru 6 mm ve vzájemné rozteči max. 800 mm.
5. Profil R-UW na strop montujeme až po osazení obvodového profilu R-CW na stěnu.
6. Před připevněním profilu R-UW na strop nasuneme mezi podlahový a stropní profil R-UW první svislou stojinu (profil R-CW), zkontrolujeme svislost budoucí příčky pomocí přiložené vodováhy a označíme správnou polohu horního profilu R-UW na nosném stropu.
7. Připevnění horního profilu R-UW provedeme obdobně jako na podlaze.
8. Nárožní profily R-CW stejně jako profily R-CW u zárubní nebo profily R-CW nesoucí instalační držáky je vhodné fixovat k profilům R-UW pomocí samořezných šroubů do plechu typu LB délky 9,5 mm.
9. Profily R-CW (stojiny) zkrátíme na délku o 10 až 15 mm, než je vzdálenost mezi podlahovým a stropním profilem R-UW. R-CW Profily kromě případů popsaných v předchozím bodě zůstávají v profilech R-UW volně nasunuty (bez vzájemného sešroubování!).
10. Následuje opláštění konstrukce sádrokartonovými deskami. Desky lze formátovat nejlépe za pomoci ponorné okružní pily s vodicí lištou a odsáváním, která se doporučuje zejména při práci s deskami Habito H, protože jsou velmi tvrdé. Na zelené SDK desky vám bude stačit i odlamovací nůž.
11. Nejprve si připravíme kotvení zařizovacích předmětů. Rozteč svislých profilů R-CW (stojin) činí max. 625 mm, pro kotvení umyvadla nebo vodovodních baterií je nutné použít příslušný držák ze sanitárního programu, případně výdřevu z fošen. Držák umyvadla je nutné montovat s náležitou přesností, aby jeho líc těsně doléhal k rubu následně montované desky.
12. K připevnění desek na připravenou konstrukci z R-CW profilů použijeme elektrický šroubovák. Sádrokartonové desky šroubujeme výhradně do svislých profilů R-CW ve vzájemné rozteči šroubů max. 250 mm. U desek Habito H doporučujeme používat speciální šrouby typu UMN.
13. V ideálním případě desky opláštění nestavíme na podkladní podlahu, ale podložíme je tak, aby podlahy vznikla spára, která bude následně zatmelena spárovacím tmelem Rifino Top, tak docílíme ideálních akustických vlastností konstrukce a zabráníme i vzniku případných drobných prasklin ve spárách mezi jednotlivými deskami.
14. Otvory v deskách pro vyústění instalací provedeme např. vrtačkou za pomoci speciálního vykružováku.
15. Po provedení instalačních rozvodů v dutině příčky vložíme do dutiny minerální izolaci. Dbáme přitom, aby izolace nebyla v příčce nadmíru zmáčknutá a aby vyplnila celou volnou plochu příčky, vhodná je například Isover Piano.
16. Následně opláštíme druhou stranu koupelnové příčky deskami.
17. Po dokončení opláštění přistoupíme k nanesení penetrace a následně hydroizolace, která se používá na plochy ostřikované vodou. Správně zvolená a aplikovaná hydroizolační hmota je nezbytnou součástí systémové skladby s obkladem či dlažbou, které zaručuje správnou funkčnost a životnost celého souvrství v daných podmínkách.
Plošně se hydroizolace v koupelnách provádí:
- na podlahové ploše s přesahem na stěny minimálně 15 cm
- ve sprchových koutech s přesahem minimálně 30 cm do stran a nad vyústění sprchy
- kolem umyvadla a vany také minimálně 30 cm
Při aplikaci je důležité dbát zejména na provedení hydroizolace v napojení mezi podlahou a stěnou, případně také v koutové spáře a utěsnění odpadů konstrukcí. Na řešení těchto důležitých detailů doporučujeme používat doplňkové materiály, jako jsou těsnicí hydroizolační pásky weberBE 14.
18. Po nanesení hydroizolace můžete přistoupit k pokládce obkladů. Pro práci v interiéru můžete využít lepidla, která při práci nepráší, a vy tak budete mít jednodušší úklid. Vyrábí je například Weber (weberfor profi, weberfor profiflex). Jak správně vybrat lepidlo si přečtěte zde.
Na přesný postup nanášení hydroizolace a lepení obkladů se podívejte na videu:
Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci koupelny svépomocí a necítíte se na to, můžete se naučit práci se sádrokartonem na jednom z kurzů ve Škole suché výstavby.
Publikováno: 11. 10. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce