Uprostřed krásné, ale nehostinné krajiny norských Sunnmøre Alp vyrostl unikátní dům definovaný spoustou prosklených ploch, s kterými se v takových podmínkách často nesetkáváme. Kombinace izolačních vlastností fasád, oken a dveřních systémů umožnily realizovat projekt v energeticky velmi příznivém standardu.
Drsný, ale krásný kraj kolem Ålesundu patří k chráněnému světovému dědictví UNESCO. Zasněžené vrcholky pohoří Sunnmøre Alp vyčnívají téměř 2000 metrů nad fjordy a každoročně je jezdí obdivovat tisíce turistů.
Oblast má velmi proměnlivé klima vzhledem ke svému specifickému zeměpisnému profilu. Ve fjordských oblastech a v horách napadne každý rok několik metrů sněhu. Letní období jsou tu horká s teplotami dosahujícími téměř 30 stupňů Celsia, které ale během jediného dne mohou klesnout k 10 stupňům Celsia – rychlé změny počasí jsou tu běžné po celý rok. O to důležitější je energetický koncept budov, který ekonomicky a spolehlivě udržuje pokojové teploty v komfortním rozmezí bez ohledu na měnící se povětrnostní podmínky.
Inspirace vrcholky
Rekreační dům Black Lodge se nachází uprostřed tohoto velkolepého přírodního prostředí a krčí se na mírném svahu jako bludný balvan. Jeho podobu definovanou nepravidelným tvarem fasády a střešních povrchů inspirovaly zdejší skály. Přírodní koncept podtrhují použité materiály – ocelové plechy Corten s rezavou patinou a smrkové panely kombinované s dřevěným obložením interiéru.
Velkoplošné zasklení s tenkými hliníkovými profily umožňuje z některých místností působivý výhled. Současně bourá vizuální hranice mezi venkovní nedotčenou přírodou a vnitřní pohostinnou atmosférou s hřejivým teplem u rodinného krbu.
Monument tří
Budova slouží jako soukromá rezidence a hotel. Koncepce interiéru jednopatrové rezidence vychází z myšlenky dvou objektů přecházejících do větší třetí budovy.
Vchod rozděluje budovu a přechází ve větší otevřený prostor. Samostatné ložnice pro majitele objektu a hosty se nacházejí po obou stranách od vchodu. Pokoje, ve kterých se může ubytovat až dvanáct osob, jsou vybaveny patrovými postelemi a nejrozsáhlejší koupelnou v budově s přímým vstupem k venkovní horké koupeli.
Centrální obývací pokoj jako společenské centrum zůstává navzdory různým funkčním zónám otevřený a je v něm jídelna i malá kuchyň s ostrůvkem na přípravu jídla. Prostor s rohovým zasklením nabízí nejkrásnější panoramatický výhled na nádhernou alpskou scenerii.
Veřejné vs. soukromí
Autorem návrhu je studio Invit Arkitekter. Hlavní myšlenkou projektu bylo oddělení a zároveň vzájemného propojení vnitřních a vnějších prostorů na několika úrovních.
Téma transparentnosti a soukromí se promítá ve fasádě budovy, která vykazuje různé stupně průhlednosti či úplného soukromí, a to od úzkých vodorovně a vertikálně uspořádaných pásů oken až po obrovské otevřené prosklené plochy. V centrálním obývacím pokoji se nachází dokonce kombinace zasklení od podlahy ke stropu se shrnovacím systémem posuvných dveří.
Vizuální obdobu této myšlenky lze nalézt v barevném provedení interiéru, který osciluje mezi jasnějšími a tmavšími dřevěnými konstrukcemi pro stěny, stropy, podlahy a nábytek.
Vysoké nároky na izolaci
Vhledem k výše popsané proměnlivosti prostředí a volbě rozsáhlého prosklení bylo potřeba použít nejvyšší izolační standardy jak z hlediska pohodlí, tak i spotřeby energie.
Pro pasivní domy certifikovaná sloupko-příčková fasáda Schüco FW 50+.SI použitá v Black Lodge splňuje náročné požadavky tím, že kombinuje nejnovější technologii vysoce izolačních rámů s trojitým zasklením. Zásadně tak snižuje energetické ztráty v zimě a současně chrání proti slunečnímu teplu v horkých dnech.
Tradice ruku v ruce s moderností
Tvar budovy a zvolené řešení fasády pracují s moderním pojetím exteriéru, ale
dřevěné obložení s černě mořenými smrkovými plochami odkazuje na klasické pojetí, typické pro tradiční horské chaty v Norsku.
Tepelný komfort s elektrickým podlahovým vytápěním, elektrickým topením v koupelnách či krbovými kamny na dřevo pro „přirozené“ vytápění a atmosféru zase respektuje moderní požadavky. Stejně tak během teplejších období optimalizuje vnitřní prostředí klimatizační systém zajišťovaný tepelným čerpadlem.
Dá se říct, že Black Lodge v sobě spojil to nejlepší z tradice a moderny v jediném působivém a funkčním celku.
Informace o projektu
Název projektu: Horská chata Black Lodge, Ålesund (Norsko)
Architektonický návrh: Invit Arkitekter, Ålesund
Partner společnosti Schüco pro výrobu a montáž: Straumsheim Glass og Fasade, Straumgjerde
Dřevěné konstrukce: Gingabygg, Ålesund
Celková obytná plocha: 165 m²
Realizace: 2013–2015
Publikováno: 11. 10. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce