Pravidelnou aktualizací pojistné smlouvy si můžete ušetřit nejen spoustu starostí, ale i peněz.
Pojištění nemovitosti dává lidem pocit jistoty. Chrání jejich majetek před nečekanými situacemi jako jsou povodeň, tornádo, požár apod. Většinou si lidé uzavřou smlouvu, platí ji řadu let a dál se nestarají. Jenže i z kvalitního pojištění se po čase může stát špatná smlouva.
Důvod je jednoduchý, rostou ceny nemovitostí, práce a stavebních materiálů. Hodnotu nemovitostí zvyšují i rekonstrukce a další úpravy. To vše se podílí na zvyšování hodnoty majetku. Pokud si ale vlastník nepohlídá správné nastavení své pojistné smlouvy, reálně hrozí jeho majetku podpojištění a v případě vzniku škody pak může být nepříjemně překvapen.
O podpojištění nemovitosti hovoříme ve chvíli, kdy je skutečná hodnota nemovitosti vyšší, než je pojistná částka uvedená v pojistné smlouvě. Skutečná hodnota nemovitosti je pak hodnota, za kterou by bylo možné postavit nemovitost znovu. V těchto případech pak mohou pojišťovny krátit plnění ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka k hodnotě nemovitosti.
Jednoduše řečeno, má-li někdo pojištěn dům na 2,5 mil. Kč a skutečná hodnota domu je 5 mil. Kč, v případě škody např. 1 mil. Kč, bude pojišťovnou plněno pouze 500.000 Kč a to z důvodu 50ti % podpojištění. Na úplné odstranění škody tak bude muset majitel šáhnout do vlastních zdrojů.
„My v PROFORZA finance běžně doporučujeme klientům aktualizaci pojistných smluv vždy po rekonstrukci nebo každé 2 až 3 roky,“ říká ředitel společnosti Adam Jurečka. Riziko podpojištění je tím větší, čím je smlouva starší.
Při aktualizaci smlouvy si majitelé nemovitostí za pojistné připlatí. Finanční úsporu může přinést využití služeb finančního poradce, který má přehled o aktuální nabídce a akcích pojišťoven. Pak se i může stát, že majitelé nemovitostí ušetří nebo získají za podobné pojistné širší rozsah pojištění.
Autor: Ing. Věra Besová
Publikováno: 8. 10. 2021, Autor: autor: Komerční prezentace