Jednoduchý dům ve venkovské zástavbě u španělského města Bordils slouží rodině se dvěma dětmi. Majitelé neměli prostředků na rozdávání, ale toužili po svém prostoru. Důležité jsou pro ně přírodní materiály, maximální úspora energií stejně jako využití přírodních zdrojů k chlazení a vytápění budovy. To vše do puntíku splnil architekt Bernat Llauradó Auquer z tallerdarquitectura.
Budovu uprostřed nevelké zahrady tvoří dva rozdílné objemy – štíhlý a uzavřený hostí klidové a praktické zóny, jako jsou ložnice, dětské pokoje, koupelny, schodiště a úložné prostory. Druhý – horizontální je transparentní a slouží jako faktické srdce domu, kde rodina společně žije, hraje si, odpočívá a schází se s přáteli. Tady najdete kuchyni propojenou s jídelnou a obývacím pokojem. Je to vlastně velká prosklená veranda uprostřed zahrady mezi rostlinami a stromy.
Zahrada jako součást domu
Společenské části domu dominují velké prosklené plochy od podlahy ke stropu, které ji obklopují ze dvou stran. To umožňuje neustálou interakci rodiny mezi interiérem a exteriérem. Jako by žili na zahradě a ne v domě.
Klidová část domu je uzavřená a s okolím komunikuje okny stíněnými dřevěnými okenicemi. Je částečně obložená ručně vyráběnými cihlami natřenými na bílo stejně jako vrchní část fasády.
U tohoto domu hraje zahrada velkou roli, větší než tomu obvykle bývá. Zahradní architektura se stává součástí domu – květiny, stromy i trávy obohacují život obyvatel. A to nejen z estetického hlediska. Vegetace přejímá i funkční roli, kdy v létě funguje jako přirozená klimatizace tím, že stíní dům a chrání ho před spalujícími paprsky.
Většina materiálů použitých v domě je přírodního původu jako dřevo, sklo, železo, keramika či kámen. I to je důvod, proč se majitelé zdráhali využití syntetických materiálů.
Energie hlavně přírodní
Dům se nachází ve slunném Španělsku, ale i přesto bylo třeba myslet na tamní chladné období. V zimě je dům přirozeně vyhříván slunečními paprsky a tepelnou setrvačností země. Kvalitní izolace stěn a stropů pomáhá udržovat vnitřní teplotu a kamna na dřevo poskytují zdroj vytápění, pokud výše uvedené nestačí.
Velké skleněné plochy chrání před slunečními paprsky závěsy a okolní vegetace snižuje teplotu zejména na severní fasádě, která dostává více hodin stínu. Proto je důležité udržovat stromy v kondici, k čemuž slouží kapková závlaha.
Dům je kouzelný, funkční a bere ohled na přírodu. Můžete ho brát jako inspiraci pro váš projekt, protože opatření vyžívající vegetaci či přírodní energie, fungují stejně dobře v Čechách jako ve Španělsku. Tak jako kvalitní a poctivá architektura.
Publikováno: 4. 10. 2021, Autor: autor: Kateřina Šedivá