Zasekli jste se při plánování kuchyně? Podlehli jste modernímu trendu a rozhodli jste se spojit kuchyň s obývákem a teď obíháte kuchyňská studia s pocitem, že si nejste schopní nic vhodného vybrat? Sice se vám líbí představa, že většinu času bude trávit vaše rodina společně, ale na druhou stranu vás děsí, že byste měli vařit hned vedle sedačky a televizní obrazovky? Pořád nevíte, kam dát troubu na pečení a zda varnou desku umístit na ostrůvek, jak vám radí v kuchyňských studiích?
Otevřený prostor je trendy
Spojení kuchyně s obývákem a jídelním koutem do jednoho otevřeného konceptu je v posledních letech absolutní trend. Zřejmě se jedná o určitou reakci architektů a designérů na současný životní styl a tempo, jakým žijeme.
Přesto toto řešení není vhodné pro každého. Nelze mu upřít spoustu kladů, ale zápory se také najdou. Zejména když se na to podíváte z praktické stránky.
Ponechme teď stranou rodinné oslavy a party s přáteli, kdy je kuchyň spojená s obývákem bezpochyby velkou výhodou. Zaměřme se však na každodenní rodinný život, kdy většinou každý den strávíte v kuchyni několik hodin přípravou jídla pro celou rodinu a různých svačinek pro děti.
Pomohou obložené panely nebo skleněné dveře
Otevřený prostor nemusí být pro všechny rodiny vyloženě top nápad. Po počáteční euforii, že bude celá rodina během večera spolu, se začnou objevovat námitky jednotlivých členů rodiny, že je cinkot nádobí ruší při televizi, nebo naopak „kuchařka“ se kvůli neustálému pošťuchování potomků není schopná naplno věnovat přípravě složitého menu.
Proto není na škodu sice naplánovat otevřený prostor, ale zároveň myslet na horší časy a udělat to tak, aby kuchyň šla od obýváku oddělit pomocí posuvných skleněných dveří. V případě potřeby je zavřete, ale přitom pořád můžete udržovat vizuální kontakt s ostatními v obýváku. Pomůže také „nasimulovat“ rozdělení místností pomocí úzkého designového panelu.
Místo příček použijte nábytek
A jaké rozdělení se dá ještě vymyslet, když si při vaření nechcete připadat jako na divadelním pódiu? Vycházíme z toho, že většinou je v jednom koutu místnosti projektována kuchyň, a naproti ní, na druhém konci, se nachází obývací zóna. Tam, kde vznikne volný prostor, se hodí umístit jídelní kout.
Když je místnost ve tvaru klasického obdélníku bez polopříček, sloupů anebo zaoblení, které by ji opticky aspoň částečně dělily na jednotlivé zóny, pomůže, když šikovně rozmístíte nábytek, čímž jednotlivé pomyslné zóny přece jen vymezíte.
Pokud vás děsí představa, že vaříte vedle luxusní sedací soupravy (a přitom nemáte k dispozici dostatečně velkou místnost), dejte sedačku do prostoru a otočte ji „zády“ ke kuchyni – tak zároveň vizuálně oddělíte kuchyňskou část od obývací. Někdy pomůže i prostor oddělit třeba volně položeným kusovým kobercem. Ten mimochodem báječně funguje také třeba jako vymezení jídelní zóny.
Na ostrůvek varnou desku raději nedávejte
Určitě vám záleží na tom, aby jak kuchyň, tak obývák, působily dostatečně reprezentativně a zároveň jste se v nich cítili dobře. K tomu je potřeba v běžném životě splnit jednu důležitou věc – mít pokud možno uklizeno.
Často se jako předěl mezi jednotlivými zónami používá také středový ostrůvek. Ten je velmi praktický, získáváte díky němu další pracovní plochu a většina hospodyněk si ho nemůže vynachválit. Přesto je však třeba si jeho využití rozmyslet. To se týká zvláště umístění varné desky, případně dřezu na nádobí. Pokud není pro vás kuchyň jen místem, kde si ráno uvaříte kávu a večer si tady sníte toast a nalijete skleničku vína, není varná deska na ostrůvku zrovna dobrý nápad.
Musíte totiž počítat s tím, že uvidíte na ostrůvek také z obýváku. A pohled na ostrůvek, kde neustále stojí hrnce, by z místa, kde se má zejména relaxovat, asi nepůsobil zrovna příjemně. Samozřejmě, že když je varná deska prázdná a čistá, je pěkná, ale jak často se to stane ve vícečlenné rodině?
Proto raději dejte varnou desku a dřez na kuchyňskou linku a k ostrůvku postavte třeba barové stoličky a používejte ho na rychlé stolování, případně jako přídavnou pracovní plochu a úložný prostor. V případě, když k němu z jedné strany napojíte jídelní stůl, mohlo by jít o plynulé spojení kuchyně s jídelní částí. A pokud vaše děti třeba rádi kreslí, zatímco vy připravujete večeři, budete je mít doslova na dosah ruky. Výhodou je, že se tím oddychová zóna se od té kuchyňské o nějaký metr oddálí, což znamená, že se vám návštěva nebude dívat do hrnců.
Publikováno: 30. 9. 2021, Autor: autor: Ivana Kukalová