Při rozhodování o tom, jaký bude mít rodinný dům kabátek, přibývá ke klasické omítce, dřevěnému, cihlovému či kamennému obkladu, případně pohledovému betonu nebo povrchu z kompositu ještě další možnost. Můžete si ho „potáhnout“ exteriérovou tapetou
Hranice jsou tu od toho, aby se překračovaly, řekla si zřejmě italská firma Instabile Lab zabývající se tapetami pro interiér a vykročila pěkně drze ven do otevřeného prostoru. Návrhy, prezentované benátskou společností, posouvají možnosti celkového vzhledu domu někam jinam.
Kohoutí stopu nebo květy?
Možností, jak překvapit, ohromit, možná i šokovat, je opravdu nepočítaně. Můžete mít nakonec i ten dřevěný či mramorový obklad, aniž koupíte kousek dřeva nebo kamene.
Čerpat lze ze vzorů pro tkaniny, z geometrie, přírodních motivů a materiálů, ale i z veškerých grafik a dalších uměleckých děl, existujících na světě.
Lidé si při pořizování domu velmi často přejí originální prostředí, exkluzivní vzhled, výrazný vizuální efekt. A najednou jim to všechno najednou může splnit obyčejná tapeta? No, úplně obyčejná ne, musí přece nějak na domě držet a odolávat počasí.
O čem je řeč?
Nový produkt má název Fibratex. Tapety jsou sklolaminátové, vytvořené tkalcovskou technikou ze skelného vlákna v hrubé vazební struktuře. Tato tkanina se ještě ošetřuje pryskyřicí. Venkovní stěny musí být speciálně připraveny – čisté, odmaštěné a obroušené, aby se zlepšila přilnavost. Finální dvoukomponentní pryskyřice Tex Decor má vysokou odolnost proti namáhání a deformacím, dobrou odolnost proti oděru, vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům a povrchovou úpravu snižující ulpívání nečistot.
Puristé asi tuto novinku zrovna vítat nebudou, ale není pochyb o tom, že zaujme. Nahrazuje dřívější dekorativní prvky na fasádách, kdy se sahalo po keramice či malbě. Inu, máme přece 21. století. Proč si nedat tapetu na fasádu, když si do bytu – v souladu s trendy dáváme na stěny tapety s venkovní architekturou.
Publikováno: 26. 11. 2020, Autor: autor: Vladimíra Storchová