Blíží se jaro a kromě rozkvetlých stromů a květin je jeho výhodou také to, že stavební firmy často poskytují výrazné slevy na své práce. Samozřejmě je to z důvodu, že v zimě nemají tolik zakázek a chtějí vás zlákat k tomu, abyste se pustili třeba už teď do zateplení domu.
Pokud však stále váháte, zda „dát svému domu nový kabát“, protože se bojíte, že se tím vaše bydlení možná zhorší, možná vám rozhodování usnadní tento článek.
Dozvíte se v něm, proč by vás neměla odradit tvrzení, že zateplení brání domu v „dýchání“, podněcuje vznik plísní nebo že polystyren je neekologický či dokonce jedovatý.
Uvedené informace zveřejnilo Sdružení EPS ČR, což je národní organizace, jejímž cílem je podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS) a kontrolovat jeho kvalitu.
Polystyren se v žádném případě samovolně neztrácí
Velmi rozšířeným omylem o pěnovém polystyrenu je mýtus o jeho postupném mizení. Pověra vznikla pravděpodobně už v začátcích užívání tohoto izolačního materiálu. Pravdou je, že se tehdy se zateplovalo velmi neodborně, spíše tak trochu „podomácku“. Většinou se přitom používala nevhodná lepidla s organickými rozpouštědly, která možná s pěnovým polystyrenem v některých případech reagovala a zčásti ho rozpouštěla.
Avšak ten typ polystyrenu, s nímž se v současné době zateplují budovy, samozřejmě s využitím dostupných moderních technologií, je vysoce stabilní. Jeho životnost je více jak 50 let, přičemž jsou zachovány všechny jeho vlastnosti, jako je např. izolační schopnost nebo mechanické parametry. Navíc je odolný teplotám proti do 80 °C.
Zateplení pomocí minerální vlny, která je zatím také hodně využívaná jako izolační materiál, byste měli raději důkladně zvážit. Na rozdíl od polystyrenu je totiž méně odolná proti vlhkosti. Může proto podstatným způsobem ztrácet své izolační a mechanické vlastnosti. Bohužel se může stát, že při nesprávné aplikaci dojde v krajním případě i k havárii zateplovacího systému.
Za plísně v místnostech zateplení nemůže
Asi jste se už setkali s tvrzením, že zateplený dům „nedýchá“ a v interiéru se kvůli tomu objevují dokonce i plísně. Přitom odborníci tvrdí, že plísně daleko častěji vznikají v nezateplených stavbách s vysokou vnitřní vlhkostí, která je zaviněná nedostatečným větráním. A to kupodivu platí jak pro novostavby, tak pro rekonstruované domy. Pokud je vnější zateplení provedeno kvalitně, odstraňuje tzv. tepelné mosty a zabraňuje vzniku vodní páry na zdivu, čímž se výrazně snižuje vlhkost a pravděpodobnost vzniku plísní.
Pokud se vám nebo vašim známým stalo, že se v zatepleném domě plísně přesto objevily, je pravděpodobné, že na vině byly špatně utěsněné spáry kolem oken a dveří. Samozřejmě i zde je důležité myslet na dostatečné větrání. To je totiž nezbytné v každé budově, protože prouděním vzduchu jsou odváděny škodlivé emise a vlhko.
O své zdraví se bát nemusíte
Poslední dobou se v médiích objevila zpráva, že je pěnový polystyren jedovatý a neekologický. Odborníci ze Sdružení EPS však tvrdí, že se jedná o pouhý mýtus. Podle nich pěnový polystyren obsahuje 98 % vzduchu, a proto jeho výroba i případná likvidace nezatěžují životní prostředí a nemají negativní vliv ani na lidské zdraví.
Nezapomeňte na sokl
Na závěr ještě malé upozornění. Nestačí zateplit jen obvodové zdi domu. Musí být zaizolovány také části budovy pod terénem a sokl, jinak dochází k promrzání stavby „odspodu“. Snížíte tím výdaje za energie, ale hlavně prodloužíte životnost svého domu.
Ideální je použít speciální desky, tzv. perimetrickou a soklovou izolaci z polystyrenu, které jsou odolné proti vlhkosti, mrazu i mechanickému poškození. Takže vás pak nezaskočí ani větší množství vody, které se u soklu nahromadí po hustém dešti nebo z tajícího sněhu.
Text: Ivana Kukalová
Publikováno: 17. 3. 2017, Autor: