Tak velký výběr vzorů a barev nedosáhnete ničím jiným než tapetami. Není divu, že se před časem s velkou pompou vrátily a asi jen tak domácnosti neopustí. Jelikož existuje několik tipů tapet a způsobů jejich lepení, připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak se v nich orientovat.
Práce s tapetami není složitá, ale každý jejich druh si vyžaduje jiné zacházení. Jen tak bude proměna interiéru dokonalá.
„Tapety se prodávají v rolích, aby bylo možné je snadno instalovat. Pokud se vám dílo nepovede nebo se vám nakonec nebude líbit, tapety také můžete snadno strhnout. Nemusíte se proto bát, že se vám vybraný vzor třeba snadno okouká,“ říká Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení tapet a dekorací v projektových marketech Hornbach.
Výběr správné tapety
Tapety mají různé vlastnost, a proto musíme jejich výběr podřídit účelu prostoru, do kterého budou instalované. Existují například omyvatelné, vhodné do místností se zvýšenou vlhkostí a podobně.
-
Vliesové tapety
Možná tento druh tapet znáte pod názvem flísové tapety. Na trhu nejsou příliš dlouho, ale už teď se těší velké oblibě. Mají totiž mnoho benefitů. Jsou prodyšné. To znamená, že stěna, na které jsou nalepené, nezplesniví. Pyšní se vysokou pevností, jejich barva se ani po čase nezmění a poskytují výbornou tepelnou i zvukovou izolaci. Jsou velmi univerzální a můžete je umístit do každé místnosti. Jejich lepení je navíc velmi snadné.
-
Vinylové tapety
Vinylové tapety se vyrábí tak, že se nanese vinylová vrstva na papírový podklad. To, do jaké míry je tapeta kvalitní, závisí právě na vinylové vrstvě. Platí zde jednoduchá rovnice: čím více vrstev, tím je tapeta kvalitnější. A jaké přinášejí výhody? Jsou odolné a dají se dobře omývat. Poskytují také částečnou izolaci tepla. Bez problémů je nalepíte na různé podklady, jako je například omítka, beton, sádrokarton nebo umakart. Šikovně zakryjí různé nerovnosti a prasklinky na zdi. Nevýhodou vinylových tapet je neprodyšnosti, proto se nehodí na zdi se zvýšenou vlhkostí.
-
Papírové tapety
Vyrábí se buď jednovrstvé, nebo dvojvrstvé, těm se také říká duplexní a jsou kvalitnější. Ze seznamu patří k těm nejlevnějším a můžete je použít do každého interiéru. Mezi hlavní nevýhody patří omezená omyvatelnost a nižší odolnost proti oděru, proto se nehodí do kuchyní, anebo chodeb se zvýšeným provozem. Ale například do ložnice jsou ideální.
Příprava podkladu pro lepení tapet
K lepení tapet budete potřebovat minimálně pravítko, metr, olovnici, vodováhu, nůžky, nůž, váleček a kvalitní lepidlo. Začněte tím, že v celém interiéru vypnete proud a odmontujete vypínače i zásuvky.
Důležitá je dobrá příprava povrchu. Pokud jsou na něm staré tapety, šetrně je odstraňte. Snadno si poradíte s vliesovými tapetami. Na ostatní můžete použít například také odstraňovač tapet.
Stěna, kterou se rozhodnete tapetovat, by měla být v prvé řadě rovná. Jen dokonale rovný povrch je zárukou bezproblémového lepení. Olupující omítku seškrábejte, veškeré praskliny zatmelte a zahlaďte nerovnosti. Na drsné povrchy naneste penetraci.
Začínáme s lepením
Připravte si jednotlivé pruhy tapet a ke každému dílu přidejte zhruba 10 cm, konečnou délku zarovnáte nakonec. Tapetu si rozložte na rovný povrch a rovnoměrně rozetřete lepidlo. Vyčkejte, než se lepidlo nasákne. Pomocí olovnice si vyměřte a tužkou si na stěnu nakreslete první svislou čáru. Využijte pravítko. Tapetu po nalepení ihned uhlaďte. Pomůže vám s tím hadřík. Zbavte se všech vzduchových bublin. Přečnívající okraje tapety zastřihněte. Než nalepíte další tapetu, zkontrolujte, zda na sebe navazují vzory. Rozstřihněte otvory pro vypínače, proud musí být stále vypnutý.
Při lepení papírových tapet se lepidlo nanáší na rubovou stranu tapety i na stěnu. V případě tapet z vinylu se lepidlo nanáší jen na tapetu, při lepení vliesových se nanese pouze na stěnu. Tapety se lepí od shora dolů a těsně vedle sebe (na sraz). Vzniklé vzduchové bubliny vytlačujte od středu do stran.
Publikováno: 20. 1. 2021, Autor: autor: Julie Veselá