Oheň navozuje pocit bezpečí a domova už od pradávných dob. Hlavně proto se snažíme ho přinést domů, kde si můžeme jeho plápolání skutečně užít. Krbová kamna jsou stále žádanějším způsobem topení i pro cenovou dostupnost dřeva. Uvažujete-li o jejich pořízení, kromě designu by měl hrát hlavní roli jejich výkon a také způsob, jakým chceme dům či byt vytápět.
Rozhodování o tom, jaká kamna si pořídíme, je mnohem náročnější než samotné topení. Při výběru musíme brát v úvahu i takové skutečnosti, jako je možný tah komína, průměr kouřovodu, jak velký prostor potřebujeme vytápět a nakolik stavba dokáže udržet teplo. Před nákupem se proto vyplatí přizvat si odborníka, jenž zváží všechny potřebné faktory a navrhne optimální řešení.
Výkon vždy podle velikosti prostor
Nejprve si ujasněte, jak velký prostor budou vaše krbová kamna vytápět. Při tom musíte vzít v úvahu tepelné ztráty budovy – u starších objektů je obvykle nutno počítat s tím, že zdivem uteče větší část tepla než u novostaveb, a výkon kamen tomu proto přizpůsobit. Není dobré jejich výkon poddimenzovat, ale ani předimenzovat.
V prvním případě snaha o zvýšení výkonu a získání více tepla tak, že se dlouhodobě otevřou všechny přívody vzduchu, zatíží konstrukci kamen a sníží životnost kamen, nadměrně také vzroste spotřeba paliva. Příliš vysoký výkon kamen a s tím související přetápění prostor zase ústí do „škrcení“ přívodu vzduchu do kamen. Výkon se tak sice sníží, ale nedokonalým spalováním se kamna a komín zanášejí dehtem, rostou tak náklady na jejich čištění.
Jaký způsob vytápění?
Oba za způsobů vytápění – teplovzdušný nebo teplovodní, mají své pro a proti. U celoročně obývaných objektů, kde se počítá s napojením na rozvody ústředního vytápění, případně bojleru či akumulační nádrže, je výhodnější teplovodní vytápění. Díky němu se mohou stát hlavním zdrojem tepla, případně je lze kombinovat například s elektrokotlem.
Vybírat lze z krbů s různými výkony – 7, 12, 17 nebo 25 kW, které zvolíte podle vašich potřeb. Větší část výkonu se přitom přenáší do ohřevu vody, menší část do ohřevu vzduchu. I tato kamna využívají účinné sekundární spalování, které snižuje spotřebu dřeva, z důvodu bezpečnosti jsou vybavena ochlazovací smyčkou. Volit zde lze ze tří typů regulace přívodu vzduchu – manuálního, základního a automatického.
Chaty a chalupy, které obýváme jen určité dny nebo období, se vyplatí zvolit teplovzdušný způsob. Ten je určen pro lokální vytápění pokoje. Pomocí trubkového systému, v němž proudí teplý vzduch, však umožňuje rovnoměrně rozdělit teplý vzduch nejen po místnosti, kde stojí kamna, ale také do dalších místností. Náklady na vybudování rozvodů by byly zbytečně vysoké, údržba zařízení, které by se zapínalo a vypínalo s velkými časovými odstupy by byla náročnější, roztápění celého systému by bylo pomalejší a naopak díky větší tepelné akumulaci by topidlo ještě nějakou dobu po opuštění objektu hřálo.
Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: HS Flamingo, Temr.cz, Richter-Frenzel via Biano.cz
Publikováno: 23. 9. 2016, Autor: