Klimatizace se pořizuje v létě, když je vedro, a topení zase v zimě? To asi ne. Léto a zima se přece opakují. Práce a produkty pořizované mimo hlavní sezonu mají tu výhodu, že bývají levnější a na jejich instalaci se nemusí tak dlouho čekat.
Mimo hlavní sezonu se dá zařídit prakticky cokoliv, co se týká opláštění domu stejně jako interiérových prací či revizí. Například o revizi komínů a kotlů je největší zájem před začátkem topné sezony, proto na odborníka, který je provede, budete muset čekat i v řádu několika týdnů. Když si je ale zařídíte na jaře, bude provedena v řádu dnů a pravděpodobně dostanete i slevu.
Na to upozorňuje Ivo Winkler ze společnosti Enbra, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky a klimatizačních zařízení. „Velkým problémem bývají i revize stávajících zařízení, například kotlů či komínů. Lidé tyto záležitosti často nechávají až na začátek topné sezony, kvůli omezenému počtu specialistů a obrovské poptávce to však zpravidla znamená dlouhé čekací lhůty. Závady na vytápěcím systému pak mohou mít neblahý vliv nejen na funkci, ale především na komfort uživatele i na výsledné náklady.“
Proto je podle něj potřeba vše řešit včas, ideálně během letních měsíců, kdy je vytíženost specialistů minimální. Podobný postup lze přitom doporučit i u pořizování paliva na zimu, jehož ceny bývají během topné sezony zpravidla vyšší než v letních měsících. Druhou možností jsou pak různé bonusy prodejců mimo sezonu, kam se řadí například doprava zdarma či zakoupení tvrdého palivového dříví za cenu měkkého.
Na stavbě lze pracovat za každého počasí
Pojem sezonnosti začíná být čím dál více relativní – prvky domácnosti určené pro konkrétní roční období lze totiž využívat prakticky po celý rok. „I během zimních měsíců je možné do domu instalovat různá příslušenství jako stínicí techniku či garážová vrata. Na stavbě se v těchto případech může pracovat prakticky kontinuálně, klidně i v nejchladnějších měsících. Ostatně montážní pracovníci fungují jako jiná zaměstnání po celý rok,“ uvedl Petr Přichystal, obchodní ředitel společnosti Lomax, která se specializuje na výrobu garážových vrat a stínicí techniky.
Winkler dále upozorňuje, že problém sezonnosti se netýká jen revizí: „Uživatelům vždy doporučujeme, aby se nebáli opatřit si příslušenství do domácnosti mimo sezonu. Reflektují to však spíše sporadicky, a to i přesto, že daný sortiment mimo hlavní období nijak neomezujeme. V létě tak zaznamenáváme mimořádnou poptávku po klimatizacích, v zimě je pak největší zájem o systémy pro vytápění domácnosti.“
Stavební sezona je relativní pojem
Hrubá stavba domu se stále provádí v období od března do listopadu. Je to dáno vlastnostmi stavebních materiálů, u kterých se vlivem nízkých teplot zpomalují chemické reakce a nedoporučuje se proto stavět při nižších teplotách než 5 °C. Hrubou stavbu je zároveň potřeba nechat vymrznout. Nicméně teplé zimy posledních let a možnost pracovat v interiéru způsobily, že pojem stavební sezona se rozprostřel až na výjimky na celý rok.
„Pojem stavební sezona byl, je a stále bude existovat, i když poslední roky se díky nebývalé poptávce po stavebních materiálech stal pro výrobce v podstatě celoroční záležitostí. Dalším faktorem jsou i současné klimatické podmínky. Již několikátá mírná zima umožnila téměř nepřetržitou práci na stavbách. Velký objem pojmou i rekonstrukce, které rovněž nejsou vázány na jarní a podzimní termíny, ale probíhají celoročně,“ uvedl vedoucí marketingu společnosti Xella CZ Luděk Suchomel.
Při objednávce ve špičce si počkáte
„Uživatelé si příslušenství stále pořizují v období, kdy ho z hlediska uživatelského komfortu nejvíce potřebují. Ne každý si však uvědomuje, že například venkovní rolety slouží i v zimě jako výrazný tepelněizolační prvek. Propojení stínicí techniky se systémem vytápění prostřednictvím takzvané chytré domácnosti zároveň znamená významnou úsporu na vytápění,“ popsal Petr Přichystal.
Podobně se vyjadřuje i Ivo Winkler. „Současné modely klimatizací mají i funkci vytápění, místnost začnou ohřívat prakticky okamžitě. Neznamená to tedy, že by v zimním období nenašly využití,“ doplnil.
Publikováno: 26. 8. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce