Vybavit malý byt nemusí být zase tak těžký oříšek. Je dobré mít na paměti, že v jednoduchosti spočívá krása. Čím méně toho člověk v malém bytě bude mít, tím lépe. S množstvím nábytku a doplňků pak malý byt působí stísněně. Je tedy dobré promyslet veškerý úložný prostor a smířit se s tím, že některých věcí je lépe se vzdát. Člověk toho skutečně nepotřebuje až tak mnoho. Kolikrát v domácnostech skladujeme věci, které jsou úplně zbytečné a používáme je jednou za rok nebo vůbec. Pojďme se společně podívat na to, jak lze snadno a přitom hezky i prakticky zařídit malý byt.
Úložný prostor
Patrně nebudete hýřit místem a objemná skříň by mohla ukrajovat z obývacího prostoru. Můžete se rozhodnout pro vestavěné skříně v předsíni, využít i místo kolem dveří a pod stropem. Vhodné je zaměřit se také na chytrý nábytek s úložným prostorem. Za vhodnou postel by šlo považovat takovou, která má úložný prostor případně místo čela zabudovaný policový systém. Pro spaní je určitě lepší postel než sedací souprava, i v případě garsonky. Rozkládat každý den sedací soupravu asi nebude to pravé ořechové. Pokud se tak však rozhodnete, vsaďte na kvalitu. Jestliže máte v bytě místo na obojí (postel i sedací soupravu), pak je vhodné pořídit obojí s úložným prostorem.
Má-li váš byt vysoké stropy, mohou být skvělou možností palandy. Nahoře získáte místo pro spaní a pod palandou třeba malý obývací koutek nebo pracovnu, kde je možné umístit PC nebo psací stolek, křeslo, police a lampičku. Vždy záleží na tom, jaké je dispoziční řešení bytu. Ačkoli je pravdou, že méně je mnohdy více, nemusí to platit v kuchyni.
Policový systém místo horních dvířek působí vzdušně a zvětšuje opticky prostor, ale je vhodný pro vyznavače minimalismu. Pro skladování většího množství nádobí a potravin je lépe vybrat kuchyňskou linku s horními kuchyňskými skřínkami, klidně až do stropu. To znamená i 2 řady horních skřínek nad sebou. Tady budete muset zvážit, zda vám stačí pro vaření minimum věcí nebo vaříte často, hodně a rádi. Někam budete muset veškeré nádobí uložit. Co se týče jídelního prostoru, opět lze vybírat chytře. Stůl, který je možné podle potřeby rozložit, stohovací židle nebo kuchyňské bobky s úložným prostorem.
Světlé barvy
Do malého prostoru se hodí světlé barvy. To neznamená, že si nemůžete jednu stěnu vymalovat třeba tmavě šedou barvou. Ovšem pravidlo by mělo být, čím více světlých barev a světla, tím lépe. Vybírejte spíš nábytek světlé barvy, světlé koberce či jiné podlahové krytiny. Více světla do interiéru mohou přinést i skleněné dveře nebo skleněné přepážky. Prostor dokáže zvětšit i umístění zrcadla. Ovšem myslete na to, že tam, kde je umístěné zrcadlo, musí být neustále uklízeno. Nikdo netouží, aby se nepořádek odrážel v zrcadle a působil pocitově ještě větší chaos a nepořádek v bytě.
Třídění věcí
Při vybavování malého bytu budete muset činit kompromisy. Ačkoli to zní jako nejsnadnější část, je tomu právě naopak. Zjistíte, že místo patero povlečení vám bude stačit dvoje. Vytřídit budete muset nejen bytový textil, ale i vlastní šatník a botník. Zbavit se některých interiérových dekorací, kuchyňského náčiní a dalších věcí, které zkrátka používáte zřídka nebo dokonce vůbec. A týká se to i pomocníků v domácnosti. Zjistíte, že mnohem lepší je například mop s vysavačem v jednom, než mít těchto pomocníků více. Totéž platí o kuchyni. Je lépe mít kuchyňského robota, který zastane více funkcí, než 5 různých věcí. Tedy alespoň v okamžiku, kdy skutečně řešíte prostor.
Publikováno: 21. 8. 2021, Autor: autor: Komerční prezentace