Pojďte na prohlídku prvního tzv. aktivního domu na světě. Stojí na předměstí Toronta a půl roku bude ve zkušebním provozu. A co že je na něm tak novátorského? Zvolený přístup k designu, který maximalizuje příležitosti pro denní světlo i čerstvý vzduch a úspory energií a měl by proto mít pozitivní vliv na fyzické zdraví a duševní pohodu obyvatel.
Jako slunečnice se obrací k slunci
Dům má nezvyklý půdorys písmene C, díky tomu může maximálně využívat denní světlo. Obě postranní křídla jsou směrem do zahrady otevřená přes dvě podlaží a centrální denní prostor v přízemí, ale i schodiště jsou doslova zalité světlem. Okna od podlahy po strop propojují interiér s exteriérem a zároveň přidávají pocit prostoru.
Umístění oken umožňuje efektivní větrání využívající komínový efekt, který pomáhá snižovat nároky na klimatizaci. Vedle oken přivádějí do domu vzduch i střešní okna VELUX a ovladatelné světlíky. Izolační trojskla v oknech zabezpečují maximální tepelný komfort.
Dům je vybaven dobíjecí lithium-iontovou baterií Powerwall od společnosti Tesla, která umožňuje lepší hospodaření s energií a snížení spotřeby elektřiny ve špičce a v případě potřeby ji zle použít i jako nouzový zdroj. Dále jsou tam Wi-Fi termostaty, bezdrátovým ovládáním světla či senzory upozorňujícími na úniky vody. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo a třízónová pec umístěná v centrálním prostoru v přízemí.
Aktivní domy nabízejí zdravější a pohodlnější život pro své uživatele. Certifikát získávají na základě interakce mezi spotřebou energie, vnitřních klimatických podmínek a minimálního dopadu na životní prostředí. Samozřejmost je využívání obnovitelných zdrojů energií.
Evropský patent v Kanadě
První aktivní dům na světě nese název Centennial Park Residence, stojí v Kanadě, ale byl navržen v Evropě, kde vznikl na základně kanadských a dánských zkušeností. Všichni si uvědomovali, že dům, o který bude zájem, musí být finančně přijatelný a kvalitně zrealizovaný.
I proto je vyroben z montovaných komponentů. Kromě toho byla jejich výhodou, že se dům nejdříve zkušebně postavil ve výrobním závodě, kde se na reálné maketě různými simulacemi podařilo eliminovat tepelné úniky. Až po odzkoušení těsnosti ve výrobní hale se dům postavil na připraveném pozemku.
Testovací provoz
Na dobu testování se do domu nastěhuje technický manažer VELUX v Kanadě Russell Ibbotson s manželkou a dětmi. Důvod dočasný nájemník vysvětluje: „Dnes není až takový problém postavit aktivní dům. Chci ale dál předat své reálné zkušenosti s jeho užíváním. Na mé rodině chci zdokumentovat, jak nás vnitřní klima ovlivňuje fyzicky i psychicky.“ Jeho manželka bioložka chce během pobytu sledovat, jak dům ovlivňuje schopnost dětí hrát si a učit se.
Své zkušenosti budou sdílet na svém blogu. Russellův příběh bude zahrnovat i celou řadu vědeckých experimentů – pomocí snímačů se budou dokumentovat hodnoty CO2, teplota v interiéru či délka denního světla v různých ročních obdobích. Výsledky potom mohou pomoci expertům při vylepšování následujících projektů.
Publikováno: 11. 8. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce