reklama

Jaká je rychlá pomoc proti vedru doma?

Když už vedra udeří a pečeme se doma takříkajíc ve vlastní šťávě, musíme se spokojit s rychlými mobilními řešeními. Nejsou sice tak účinná, ale jsou levnější a lepší něco než nic. Pro následující roky je pak ale dobré se zamyslet nad nějakým trvalejším řešením.

K čemu slouží zvlhčovače a odvlhčovače?

Vysoká vlhkost vzduchu v domácnosti subjektivně zvyšuje pocit tepla, není to ani nic dobrého pro naše zdraví. Vlhkost by se měla pohybovat kolem 40-50 %. Při vyšší vlhkosti hrozí zvýšené riziko tvorby plísní v interiéru, daří se roztočům. První pomocí v takovém případě jsou různé odvlhčovače vzduchu. Vzduch tedy rozhodně neochladí, ale přece jen trochu uleví. Mají zásobníky na kondenzát, který je třeba pravidelně vylévat a udržovat v čistotě. Pořídíte je už od několika set korun.

Někoho možná doma trápí právě opačný problém, tedy příliš suchý vzduch, který vysouší sliznice nosu i oči a může vést ke zdravotním komplikacím. Existují samozřejmě různé babské rady (typu rozvěšování namočených ručníků nebo umisťování odpařovačů na topení), ale i speciální přístroje – zvlhčovače vzduchu. Oblíbené jsou zejména ty, které tvoří „studenou páru“ za pomoci ultrazvukových vln. Funkci zvlhčování vzduchu mohou mít i některé čističky vzduchu nebo klimatizace.

Jaká je rychlá pomoc proti vedru doma?
i (Zdroj: Daikin.cz)
Jaká je rychlá pomoc proti vedru doma?

Když je vedro, pomůže alespoň větrák

Jakmile udeří vedra, obvykle jsou okamžitě vyprodané také ventilátory (větráky). Proud vzduchu skutečně dokáže navodit subjektivní pocit nižší teploty vzduchu. Pořídíte ho za pár korun a když před něj postavíte lahev zmrzlé vody, první pomoc proti horku je na světě. Být trvale v průvanu ale nesvědčí zejména krční páteři a o žádné skutečné snížení teploty vzduchu se stejně jako u odvlhčovačů nejedná.

Mobilní vs. vestavné klimatizace

Jediným zařízením, které tedy reálně teplotu vzduchu snižuje, je klimatizace. Jde vlastně o tepelné čerpadlo, které za pomoci chladiva odebírá teplotu vnitřnímu prostředí a odvádí ji z místnosti ven. Jak ji odvádí, v tom spočívá hlavní rozdíl mezi mobilní a pevnou (chcete-li vestavnou nebo také splitovou) klimatizací.

Zatímco mobilní klimatizace seženete řádově za několik tisíc a jejich instalace je opravdu hračka, jejich účinnost je nižší, protože musíte mít trubku s odvodem teplého vzduchu vystrčenou z okna, kudy vám samozřejmě zase zpátky proniká horký vzduch zvenku. Také odvod kondenzátu je řešen buď nějakým zásobníkem, který musíte vylévat, nebo hadicí do kbelíku.

Kvalitní splitovou klimatizaci pořídíte od 30 000 Kč na jednu místnost včetně DPH a montáže (v ceně je venkovní a vnitřní jednotka i veškerá kabeláž). Ty moderní dokážou nejen chladit a vytápět s celoroční účinností A+++ (jako třeba nová Perfera od Daikin), ale také účinně čistit a zvlhčovat nebo naopak odvlhčovat vzduch. Všechno pohodlně ovládáte chytrým telefonem a o nějaký odvod vzduchu nebo kondenzátu už se nemusíte starat.

Publikováno: 11. 8. 2021, Autor: autor: Komerční prezentace