Kovárna z roku 1835 nedaleko Frýdštejna patří mezi několik málo dochovaných kováren v Česku. Doba minulá jí nachytala pomalý zánik. Naštěstí se našli nadšenci, kteří se rozhodli ji zachránit a dát jí nový život, i když jiný než byl její původní účel. Díky citlivému přístupu a chytrým řešením se podařilo dokonale propojit architekturu 19. století s moderním designem.
Jak to začalo
Před téměř deseti lety se začal psát nový příběh historické kovárny s atypickou střechou a ve středu umístěnou studnou. Dva bratři – Dalibor a Jan Cidlinští se pustili do její rekonstrukce, aby v ní zřídili stylovou restauraci. S pomocí firmy Durango specializované na historické památky se pustili do rozsáhlé rekonstrukce s důrazem na zachování původní dispozice a dobových materiálů.
V roce 2016 se bratři rozhodli rozšířit restauraci o další služby a vytvořit jedinečné zážitkové místo s moderním wellness.
„Lámali jsme si hlavu, jak zachránit a využít historickou studnu, která se v kronikách datuje spolu s bývalou kovárnou již do roku 1835. Vnitřní konstrukce 16 metrů hluboké šachty byla do poloviny vyložena pískovcovými štuky a dále vysekaná do skály. Vize záchrany historické studny nás přivedla k myšlence, na tomto místě vybudovat wellness, kde tato historická studna bude dominantou celého prostoru,“ říká Dalibor Cidlinský.
Rekonstrukce si vyžádala náročná řešení
Stavba o rozloze 120 m2 se skládá přízemní části a prvního a druhého podzemního podlaží, ve kterých lze nahlédnout do útrob historické studny.
Celou stavbu bylo nutné důkladně izolovat a zabránit průniku spodní vody. „Rozhodli jsme se proto pro vybudování hydroizolační železobetonové stavby tzv. bílé vany. Probíhající stavební práce byly komplikované polohou pozemku, který je pro jakoukoliv stavbu velice nepraktický a v průběhu celé realizace jsme museli bojovat doslova o každý centimetr. Díky nepravidelné stavební parcele vznikl atypický tvar celého wellness, což ve výsledku pozitivně ovlivnilo finální dojem,“ dodává Jan Cidlinský.
Situaci komplikovalo, že se veškeré výkopové práce musely provádět velice šetrně, obezřetně a bez použití těžké techniky, aby nedošlo k poškození objektu kovárny, podzemních sklepů a již zmiňované historické studny.
Zachování původních prvků prioritou
Celý prostor byl navrhován velmi citlivě s ohledem na prvky stavitelství v lidové architektuře, např. pískovcové valené klenby, které byly ve vesnickém stavitelství důležitým dobovým prvkem, pískovcové klenební oblouky nad dveřmi a okny, dubové dřevěné překlady tvořící nadpraží dveřního nebo okenního otvoru, nepravidelně vázané pískovcové zdivo apod.
Byly využity i staré pískovcové štuky, opukové kameny, 150 let staré ručně tesané dubové trámy či stará sluncem prosvícená smrková prkna. Veškeré materiály byly pečlivě vybrány, vyčištěny a opracovány do finální podoby.
Úžasný wellness v jedinečném prostředí
Celý lázeňský prostor byl navržený s nejmodernějšími technologiemi s vysokým nárokem na provedení a detail. O realizaci celého spa se postarala česká firma Aquamarine Spa, kterou založila před více než 20 lety Daniela Fuxová. „Tento projekt je výjimečný právě díky propojení moderních technologií s historickým geniem loci. Nerez celý prostor perfektně dokreslil. Tyto produkty realizujeme společně s českou společností Imaginox, což je další plus, kterého si naši klienti velmi cenní,“ říká majitelka Aquamarine Spa Daniela Fuxová.
Velká pozornost byla věnována i osvětlení, které je rozvrstveno v různých intenzitách, včetně skrytého podsvícení, designových svítidel nebo třeba světelných designových doplňků.
„Využita byla i prastará japonská technika ochrany dřeva SHOU SUGI BAN zalitá do epoxidové vrstvy v kombinaci s ručně dělanými porcelánovými 3D tapetami od ikony českého designu Daniela Piršče. Celý efekt umocňuje odraz vody z nerezového Kneippova chodníku s barevným podsvícením od společnosti Imaginox, která se zaměřuje na výrobu exkluzivních wellness produktů z nerezové oceli. Na stropě je použit BARRISOL, unikátní vysoce tvarovatelná polyvinylová fólie, která dává prostoru nový rozměr,“ upozorňuje na detaily jeden z majitelů Jan Cidlinský.
Mezi další zajímavý detail spa prostoru bezesporu patří barevně nasvícené akvárium s živými medúzami zabudované v luxusní prostorné sauně.
A závěrem?
Stavba resortu staré kovárny není jen budova; je to promyšlené spojení architektury, designu, grafiky a výtvarného umění. Koexistují zde pospolu a tvoří celek s jasnou koncepcí a výrazem. Navíc je prostor trefně doplněn technologickými vychytávkami, které patří k těm nejšpičkovějším na českém trhu.
Publikováno: 6. 8. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce