Jen málokterý styl bydlení dokáže skloubit čisté linie, přívětivost a vzdušnost jako skandinávský. Je velmi těžké shrnout všechny jeho přednosti, ale sestavili jsme pro vás několik základních tipů, které umožní dodat vašemu bydlení ten správný severský šmrnc.
Scandi se barev nezříká
Barva je důležitým prvkem při navrhování interiéru v kterémkoli stylu. Tvoří působivé pozadí pro zbytek vybavení a stává se pro něj sjednocujícím prvkem. A to platí i pro skandinávský design.
Ve skandinávských interiérech převažují světlé a vzdušné tóny. Tento dojem docílíte pomocí pastelových neutrálních odstínů. Pokud chcete přidat trochu více barvy, zvolte světle modrou nebo růžovou.
Jak uspořádat nábytek?
Nábytek je jedním z důležitých prvků nordického stylu. Má jednoduché siluety, čisté linie a je vyrobený převážně z přírodních materiálů. Upřednostňuje kvalitní kousky řemeslné výroby.
V interiéru v severském stylu je také velmi důležité rozmístění nábytku. Některé jeho části by se měly stát ústředním bodem v místnosti. Centrem obývacích pokojů bývají útulná místa sloužící k sezení a odpočinku, jako jsou křesla, sedačky a pohovky. V ložnici je to samozřejmě většinou pohodlná postel a v jídelně prostorný dřevěný stůl se židlemi.
Hlavně hodně textilu
Existuje jeden klíčový rozdíl mezi severským designem a obyčejným minimalismem: pohodlí. Zatímco mnoho minimalistických interiérů může působit strohým až chladným dojmem, skandinávské prostory jsou teplé a příjemné.
S tím vám pomohou především vhodné textilie. Svůj byt zútulníte pomocí spousty polštářků a měkkých dek. A nezapomeňte ani na kožešiny a vlněné kusové koberce.
To však není jediný způsob, jak „zabydlet“ po skandinávsku moderní interiér. Můžete také zvážit začlenění zeleně a použití jasných barev (např. žluté) jako zajímavých akcentů.
Heslem je střídmost
Vzhledem k tomu, že severský design je založený na jednoduchosti, není překvapením, že zde platí: Méně je více. A ve všem by měl panovat jasný řád. Chcete-li toho docílit efektivně, je nejlepší začít od začátku. Odstraňte všechny věci z daného prostoru a poté, co máte prázdnou místnost, zaplňujte ji po částech. Uvažujte jako kurátor v galerii a individuálně se rozhodněte, zda jednotlivá položka znamená pro interiér nějaké pozitivum. Jakmile si tím nejste jistí, danou věc při zařizování nepoužijte.
Pokud budete mít pocit, že na vás příliš dokonale uspořádaný interiér a relativně prázdná místnost působí zpočátku nepříjemně, dejte tomu nějaký čas. Uvidíte, že postupně se přizpůsobíte novému designu v místnosti a nezvyklý řád na vás po čase bude působit uklidňujícím dojmem.
Pokud se vám však i po několika dnech bude zdát prostor stále příliš prázdný, zvažte, které části vybavení mohou působit tuto nerovnováhu. Vyzkoušejte jiné uspořádání nábytku a doplňků. To opakujte tak dlouho, dokud se vám nepodaří docílit potřebný soulad.
Publikováno: 23. 7. 2021, Autor: autor: Ivana Kukalová