Zachovat architektonický styl a přitom přizpůsobit letitý dům moderním požadavkům na bydlení není zrovna lehký úkol. Podívejte se, jak se to podařilo u pražské vily, které dominují rondokubistické prvky typické pro období první republiky.
Nejdříve se vrátili na začátek
Jak zachovat původního ducha rondokubistické vily a vyhovět přitom současným nárokům na bydlení? Jak vyřešit absenci garáže na nevelké parcele? Jak k vile zakomponovat moderní přístavbu, aniž by narušila ráz této jedinečné stavby? Odpovědi na tyto otázky musela najít architektka z pražské kanceláře ASGK Design Gabriela Kaprálová a její spolupracovníci Simona Prylová Strejčková, Andrea Betinová, Petr Macháček, Milan Drbálek a Tomáš Novák.
„K vytyčenému cíli nás vedlo několik souběžných kroků. Nejdříve bylo potřeba vilu důsledně očistit od necitlivých zásahů, při kterých byly originální prvky nahrazeny nebo poškozeny. Tyto byly do historické vily navráceny a doplněny moderními novotvary, které respektují a interpretují tvarosloví rondokubismu,“ uvádějí.
Důležitá geometrie
Hlavní roli zde hrají základní geometrické tvary – trojúhelník, půlkruh a kruh, kužel, jehlan, válec, koule. Současně bylo přehodnoceno funkční využití všech podlaží tak, aby byl provoz logický a dobře sloužil vícegenerační rodině.
Společenská zóna je v přízemí a ložnice v patře
Srdcem domu se stal otevřený prostor v přízemí, který pojímá obývací část, jídelnu a kuchyň. Společně s halou, zádveřím a toaletou tvoří společenskou část domu, kde se rodina setkává. Z obývacího pokoje je vstup na nový velkorysý balkon orientovaný do jižní zahrady.
Na společenskou část navazuje směrem nahoru privátní podlaží majitelů domu s ložnicí a zázemím. Obytné podkroví slouží nejmladším členům rodiny.
Nejstarší členové rodiny mají přímý vstup do zahrady
V polozapuštěném suterénu se nachází pokoj pro prarodiče se zázemím, z něhož se dá jít přímo na zahradu. Našlo se zde místo i pro domácí pracovnu.
Na stávající hmotu vily ze severozápadu plynule navazuje jednopodlažní železobetonová přístavba v podobě zeleného kopce narůstajícího směrem z východu na západ k uličnímu nároží a klesající ze severu směrem k jihu do zelené zahrady.
V přístavbě jsou garáž a sauna
Nenápadná přístavba, která maximálně těží z topografie místa, v sobě ukrývá garáž a saunu se zázemím. Svým vzhledem původnímu domu nekonkuruje, ba naopak. Společně s jižním balkonem a proskleným zádveřím z východu s ní tvoří harmonický celek, v němž dokonale koresponduje staré s novým.
Publikováno: 22. 7. 2021, Autor: autor: Ivana Kukalová