reklama

Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt

Zařídit byl je náročné, ale zařídit malý byt se dá označit za umění. Asi nejnáročnější je vymyslet koncept a najít jednotný styl celého bytu. A ještě těžší je se jich po celou dobu realizace bezpodmínečně držet, aby byt působil jednotně a uspořádaně. Jak na to jdou designéři?

Jedno- až dvoučlenné domácnosti jsou trendem dnešní doby a díky tomu roste také poptávka po malých bytech. Při zařizování malých prostor je obzvlášť důležité vše předem dobře naplánovat. Naštěstí dnes existuje snad nekonečno variací nábytku, který je pro malé byty jako stvořený a pomůže díky chytrým vychytávkám ušetřit spoustu místa. Designéři si osvojili spoustu fíglů, jak malé alespoň opticky nafouknout, aby se v něm obyvatelé nedusili.

Vyvarujte se výrazných barev

Když si ujasníte koncept a styl vašeho budoucího bydlení, přichází na řadu výběr barev. Volba správných odstínů a jejich kombinace je klíčem úspěchu. Na divoké a syté barvy stěn a tmavý nábytek raději hned zapomeňte.

Výrazné barvy jako zářivá žlutá, ohnivě červená či temná modrá dávají každému interiéru silnou atmosféru, ale brzy se okoukají. Je proto lepší vsadit na tlumené a světlé tóny. Ty prostor opticky zvětší a navíc jej můžete podle nálady obměňovat nápadnějšími doplňky.

„Červené polštářky můžete snadno nahradit, zatímco přemalovat celou stěnu v barvě svařeného vína bude trochu složitější. Místnost vám také bude připadat mnohem větší, pokud zvolíte jiný odstín pro stěny a strop,“ vysvětluje designérka finského developera YIT Lenka Hlaváčková Schubertová.

Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt
i (Zdroj: YIT Finsko)
Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt

Masiv a mohutný nábytek odložte do většího

Poctivý masivní nábytek je krásný a vnáší příjemnou atmosféru, ale v malém bytě by vás dusil. Raději vsaďte na otevřené police, nábytek z odlehčených kovových konstrukcí či transparentního plastu, a když dřevo, tak například ohýbané.

Do obývacího pokoje je proto lepší si pořídit nízké otevřené skříňky či poličky ve světlých odstínech, které lze vyplnit barevnými krabicemi, proutěnými košíky nebo truhličkami, v nichž se schovají drobnosti a nepořádek, který by jinak ukryla klasická obývací stěna.

Nábytek na nožičkách prostor odlehčuje, a jelikož je vidět i pod něj, tak i opticky zvětšuje. Poohlédněte se po multifunkčním nábytku, který zvládá více funkcí najedou vy ušetříte místo.

Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt
i (Zdroj: Vizualizace YIT)
Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt

Kouzlete se světlem

Světlo dokáže divy, a tak ho využijte v nejvyšší možné míře. Neschovávejte okna za těžké závěsy a neprůhledné záclony, ale pořiďte si je lehké „pavučinkové“.

Místnost prosvětlete důmyslným umístěním svítidel. Centrální zdroj osvětlení je dobré doplnit menšími, lokálními v podobě bodových světel a lamp s různou intenzitou a dosahem.

„Také barevné sjednocení podlah v celém bytě či instalace zrcadel pomohou. Pokud vám tedy nevadí zrcadlo v ložnici, rozhodně ho umístěte i sem. Doslova vám vykouzlí aspoň naoko větší místnost,“ radí designérka.

Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt
i (Zdroj: YIT – projekt Green Motol)
Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt

Až ke stropu

Místnosti zahlcené spoustou vystavených předmětů nebudou působit prostorně ani čistě. Otevřené police využijte na knihy a oblíbené fotografie, ale nezahlcujte je.

Proto potřebujete dostatek úložných prostor, což může být v malém bytě docela oříšek. Využijte každé vhodné místo k umístění skříněk. Můžete je udělat prakticky neviditelné, tím, že si necháte vyrobit na míru a na dvířka použijete stejnou barvu, jako mají okolní stěny. Využijte takto i mělká místa třeba jen 10 či 20 centimetrů, budete překvapeni, co všechno se vám do nich vejde a jak jsou přehledné.

„Jedním z míst, která se běžně snažíme využít k uklizení co největšího množství věcí, je ložnice. Vestavěné, na míru sestavené skříně mohou ušetřit mnoho starostí s tím, kam uložit věci a oblečení, jež nepotřebujeme každý den. Nebojte se je využívat kompletně beze zbytku od podlahy až po strop. Prostor tak nezůstane zbytečně prázdný a schová věci, které by nám zbytečně překážely jinde,“ vysvětluje Lenka Hlaváčková Schubertová.

Dobré je pamatovat i na místo přímo pod postelí. I v koupelně bojujeme s nedostatkem místa a většinou umístíme jen úložnou skříňku pod umyvadlo. Přitom lze využít i místo nad přizdívkou, kam se ideálně hodí zrcadlové skříňky – prostor opticky zvětší a navíc se do nich dají ukládat drobnosti.

Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt
i (Zdroj: Vizualizace YIT)
Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt

Udržujte pořádek

Když ve velkém bytě necháte pohozenou jednu či dvě věci, ztratí se to. Když to uděláte v malém bytě, máte doma okamžitě nepořádek.

Zejména v předsíni nepořádek uhodí do očí. „Přestože je tím prvním, co při příchodu do bytu vidíme, nebývá jí často věnována náležitá pozornost. Každý nedostatek se přitom na tak malé ploše ihned projeví. Ideální je proto volit uzavřené skříně včetně botníku a vyvarovat se situace, kdy kvůli otevřeným policím může nevelká předsíň jako skladiště,“ zdůvodňuje designérka.

Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt
i (Zdroj: Bonami)
Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt

Nevzdávejte se pohodlí

Mít malý byt ještě neznamená, že budete sedět na židlích, protože sedací souprava potřebuje příliš mnoho prostoru. Pohodlí je důležité, a proto věnujte čas hledání takové, která do vašeho obýváku sedne akorát. Často o to nerozhodují rozměry, ale třeba její konstrukce – tedy bude jednoduchých hladkých tvarů. Aby u vás mohla přespat maminka nebo kamarádka, až přijede na návštěvu, tak by měla být rozkládací.

Do malých prostor jsou šikovné taburetky nebo puffy, které nezabírají moc prostoru, ale návštěva na nich pohodlně posedí. Švih místnosti dodá designové křeslo.

Chybět by neměl ani konferenční stolek. Jeden větší může nahradit sada stohovatelných, které si přistrčíte, když potřebujete odložit kávu nebo časopis. Alternativu je také stolek na kolečkách, který můžete odsunout do rohu.

Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt
i (Zdroj: Bonami)
Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt

Vychytávky aneb Kouzla designérů

Někdy se při zařizování zaměříme příliš na dezénovou stránku, ale opomíjíme praktickou. Obě ale musí jít ruku v ruce, jinak by se nám špatně bydlelo.

V kuchyni můžeme využít řady vychytávek usnadňujících práci a pohyb v ní. Skládací židle a sklopný jídelní stůl jsou často vyhledávaným řešením. „Aby bylo vaření co nejkomfortnější, je dobré pečlivě vybírat kuchyňskou linku s pracovní plochou a úložnými prostory. Naopak si nemusíte za každou cenu pořizovat velký vařič. V menším bytě obvykle bydlí méně lidí a bohatě tak postačí dvouplotýnkový. Je také lepší volit multifunkční kuchyňské roboty, protože mnoho samostatných jen zabere místo navíc,“ upozorňuje designérka YIT Lenka Hlaváčková Schubertová.

Dobrou vychytávkou jsou rovněž posuvné dveře. Ty sice oproti klasickým představují finančně a technicky náročnější řešení, ale je díky nim možné získat i dva metry čtvereční místa k dobru.

Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt
i (Zdroj: Bonami)
Designérka radí: 7 tipů, jak zařídit malý byt

Sedmero pro malé byty:

  1. Vyvarujte se sytých výrazných barev na velkých plochách.
  2. Volte světlý nábytek a vyhněte se masivu.
  3. Světla, zrcadla a sjednocené podlahy opticky zvětší prostor.
  4. Využijte každý centimetr úložných prostor, klidně až ke stropu.
  5. Dbejte na pořádek a organizovanost.
  6. Volte optimální nábytek, abyste si mohli zachovat své pohodlí.
  7. Chytré vychytávky, jako jsou skládací židle či sklopný stůl, usnadní práci a ušetří místo.

Publikováno: 21. 7. 2021, Autor: autor: Kateřina Šedivá