reklama

Češi se po tornádu pojišťují jako o závod. Jak sjednat pojistku, abyste dostali zaplaceno úplně všechno?

Po událostech na jižní Moravě si lidé uvědomili důležitost pojištění a výrazně vzrůstá počet nově uzavřených pojistek. Jak zjistíte cenu nemovitosti, na kterou má být pojištěna? Co ohlídat ve smlouvě? A hlavně co dělat, když budete potřebovat pojistné plnění?

Stačí jen několik vteřin a můžete přijít o všechno. To jsme si v nedávné době opět připomněli. Je ale s podivem, kolik lidí na jakékoliv pojištění rezignovalo. Podle České asociace pojišťoven nemá pojištění polovina domácností a třetina rodinných domů. „Ještě v týdnu, kdy tornádo udeřilo, si u nás sjednalo pojištění majetku přes 1 129 lidí, další týden už to bylo 1 361 sjednaných smluv, což je téměř dvojnásobek oproti týdnu před tragickými událostmi,“ vypočítala mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Statistika už ale neříká, kolik pojistek je mnoho let neaktualizovaných. Vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí, stavebních materiálů a práce řemeslníků strmě rostou, může se stát, že starší pojistka v krajním případě pokryje pouze polovinu škody. Například, pokud jste měli dům za šest milionů pojištěný jen na tři miliony, tak při škodě za sto tisíc byste od pojišťovny dostali jen padesát tisíc korun. Proto je důležité své pojištění pravidelně aktualizovat tak, aby odpovídalo současným cenám.

Šance na nový domov

Zásadní je mít sjednané pojištění domácnosti, tedy vybavení domu či bytu, které se vyplatí také lidem žijícím v pronájmu. Pro majitele domu je pak důležité i pojištění nemovitosti, které pokrývá celou stavbu. Kromě nepojištěných domácností bývá častým problémem i podpojištění. Obecně platí, že byt máte mít pojištěný na cenu, za kterou byste si mohli pořídit podobný ve stejné kvalitě.

Pojišťovna může lidem zaplatit úplně nový domov. „Po událostech na jižní Moravě jsme zaznamenali 751 škod na majetku, autech a podnicích a téměř třetinu z nich jsme už vyřešili. Počítáme, že na škodách vyplatíme desítky milionů korun,“ podotkla Maťašeje.

Češi se po tornádu pojišťují jako o závod. Jak sjednat pojistku, abyste dostali zaplaceno úplně všechno?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Češi se po tornádu pojišťují jako o závod. Jak sjednat pojistku, abyste dostali zaplaceno úplně všechno?

Co je v základu pojištění?

Pokud si lidé pojistí dům nebo byt, jsou automaticky chránění proti většině přírodních nebezpečí. „Klienti mají domov pojištěný na základní nebezpeční, jako je požár, výbuch, pád předmětů, vichřice, kroupy, sesuv půdy, zřícení skal a lavin, tíha sněhu či námrazy, zemětřesení, náraz vozidla a další. Součástí každého pojištění je také riziko vodovodní škody. Patří sem prasklá trubka, bojler nebo únik vody z akvária, pračky a jiných zařízení,“ vysvětluje Maťašeje. Pouze povodeň, záplavu a zatečení vody je potřeba si připojistit.

Na kolik nemovitost pojistit?

U domu si volíte cenu, za kterou byste stejný dům mohli postavit znovu. Ideální by bylo nechat si ocenit majetek u znalce, ale pro sjednání pojištění většinou stačí zapátrat v inzerátech. „Na realitních webech můžete najít podobný dům nebo byt v podobné lokalitě a od toho se odrazit,“ radí Maťašeje.

Co dělat, když dojde na nejhorší?

Pro snadné vyřízení pojistky je ideální mít originál pojistné smlouvy po ruce. Proto by měl být uložený spolu s dalšími důležitými dokumenty na bezpečném místě, a to ve voděodolné schránce.

„Konkrétně nyní na jižní Moravě s naším týmem běžné věci, jako jsou čísla pojistných smluv, občanky a podobně, po lidech nechceme. Často je ani nemají, vše si navíc dokážeme dohledat sami podle rodných čísel,“ říká k aktuální situaci Petr Schütz, ředitel likvidace pojistných událostí Slavia pojišťovny, který na místě od prvních dnů po tornádu pomáhá postiženým hlásit a dokumentovat škody, a dodává: „Mnozí lidé ani nevědí, jak a kde jsou vlastně pojištěni, proto jim pomáháme i v tomto ohledu.“

Češi se po tornádu pojišťují jako o závod. Jak sjednat pojistku, abyste dostali zaplaceno úplně všechno?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Češi se po tornádu pojišťují jako o závod. Jak sjednat pojistku, abyste dostali zaplaceno úplně všechno?

Co dělat, když váš majetek skutečně zasáhne živelní katastrofa?

Vše si vyfoťte

Udělejte fotodokumentaci škod. Je jedno, zda mobilem nebo foťákem. Jde o dokumentaci, abychom mohli škodu následně posoudit. Lépe, když bude fotek více než méně. My už si vybereme.

Zamezte dodatečným škodám

Pokud je to možné, učiňte opatření k minimalizaci dalších škod. U poškozených střech (kde to má smysl) dočasné zakrytí, aby do objektu dále nezatékalo apod.

Připravte si seznam poškozeného majetku

Současně s fotodokumentací by bylo účelné pořídit i seznam poškozených věcí a případně i dokladů k nim (pokud je to možné). Samotnou likvidaci škod může urychlit uvedení pořizovacích cen a stáří poškozených věcí.

Co budete potřebovat?

  • Číslo pojistné smlouvy
  • Místo a datum vzniku škody
  • Příčinu škody (popis škodního děje)
  • Vaše identifikační údaje (pojištěného)
  • Kontaktní údaje
  • Předpokládanou výši škody

Publikováno: 15. 7. 2021, Autor: autor: Julie Veselá