Věnujete svým balkonovým rostlinám maximální péči, ale záplava květů se ještě nedostavila? Možná děláte nějakou chybu. V našem článku najdete o pěstování balkonovek vše, co potřebujete znát, abyste vytvořili ten nejkrásnější balkon v ulici.
Rostlinky potřebují místo
V malém květníku se rostlinám dařit nebude. Sice máte už určitě kytičky zasazené, ale přece jen pro jistotu zkontrolujte, jestli jste zvolili správné nádoby. Důležité je, aby byly dostatečně velké, protože jinak se v nich budou zbytečně rychle vysušovat zemina či substrát. A taky je potřeba, aby rostliny měly i v budoucnu, až povyrostou, dostatek místa.
Upřednostňujete-li plast, asi oceníte, že případná manipulace s truhlíky či květináči není tak náročná. Ovšem pozor! Černé plastové nádoby se mohou na slunci hodně přehřívat, proto radši preferujte světlé odstíny.
V terakotových a hliněných květináčích se kořeny tak rychle nepřehřívají, ale tyto nádoby se hůře přemisťují, protože jsou těžší. Navíc se z nich odpařuje více vody. A další nevýhodou je fakt, že se snadněji poškodí a prasknou.
Hnojení je základ bohatého květení
Již při výsadbě přimíchejte do zeminy dlouhodobě působící hnojivo. Pokud jste to však už neudělali, nedá se nic dělat. Doženete to pravidelným hnojením. Můžete volit mezi kapalnou nebo krystalickou formou. Jak často ho přidávat k rostlinám a jakou zvolit koncentraci zjistíte přímo na obalu konkrétního výrobku.
Vodu, vodu a zase vodu
Potřebujete-li, aby se dostatečně rozvinul kořenový systém rostlin, zalévejte z počátku hodně, ale méně často. Postačí tak jednou dvakrát týdně. Když rostlina zakoření, zalévejte ji podle počasí. Když je hodně teplo a slunečno, je potřeba bohatší zálivka než v pošmourných a deštivých dnech.
Ideální je, když není zemina příliš vyschlá ani zbytečně moc přemokřená. Každopádně zvláště v horkých letních dnech zalévejte buď brzy ráno, nebo naopak až pozdě večer, když už zapadne slunce. Frekvenci zalévání snížíte pomocí samozavlažovacích truhlíků či květináčů, do nichž nemusíte dolévat vodu tak často.
Nejlepší je zalévat dešťovou vodou. Pokud používáte na zalévání tvrdou vodu, mohou mít rostliny nedostatek železa a trpět tzv. chlorózou. Poznáte to tak, že jim začnou žloutnout listy. V tom případě pomohou sírany nebo cheláty železa.
Výběr stanoviště
Obecně platí, že květiny milují slunce. Ovšem ve skutečnosti jim většinou zvláště ostré polední slunce moc dobře neudělá a velký žár je může dokonce spálit. Ideální je dopolední a odpolední slunce. Pokud budou mít letničky málo slunečních paprsků, budou jejich stonky přerostlé, ale moc vám nepokvetou. V polostínu zas porostou pomaleji a jejich květy nebudou mít tak sytou barvu, jako když mají dostatek sluníčka.
Zaštipování podpoří kvetení
Když chcete, aby se sazenice pěkně rozrostly, tak se vyplatí, je trochu zkrátit. Ideální je výška zhruba 15 centimetrů. Nebojte se je zaštípnout nebo i zastřihnout, uvidíte, že za chvíli se rozkošatí. A většinou začnou i bohatě kvést.
Pokud se vám během léta bude zdát, že letničky odkvétají a málo nasazují na květ, regenerační zástřih zopakujte a rostlinky o dvě třetiny zkraťte. Uvidíte, že začnou kvést zase jako na začátku. Bohatost květů podpoříte také speciálním hnojivem pro bohaté kvetení.
Nedá se nic dělat, ale když chcete, aby vám na balkoně či v oknech všechno celé léto kvetlo, musíte průběžně odštipovat zvadlé květy i žloutnoucí listy. Rostliny pak lépe vypadají, ale hlavně se zbytečně nevyčerpávají tvorbou semen. Výsledkem je, že mohou věnovat všechnu svou energii tvorbě nových poupat. A o to vám přece především jde.
Publikováno: 28. 6. 2021, Autor: autor: Ivana Kukalová