Ke zdravému a pohodlnému spaní nestačí jen jednou týdně vyměnit ložní prádlo. Péči musíme věnovat celé posteli, obzvláště pak matraci. Přinášíme několik jednoduchých tipů, díky kterým udrží své vlastnosti i mnoho let.
1. Otáčejte všemi směry
Při spánku zatěžujeme matraci nerovnoměrně. To způsobuje, že v některých místech je matrace deformovaná více než na jiných. Stejné je to i s pocením. I když se to zdá neuvěřitelné, zdravý dospělý člověk vypotí za noc asi půl litru tekutin, přičemž pod trupem se logicky vsákne do lůžkovin nejvíce tělesných tekutin. I to může způsobit poškození matrace, ale co je nebezpečnější – podporuje tvoru roztočů a plísní. Z těchto důvodu se doporučuje matraci pravidelně otáčet. „Matraci obracejte a otáčejte jak zleva doprava, tak i od noh směrem k hlavě a naopak. Přírodní matraci doporučuji otáčet 2–3x za měsíc. Intenzitu otáčení a obracení si většinou určuje přímo vlastní hmotnost člověka, klima nebo četnost používání a vytížení. Čím větší hmotnost člověka, tím častější by měla být frekvence otáčení,“ radí Jakub Šoufek, výrobce matrací Johann Malle. Důležité je neotáčet ji hned po probuzení, nechte ji nejdřív důkladně vyvětrat, aby stihla vyschnout.
2. Vysávejte a klepejte
Při každé výměně ložního prádla je ideální matraci i postel vysát. Usazený prach tímto způsobem odstraníte a matraci takto navíc načechráte. Přírodní matrace je dobré čas od času proklepávat, především pak ty, které obsahují větší podíl bavlny. Naopak bychom je neměli nepřirozeně ohýbat. Také hlídáme, aby se matrace delší dobu neocitla zapříčená nebo špatně podložená, to by pak mohlo způsobit, že matrace nebo její část ztratí své vlastnosti.
3. Chránič matrace není od věci
Pratelné povlaky a chrániče, které se připevní na rozích poutky k hlavní matraci, prodlouží životnost matrací. Povlaky i chrániče pravidelně pereme, ideálně při každé druhé výměně ložního prádla. Vybíráme takové, které lze práv alespoň na 50 °C, praní při vyšší teplotě je důležité, abychom se zbavili potenciálních alergenů, které se v nich mohou množit právě díky pravidelnému zásobování potem. Kromě toho nám tyto chrániče pomohou ochránit matraci před nehodami, jako jsou skvrny od kávy nebo jídla.
4. Nechte postel dýchat
„Každá matrace i postel ocení dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Ložnici proto často větrejte, zbavíte ji tak nejen nadbytečné vlhkosti, ale umožníte materiálům v matraci i posteli opětovně se naplnit čerstvým vzduchem,“ říká Jakub Šoufek.
Postel nestelte hned poté, co vstanete, nechte ji alespoň hodinu odkrytou, aby vyschnul pot nashromážděný přes noc. To samé udělejte i s lůžkovinami a pyjamas, máte-li možnost, dejte je vyvětrat na balkon či z okna, jinak je alespoň nechte vydýchat v pokoji. Stejně postupujte i v případě, že je ukládáte do peřiňáku.
S přehozem opatrně. Na postel ho umístěte až po jejím vyvětrání a raději volte takový, který dýchá – tedy upřednostněte přírodní materiály jako bavlnu, len či vlnu.
5. Čistěte opatrně
V případě ušpinění matrace nepoužívejte chemické čističe ani kbelíky s vodou, obecně platí, že matracím svědčí spíše suchý způsob čištění. Ale protože každému materiálu vyhovuje něco jiného, neexistuje žádný jednotný návod, proto postupujte dle pokynů výrobce. Skladovat návod k použití nemusíte, obvykle někde na povrchu najdete štítek s nejdůležitějšími pokyny ohledně údržby, podobně jako na oblečení. Z toho důvodu tyto štítky nikdy neodstraňujeme. Nevíme, kdy se budou hodit.
6. Rošt je brácha
Kvalita roštu výrazně ovlivní životnost matrace stejně jako její vlastnosti. Rošt totiž pruží a tak pomáhá lépe nést zatížení samotné matrace. Vybírejte s větším počtem lamel rozmístěných zhruba 5 centimetrů od sebe. Plný rošt znemožňuje odvětrávání zespodu a nepruží, což nepomůže ani matraci, ani vašemu pohodlí.
7. Postel není hřiště ani skladiště
Divoké skákání dětiček dá pořádně zabrat celé posteli – může poškodit konstrukci postele, polámat lamely i poškodit matraci, proto drobotině dopřejeme jiný způsob vybití energie než postelovou trampolínu. Stejně tak není dobré matrace dlouhodobě zatěžovat těžkými předměty, které je enormně zatíží na jednom místě nebo v jednom bodu.
Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Johann Malle
Publikováno: 10. 11. 2015, Autor: