Zámková dlažba patří mezi nejoblíbenější systémy na zpevněných plochách, jako jsou chodníky, příjezdové cesty či terasy. Kromě mnoha druhů barev a vzorů nabízí i jednoduchou pokládku, kterou zvládne zručný kutil. Jak při pokládce postupovat se dozvíte z našeho článku.
Při zřizování cest a chodníků musíme myslet na jejich funkčnost a zátěž, a proto je třeba zvážit výběr materiálu s ohledem na použití a stupeň náročnosti pokládky. Před nákupem si ujasníme, jak budeme tyto plochy používat. Důležitým kritériem je nosnost dlažby – budeme po ní pouze chodit nebo ji zatěžovat autem? Běžná dlažba má sílu 6 cm, ta pod auto na příjezdové cestě i na parkovacím stání by měla mít minimálně 8 cm.
Zámkovou dlažbu nevyužijeme jen na příjezd nebo pod auto, ale například i jako podlahu pod pergolou nebo okolí bazénu, zahradního domku, grilu či krbu. Materiály jsou odolné proti mrazu, nepříznivému počasí nebo vůči posypovým solím.
Zámková není totéž co zámecká
Pojem zámková dlažba se nepoužívá kvůli souvislosti s krásnými paláci, ale vyjadřuje schopnost jednotlivých segmentů se vzájemně vázat – „uzamknout se“. Jednotlivé „kameny“ mají takové tvary, které dlažbě znemožňují se vlivem poklesu terénu rozpadnout. Vlivem vzájemné vazby a dotykem hran je zabezpečena stabilita zpevněné plochy proti účinkům zatížení a posunu. Většinou má zámková dlažba díky tvaru výlisků i definované spáry mezi jednotlivými kameny.
Beton, nebo raději betonové dlaždice?
Betonové lité desky na zahradě používáme jako základy pro stavby, jako jsou garáž či zahradní domek. Ostatní prvky je výhodnější stavět z betonových dlažeb a dlaždic, které jsou dostupné v různých tvarech, velikostech i odstínech. Zámkové betonové dlaždice jsou funkční, praktické a lze je využít opakovaně. V případě, že se rozhodnete změnit vzhled a rozložení zahrady, dlažbu rozeberete a složíte na jiném místě.
Největší poptávka je v současnosti po betonové zámkové dlažbě s divokým, rovnoběžným či příčným vzorem, která je k dostání v širokém sortimentu odstínů, struktur povrchů a dekorů. Geometrické tvary působí esteticky a výtvarně dotvářejí plochy, na nichž je zámková dlažba položena. Barevné varianty dlažby umožňují vytvářet vzory, dělicí pásy a pruhy nebo opticky oddělit jednotlivé plochy. Kraje dlažby je vhodné olemovat malými obrubníky nebo rovnými díly a navázat na trávu.
Jak se vyznat v různých prvcích dlažby?
Pro dokončení pokládky a k různým výškovým úpravám a zakončením se využívají obrubníky a palisády. Pro dokonalý vzhled by se měly s dlažbou materiálově a vzhledem doplňovat.
Slouží například pro úpravu šikmých nájezdů, vytvoření schodů či dorovnání povrchových nerovností, a to v kombinaci s obrubníkem nebo palisádou. Palisáda se zapouští ke kraji dlažby. Může být položená zároveň s dlažbou, ale někdy je vhodné nechat ji vyvýšenou například kolem záhonku, chodníčku nebo cesty sypané kačírkem. Při sekání může zvýšená část také zamezit odletování trávy do nežádoucích zón.
Položte si vlastní zámkovku
Základem pro položení zájmové dlažby je kvalitní odvodnění, které spočívá ve správném vyspádování dlažby podle odvodu vody, a to od domu směrem do zahrady nebo přímo do odvodního kanálku, který lze naopak vést těsně kolem domu. Než se pustíte do pokládky, ověřte si, jak se voda při dešti na zahradě pohybuje a zda neprotéká právě přes plánovanou cestu.
Pro samotnou stavbu je zásadní precizní příprava podloží dlažby. Pro místa s vyšší zátěží je vhodné, aby se podklad skládal ze dvou vrstev kameniva:
- spodní vrstva o síle 200 až 300 mm by měla být tvořena lomovou drtí (frakce 32/63 mm)
- na ni se položí vrstva kameniva 8/16 mm o síle 100 až 200 mm
- v místech s nevhodnými geologickými podmínkami, jako je navážka či jílové podloží, zpevněte dno výkopu vrstvou štěrkopísku (frakce do 8 mm) o síle 100 mm a teprve na něj položte geotextilii a na ni opět štěrkopísek (síla vrstvy 100 mm)
V poslední fázi práce přichází na řadu samotná pokládka dlažebních kostek v požadovaném vzoru. U tohoto kroku je vždy důležité zachovat spáry 3–5 mm ve zvoleném vzoru. U zámkové dlažby jsou spáry většinou definované už samotným profilem výlisku. Na závěr je potřeba opět vmést písek do spár a celou plochu opětovně udusat vibrační deskou s gumovou podložkou. Tu si lze zapůjčit v půjčovně. Menší plochy postačí udusat palicí a hranolkem. Spáry se vysypávají jemným křemičitým pískem, který je dobře propustný pro vodu a zároveň se v něm velmi špatně daří náletové vegetaci, jako jsou plevely a tráva. Odpadne tak starost s odstraňováním nežádoucího porostu ze spár.
Foto: Hornbach
Publikováno: 18. 6. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce