Katastr nemovitostí České republiky je soubor údajů o nemovitostech na území ČR. Tento soubor zahrnuje soupis údajů a jejich popis, dále jejich geometrické a polohové určení. Součástí katastru je evidence vlastnických a jiných věcných práv a dalších práv k těmto nemovitostem. Katastr nemovitostí obsahuje řadu důležitých údajů o pozemcích, stavbách a vlastnických právech k nim a je veden jako informační systém o území ČR, kde základní územní jednotkou je katastrální území a jeho operát mimo jiné tvoří soubor geodetických informací zahrnující katastrální mapu a soubor popisných informací zahrnující údaje o katastrálních územích, o parcelách, o stavbách, o bytech a nebytových prostorech, o vlastnících, o právních vztazích a skutečnostech stanovených zákonem.
Katastrální úřady
Údaje uvedené v katastru nemovitostí poskytují jednotlivá pracoviště katastrálních úřadů v podobě veřejných listin. Jedná se o počítačové soubory, které může každý získat pomocí dálkového přístupu na internetové síti. Nahlížení do katastru nemovitostí je bezplatné a můžete tak získat informace o parcelách a budovách evidovaných v KN a rovněž informace o jejich vlastnících nebo stavu některých řízení na pracovištích katastrálních úřadů. Katastrální úřady jsou v každé krajském městě. Krajské katastrální úřady mají pak ve své podřízenosti jednotlivá pracoviště, která jsou v okresních městech.
Výpis z katastru
Při mnoha jednáních o nemovitostech je nutné doložit doklad o vlastnictví k dané nemovitosti. Tímto dokladem je výpis z katastru nemovitostí, nebo také výpis či opis z dřívějších pozemkových evidencí, z pozemkových či železničních knih nebo zemských desek apd. Pořízení výpisu z katastru nemovitostí je zpoplatněno částkou 100,- Kč za první stránku a 50,- Kč za každou případnou další stránku.
DOPORUČUJEME: Náhled do katastru nemovitostí online
Jeho originál budete potřebovat při prodeji pozemku, domu či bytu, neboť pro kupujícího je to zárukou, že nemovitost kupuje od právoplatného vlastníka. O výpis z KN může požádat kdokoliv zcela anonymně. Je třeba znát číslo listu vlastnictví a katastrální území nebo lze žádat podle seznamu nemovitostí. V tom případě musíte znát katastrální území a dále buď parcelní číslo požadované nemovitosti nebo číslo popisné u stavby. O výpis lze požádat i podle seznamu jednotek, jako například u bytových domů. K tomu je třeba znát nejen číslo popisné, ale také číslo bytu.
Podle posledních právních úprav souvisejících s novým občanským zákoníkem je zápis v katastru nemovitostí rozhodující informací o právních vztazích a vlastnictví nemovitosti. Proto se doporučuje, čas od času nahlížet do KN, nebo si pořídit výpis z katastru nemovitostí, abyste měli jistotu, že nedošlo k jakémukoliv neoprávněnému zásahu do vašich práv. Vyvarujete se tak nepříjemnému překvapení, že v katastru nemovitostí bude o vaší nemovitostí uveden jiný vlastník, což je třeba řešit pouze soudní cestou.
Publikováno: 8. 5. 2013, Autor: