Katastr nemovitostí je soubor řady důležitých údajů o pozemcích, stavbách a vlastnických právech k nim. Je veden jako informační systém o území ČR, kde základní územní jednotkou je katastrální území. Jednotlivá pracoviště katastrálních úřadů poskytují informace, které si může vyhledat kdokoliv na internetové síti. Nahlížení do katastru nemovitostí je bezplatné a můžete tak získat informace o parcelách a budovách evidovaných v KN a rovněž informace o jejich vlastnících a jiných oprávněných nebo o stavu některých řízení na pracovištích katastrálních úřadů.
Nahlížení a vyhledávání v katastru nemovitostí je volně přístupné všem uživatelům internetu, nepotřebujete k tomu žádnou registraci ani hradit nějaké poplatky. Možnosti výstupů jsou však omezené. Je však nutné vědět, že případné výstupy například v podobě výpisu z katastru nemovitostí jsou nezávazné a není možné je použít jako doklad při jednáních o nemovitostech, při koupi či prodeji nemovitostí apod.
Katastr online
Oproti minulým dobám je v současné době vyhledávání v katastru nemovitostí mnohem jednodušší. Dokud neexistovaly dnešní vymoženosti, jako jsou počítače a zejména internet, bylo třeba navštívit příslušný katastrální úřad a tam zjistit potřebné informace. Časová náročnost se nedá s dnešním stavem vůbec porovnávat. Samozřejmě, že i dnes je možné zajít na katastrální úřad, ale na výběr máte různé internetové služby, takže můžete v pohodlí svého domova vyhledávat v katastru nemovitostí vše, co vás zajímá. Jedná se v podstatě o tři online služby. V první řadě jde o službu klasického nahlížení do katastru nemovitostí, která je zdarma, bez registrace a poplatků. Můžete tak zjišťovat údaje týkající se vlastnictví bytových jednotek, parcel, staveb, nebytových prostor apd.
DOPORUČUJEME: Náhled do katastru nemovitostí online
Pokud budete hledat stavbu, začnete kliknutím na hlavní stránku Nahlížení na webu ČÚZK na odkaz stavba. Na této stránce zadáte nejprve název obce. Po jejím vyhledání zadáte přesnější specifikaci o stavbě, to znamená část obce, typ stavby, číslo popisné nebo číslo stavby. Pak už stačí jen kliknout na „vyhledat“. Otevře se vám stránka s informacemi o stavbě, způsobu využití a na jaké parcele stavba leží.
Stránka vám rovněž umožní zobrazení na mapě, výpis vlastníků a další informace. Snad nejdůležitější jsou však informace, které na mapách nejsou vidět, jako například kdo je vlastníkem nemovitosti, jaká je výměra, jaké je číslo listu vlastnictví a další údaje, které jsou v textové části aplikace, do které se z mapy jednoduše dostanete. Pokud uvidíte na mapě parcelu, o které chcete tyto informace získat, kliknete na tlačítko s modrou informační značkou a poté do prostoru parcely. Pokud ovšem znáte číslo parcely nebo budovy, můžete použít postup opačný.
Publikováno: 11. 7. 2013, Autor: