reklama

Katastrální úřad nahlížení do katastru

Internet nabízí možnost získat volně některé vybrané údaje týkající se vlastnictví parcel, staveb, bytových jednotek, včetně nebytových prostor, a lze i další podrobnosti o nemovitostech. Pokud sedíme doma u počítače, máme dvě možnosti.

První je Dálkový přístup do katastru nemovitostí a pak Nahlížení do katastru nemovitostí. To druhé je volně přístupné pro každého uživatele internetu. Nepotřebujeme k tomu ani registraci a ani žádné finance, protože je to zcela zdarma. Ale asi každý chápe, že možnosti volného získávání informaci proti Dálkovému přístupu do katastru nemovitostí je při volném nahlížení omezené. Jde zejména o to, že kompletní výpisy z katastru nemovitostí a některé další výstupy aplikace Nahlížení do katastru nemovitostí neumožňuje. Možnost volného nahlížení je určena výhradně pro interaktivní práci uživatelů, ale jakékoli získávání nebo vytěžování dat automatizovanými prostředky není dovoleno.

DOPORUČUJEME: Český úřad zeměměřický a katastrální

 

Důležité je vědět, jak můžeme s daty pracovat a co můžeme očekávat. V prvé řadě je asi nejčastějším úkonem vyhledávání parcel. Abychom se dobrali správného výsledku, musíme znát obec, resp. katastrální území. Musíme vědět, že většina obcí se skládá z několika katastrálních území, které většinou odpovídají připojeným osadám, bývalým obcím kdysi s vlastní samosprávou. Katastry mají své základy daleko ve středověku, zejména se jejich hranice určovaly při koupi, resp. při dělení majetků. Proto nás mnohdy překvapí průběh hranici katastru obce. Většinou je to tak, že zadáme obec a pak již dostaneme přehled jednotlivých katastrů v obci.

Dále bychom měli znát, zda jde o stavební či pozemkovou parcelu, a následně její číslo. Pokud číslo neznáme, máme možnost náhledu do mapy katastrů nemovitostí a zde detailním hledání a zvětšováním mapy se dobereme k danému parcele a k jejímu číslu. K tomu ale musíme znát jeho polohu v obci.

Informace z katastru

Výstupem pak je stručná informace o pozemku, tedy mj. čísla, druh pozemku, jméno vlastníka s adresou, ale pak jen přehled, že na pozemek jsou určitá omezení dispozičních práv. Konečně zjistíme, které pracoviště katastrálního úřadu vykonává nad pozemkem státní správu.

Další možností je vyhledání stavby. Zde potřebujeme znát pouze obec, resp. její část, a pak číslo popisné či evidenční. Výpis je pak obdobný jako o parcely, jsou zde mj. čísla parcel, výměra pozemku, adresa, možnost vyhledání sousedních parcel, jméno majitele či majitelů s adresami atd.

Další možností je vyhledání jednotky, tedy zejména jednotlivých bytů v domech s více majiteli.

Výše uvedené možnosti jsou pro každého, kde něco potřebuje a hledá. Další aplikace, tedy vyhledání řízení, je již specifická pro toho, kdo nějaké řízení na katastru nemovitostí má.

Konečně zde mohou zájemci najít mapu do takových detailů, že lze, jak bylo výše již naznačeno, vyčíst číslo parcely, její tvar a průběh hranic.

Všechny údaje, resp. výpisy, si lze samozřejmě vytisknout. Ovšem takové tisky z domácí tiskárny nestačí k tomu, aby mohly být využity pro další kroky pro průběh různých řízení na úřadech. K tomu je potřeba získat výpis přímo na katastrálním úřadu v dané oblasti.

Publikováno: 12. 11. 2013, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Vylepšete si popisné číslo na domě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Někdy je to prostá smaltovaná tabulka, jindy téměř umělecké dílo. A my vám na jedno takové malé umělecké dílo poskytneme návod.