Osázet a vybavit městkou zahradu může být ještě náročnější než zařídit malý byt. Místa není nazbyt, navíc její obyvatelé bojují s nedostatkem soukromí, vysokou prašností a často i hlukem. Přesto je zahrada ve městě vzácnost, které by si všichni vlastníci měli vážit a snažit se malého kousku přírody co nejlépe využít.
Nejprve si musíme připomenout, že malý prostor nemusí znamenat handicap. I na omezených metrech lze vytvořit terasu pro rodinné obědy či odpolední odpočinek, vytvořit kout, kde si mohou děti nerušeně a bezpečně hrát, nebo pro vlastní potěchu zřídit okrasné záhony. Dokonce nebude problém zakomponovat záhonek na vypěstování vlastní úrody.
I když tematická „náplň“ zahradního konceptu závisí na každém z nás, spojuje městské zahrady několik znaků.
Jaký jí dáte styl?
Na malé městské zahradě rozhodně nemusíte omezovat svůj vkus a dát jí tvář, která bude lahodit vašemu naturelu. Můžete jí vtisknout přírodní koncept či ryze minimalistický vzhled. Asi nejoblíbenějším stylem pro menší zahrady ve městech je ten okrasný, který se vyznačuje květinovými záhony nebo výsadbami okrasných dřevin.
Centrem dění bývá okrasný trávník, který ovšem neplní pouze okrasnou funkci, ale slouží také k hrám dětí a k dalším pohybovým aktivitám.
V posledních letech je oblíbený přírodní zahradní styl. Pokud se rozhodnete pro permakulturní nebo přírodní zahradu, berte ohledy i na sousedy, kterým se nemusí líbit výhled do nespoutané divočiny.
Minimalismus je dobré řešení
Malé zahradě bude slušet výrazná jednoduchost. Nezapomeňte, že minimalismus může mít mnoho podob. Mnohdy si vystačíme pouze s okrasným trávníkem a vodním prvkem, jindy do minimalistické zahrady začleníme i několik solitérních rostlin či výsadeb. V každém případě můžete do zahrady zakomponovat moderní materiály v podobě pohledového betonu či skla.
Jak se schovat před zraky sousedů
Ochrana soukromí bývá nejčastější výzvou městských zahrad. Největší problém nastává tehdy, když zahradu obklopují sousední pozemky ze všech stran a poblíž se nachází rušná komunikace, ze které na pozemek doléhá nepříjemný hluk.
Pocitu soukromí můžete do jisté míry dopomoci výsadbou živého plotu. Aby ovšem plnil funkci zvukové bariéry, je třeba ho vysadit spíše dvouřadě.
Pokud se v okolí nachází vyšší budovy, bude vhodným řešením výsadba několika širokokorunných stromů, které dokáží částečně odclonit výhledy do zahrady z větší výšky. Berte ovšem v úvahu, že by koruna stromu neměla zasahovat na sousední pozemek. Živé ploty sice odcloní pohledy z okolních zahrad, ale nepomohou s výhledy z vyšších úrovní.
Myslete na sousedy
Ve městě nejste nikdy sami a sousedé jsou blíže než na venkově, proto je dobré brát na ně ohledy. Proto na svůj pozemek pokud možno nevysazujte silné alergeny, které by mohly způsobit komplikace ostatním obyvatelům v okolí. Tento případ se týká hlavně vrb, topolů nebo třeba bříz.
Publikováno: 21. 5. 2021, Autor: autor: Lucie Peukertová