reklama

Do Katastru nemovitostí se už anonymně nepodíváte. Technické problémy prý řeší úřad nezákonně

Katastrální úřad oznámil, že od června budou moci nahlížet do Katastru nemovitostí pouze registrovaní uživatelé. Většině lidí se tak ztíží, případně úplně znemožní, přístup k údajům, které jsou ze zákona veřejné. Podle právníků je ale tento krok nezákonný.

Online katastr nemovitostí od začátku roku zaznamenal extrémní nárůst počtu přístupů do aplikace, který byl z velké části tvořen nezákonným vytěžováním databáze Nahlížení do KN softwarovými roboty. Tím dochází ke zpomalení aplikace. Řešením má být zrušení možnosti anonymního nahlížení do katastru s tím, že od června bude možné nahlížet pouze zaregistrovaným přes dálkový přístup nebo přes portál eIdentita.

Podle advokáta Petra Novotného je řešení tohoto čistě technického problému takovým způsoben nepřiměřené a nezákonné, protože ztíží přístup tisícům SVJ i jednotlivcům a například seniorům ho téměř znemožní.

„Přístup k informacím je jedním ze základních principů demokratického právního státu. Omezovat ho lze pouze v souladu se zákonem, v případech, kdy to nejde jinak, a pouze na nezbytnou dobu. Katastr nemovitostí je ze zákona veřejný, občané mají právo do něj nahlížet bez nutnosti identifikace. Připravovaná změna je proto nezákonná, navíc prováděná plíživě formou technické úpravy databáze,“ vysvětluje advokát Petr Novotný.

Proto Novotný minulý čtvrtek odeslal předsedovi katastrálního úřadu otevřený dopis, v němž žádá, aby od změn zcela upustil a hledal jiný způsob, jak řešit technické problémy s přetíženou databází. Společně s dalšími odborníky založili iniciativu občanů „Otevřený katastr“, v rámci níž vyzývají profesní sdružení a organizace, kterých se změny dotknou nejvíce, ale i obyčejné lidi, aby se k nim připojili.

Nově bude mít katastrální úřad přehled o každém, kdo se do registru přihlásí, a kromě osobních údajů vlastníků nemovitostí bude mít kompletní přehled o tom, kdo a kdy do katastru nahlíží a na jaké nemovitostí se dívá.

„Od revoluce jsme zvyklí, že se kdokoliv může do katastru podívat bez jakékoli identifikace. To se teď najednou po třiceti letech změní. Společenství vlastníků jednotek ale musí nahlížet do katastru nemovitostí, aby mohla plnit zákonné povinnosti. Kolem nutnosti registrace se nevede žádná veřejná diskuze a úřad to změní zcela v tichosti. Dle našich záznamů má ze 70 000 českých SVJ pouhých 7,1 % datovou schránku a jedna pětina nemá ani e-mail, natož pak, aby měli povinnost mít členové jakoukoliv eIdentitu,“ tvrdí předseda SVJ Mirek Kaigl ze společnosti Paragrafs.

Advokát Novotný k tomu dodává: „Český katastr tímto nezákonně omezí základní občanská práva, která demokratické právní státy svým občanům běžně garantují. To je nepřípustné, k podobným praktikám se uchylují spíše nedemokratické či policejní státy. Úředníci přece mají pro občany vykonávat službu a ne je hlídat, co dělají. A už vůbec si nemají brát občany jako rukojmí proti přetíženým databázím. Proto cítím povinnost na to upozornit a práva občanů bránit.“

Publikováno: 20. 5. 2021, Autor: autor: Julie Veselá