Na rohovém pozemku stála trafostanice, a proto o něj nebyl zájem. Zkušeného stavaře zaujal nádherný výhled a klidné prostředí na konci zástavby. Podívejte, jaký dům si tu postavil.
Co pro někoho představuje nepřekonatelný problém, jiný dokáže hravě vyřešit. Investor je z oboru, a tak věděl, jak omezení v podobě trafostanice vyřešit a získat opravdu krásný pozemek k bydlení: „Toho pozemku se každý bál, protože na něm stála trafostanice, ale protože jsem z oboru, věděl jsem, že lze udělat přeložku, takže teď už stožár stojí mimo naši zahradu.“
Typový dům si stavař upravil
Pro stavbu si rodina vybrala typový projekt Bohemia s členitým půdorysem a dispozičně řešený jako 5+1, který stavař hravě doladil podle svých představ.
Od původních plánů se liší zvětšeným přízemím a moderní volbou materiálů v podobě kvarcitového kamene a omítky na fasádě.
Přibylo také několik zajímavých novinek, jako světlovod v chodbě v horním patře, kdy chtěl plnými dveřmi zachovat soukromí v jednotlivých místnostech, ale zároveň se nechtěl vzdát přirozeného světla.
Dispozičně je dům řešen tak, že přízemí hostí propojený obývací pokoj s kuchyní. Oddělené bydlení v podobě pokoje se šatnou tu našel i tchán, který s rodinou žije. V přízemí se nachází i prostorná technická místnost, ve které lze rozložit pingpongový stůl, zacvičit si a vybylo zde i místo na saunu.
Poschodí je koncipováno jako klidové zázemí domu, ve kterém je ložnice, dětský pokoj, pracovna se vstupem na rozlehlou terasu, šatna i koupelna.
Cihlová stavba vyšperkovaná moderními technologiemi
Velkorysé prosklení pouští do domu teplo a světlo, ale v létě se obytné pokoje důmyslně skryjí za žaluziemi. O vytápění a větrání se stará tepelné čerpadlo s rekuperační jednotkou.
Obvodové zdivo je postaveno z tepelně izolačních cihel Heluz Family 44 2 in 1 se součinitelem prostupu tepla U = 0,13 W/m2K. „V zimě drží teplo uvnitř a naopak v létě zase venku, a to bez dodatečného zateplení. Neotvíráme okna, přesto máme doma krásný vzduch, a to díky efektivnímu větrání, které obstará rekuperační jednotka,“ vysvětluje majitel a vnitřní teploměr lehce nad dvacet i v nejparnějších letních dnech jeho slova potvrzují. „Za elektřinu platíme ročně včetně ohřevu teplé vody, osvětlení a ohřevu vody v bazénu zhruba 28 tisíc korun,“ shrnuje zásluhy použitých materiálů a technologií majitel.
Volný čas tráví s rodinou u bazénu a hlavně nedalekém lese, kam si majitel se psem chodí tzv. vyčistit hlavu. „To ticho tady slyšíte,“ pochvaluje si lokalitu.
Publikováno: 5. 5. 2021, Autor: autor: Julie Veselá