I když žijete ve městě, můžete si vytvořit zelený kout plný květin, ovoce a zeleniny. Chybět v něm pochopitelně nesmí ani místo pro odpočinek, kam se posadíte a budete si z blízka vychutnávat plody své práce. Stačí mít jen balkon…
Při pohledu na balkony jich vidíme využitých jen zlomek, hodně z nich stále slouží jako odkladiště či sušárna prádla. A to je škoda, protože jen s minimem úsilí a prostředků lze i na malém balkonu vytvořit malou zahrádku s posezením.
Zelený balkon má vliv i na klima v interiéru. Hradba rostlin poslouží jako přirozené stínění se schopností ochlazovat vzduch. Dalším benefitem je, že rostliny, jak známo, vzduch čistí a zachycují prachové částice.
V létě tak oceníte hned několikrát, že jste si na jaře dali s ozeleněním balkonu práci:
- vlastní výpěstky ovoce, zeleniny či bylinek
- hezčí výhled z okna orámovaný zelení
- příjemnější klima v interiéru
- zvětšení obytného prostoru
Balkon jako užitková zahrádka
Na balkoně hravě vypěstujete rajčata, ředkvičky, saláty, hrášek, špenát a rukolu, papriky i okurky. Co se bylinek týče, pořiďte sazeničky v zahradnictví, nikoliv v supermarketu. Ty jsou totiž určeny k rychlé spotřebě, a tak vám nejspíše brzy zajdou.
Z ovoce se nabízejí jahody, když zvolíte stáleplodící, můžete uzobávat po celou sezonu. Šlechtitelé se na rostoucí trend zahradničení na miniprostoru soustředili, a tak je možné sehnat například maliník, borůvky či ostružiník v drobnějších kultivarech. A na větší balkon se vejde například sloupovitá jabloň.
Pro malé prostory je ideální vertikální pěstování. Vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte květináče směrem do výšky. Využijte závěsné systémy nebo si záhon vyrobte z europalet. Při zařizování nepodceňte správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování.
Bylinky pěstujte v samostatných květináčích, mají totiž jiné nároky na vodu než ostatní rostliny. Při zahradničení na balkoně oceníte samozavlažovací květináče, rostliny je dobré také občas přihnojit.
Balkon květinový
Dobrý trikem na pěstování na malém prostoru je kombinování pěstování zeleniny a květin v jednom truhlíku či nádobě. Pokud dobře zvolíte květiny, zeleninu ochrání před škůdci a chorobami. Ochranné účinky mají afrikány, aksamitník, lichořeřišnice, měsíček zahradní i třeba klasické petúnie.
TIP REDAKCE: Lichořeřišnice je jedlá, velmi chutná a navíc zdravá. Jíst se dají listy i její květy. Využijte tuto rostlinu například do salátů!
Muškáty vynikají nejen obrovským počtem barevných kombinací a tvarů, ale fungují dokonce i jako přírodní repelent. S muškáty za okny totiž spolehlivě odeženete obtěžující hmyz. Jejich pěstování je navíc poměrně snadné.
Balkon jako letní byt
Jestli už jste využili všechny svislé plochy a zábradlí k osázení, je třeba zřídit si sezení, abyste si balkon plně užili. Minimalistickou verzí jsou skládací židle. Nejsou sice moc pohodlné, ale zaberou jen minimum místa. Lepší volbou je pohodlné zahradní křesílko. Nezapomeňte je doplnit polštáři a plédem, abyste se měli za chladných večerů do čeho zachumlat.
Stůl, byť malinký, je nezbytností. Na co byste si odložili ranní kávičku nebo večerní sklenku vína? V tomto případě je skládací verze ideální, protože ho složený můžete uklidit a nebude vám překážet při zahradničení. Dobrou volbou je také sklápěcí stolek.
Na uložení polštářů, plédů nebo zahradního náčiní poslouží truhla, když na ni dáte polštářky, stane se z ní pohovka. Nebo využijte stolek či sezení s úložným prostorem.
Nezapomeňte na osvětlení. Budete potřebovat hlavní světlo, které umožní orientaci v prostoru. Pro čtení nebo práci oceníte bodové světlo, například lampičku. A protože má být balkon příjemným místem pro odpočinek a relaxaci, nezapomeňte, že světlo skvěle doladí atmosféru. K tomu poslouží světelné řetězy, svíčky a lucerny.
Publikováno: 23. 4. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce