Jaké oblečení a doplňky se nosily před 30, 40 nebo dokonce 50 lety? Některé si možná pamatujete sami, jiné znáte z vyprávění rodičů. A o některých jste třeba nikdy neslyšeli. Pojďme si projít šatník našich maminek a babiček.
Květinové děti šedesátých let
Šedesátým létům dominovaly puntíky a proužky. Úzce střižené kalhoty, v bocích těsně upnuté muži kombinovali s přiléhavými košilemi s vysokým límcem, dlouhá dvouřadová saka a široké klobouky. Ve světě vládli Rolling Stones.
Začínala éra uvolněné módy hippies: batikované oblečení, barevné květinové vzory a doplňky. „In“ byly pastelové barvy, kombinace bílé a černé. Sukně byly střiženy většinou do písmene A. Ženy nosily i mini.
Oči měly být velké, ženy tedy používaly tužky a řasenky, někdy i umělé řasy. Nosily se krátké střihy, oblíbené byly tupírované účesy, které měly dodat obří objem.
Disko „sedmdesátky“ á la John Travolta
Stále se nosily minisukně a zvonové kalhoty podobně jako v 60. letech, ale už v roce 1971 se objevily boty na platformě, a to okolo 5–10 centimetrů. Nosili je muži i ženy. Šaty se nosily dlouhé, buď do poloviny lýtek, nebo až ke kotníkům. Koncem 70. let nastala éra „disko looku“ inspirovaná filmem Horečka sobotní noci. Alespoň do té doby, než ji vystřídala punková móda, ale to už jsou spíše „osmdesátky“. To se pro změnu nosily rovné kalhoty a obuv s volnou patou a zavřenou špičkou nebo boty s páskou upnuté okolo kotníku. S postupem času se ujaly nabírané sukně, vyšívané látky a květinové vzory.
Vysoké podpatky a široké vázanky
Muži během 70. let měli na výběr třídílné obleky v různých barevných provedeních. Široké klopy a nohavice zrovna tak. Širší byly také vázanky.
Legendárním oděvem se staly overaly na zip. Další oblečení inspiroval moderní tanec. Sukně s rozparkem a hedvábné topy nebo třásně. Do nového desetiletí lidé vkročili na vysokých podpatcích.
„Osmdesátky“? Mrkváče a lesklé legíny
80. léta byla poněkud bizarní. Uvolnění nastalo nejen ve východním bloku, ale i v domácích šatnících. V módě byl Petr Kotvald, Standa Hložek a Michal David. Neexistovalo jít na ně v něčem jiném než mrkváčích nebo plísňácích – kalhotech, které vypadaly, jako by několik let ležely ve vlhkém sklepě. Ideálně střižené do tvaru mrkve, tedy nahoře široké a dole úzké. Tento módní hit nenosily jen ženy. Propadli jim i muži, kteří si do vysoko vytažených kalhot „zakasávali“ barevná trika.
Když jste zrovna neměli náladu ani na mrkváče, ani na plísňáky, padla jasná volba na lesklé a barevné upnuté legíny plné pestrých aplikací. Šly zastrkat do bot. Vrchní část oděvu se neobešla bez vycpaných ramen. Ty byly co možná nejširší a dávaly se do blůzek i šatů.
Nevybrali jste si? Něco si ušijte!
Nabídka obchodů stále nebyla příliš široká. A tak se mnoho žen a dívek učilo šít a plést. Inspiraci nacházely v časopisu Burda, což byl ve své době jediný módní časopis. Našly jste tu tipy i střihy. A když se svým výtvorem nebyly spokojeny, šly ke švadleně. Tehdy běžná praxe. Džíny byly velmi oblíbené a populární. Sehnat je ale téměř nemožné. Kdo neměl bony do Tuzexu, musel se obejít bez džínů.
Líčení se nosilo výrazné, a to hlavně rtěnky. Základem byly natupírované vlasy, trvalé a ideálně látková členka. K tomu černé linky a červené tváře. Muži preferovali delší sestřihy, nejčastěji s ofinou. Doplňky byly také ve výrazném stylu.
Některé retro prvky jsou jako bumerang a v módě to platí dvojnásob. A tak se dnes znovu nosí overaly, zvonové kalhoty, puntíky a šátky ve vlasech.
A co vy? Máte některé retro kousky v šatníku?
Text: Martina Gillichová
Foto: pinterest.com
Publikováno: 22. 6. 2016, Autor: