Vlastnit byt je pro Čechy něco jako povinnost, jenže ceny nemovitostí jsou tak vysoké, že na ně dosáhne jen málokdo. Východiskem je koupě malého bytu nebo nájem. Třetí možností, kterou u nás praktikují hlavně studenti, je sdílené bydlení. V západním světě se stává samozřejmostí i pro starší generace. Má šanci uspět u nás?
Co je to vlastně sdílené bydlení?
Představte si byt nebo i velký dům, kde má každý obyvatel svou soukromou ložnici se sociálním zařízením, ale o vše ostatní se dělí se spolubydlícími.
Kuchyně je dostatečně velká a přizpůsobená tomu, aby v ní mohlo vařit najednou více lidí. V menších komunitách se spolubydlící ve vaření střídají a vždy jeden připravuje jídlo pro všechny. To je praktické, že? Když máte tři spolubydlící, vaříte 1–2x do týdne.
Společný je i obývací pokoj, ale ten je trochu jiný, než jsme zvyklí. Je to vlastně společenská místnost, která slouží k setkávání a povídání. Vlastně taková kavárna, kam chodíte, když si chcete popovídat s kamarády.
Větší komplexy určené k colivingu mají společné vybavení ještě širší. Často se jedná o velký bytový dům, kde je jeho obyvatelům k dispozici fitcentrum, herna, bazén, bar, nebo dokonce sdílené pracoviště. Vlastně takové město v domě. Výhodou je, že spektrum sdílených místností je široké a jejich vybavení zpravidla nadstandardní.
Řešení pro přeplněná centra měst?
„Podobné projekty se často nacházejí v atraktivních lokalitách v centru měst, kde nabízejí krátkodobé ubytování na několik dnů i dlouhodobý pronájem v řádu let. Menší míra soukromí je tak vyvážena nižším nájmem na dobré adrese, vysokou flexibilitou, bohatými sociálními kontakty a přístupem k věcem, které by si lidé za jiných okolností nemohli sami dovolit. To vše na bázi měsíční platby, která zahrnuje veškeré poplatky,“ komentuje Jakub Stanislav, director v oddělení investic CBRE.
Trendy, které lidi nutí k colivingu:
1. Rostoucí ceny nemovitostí, které dělají bydlení pro mnoho lidí nedostupné. Podle údajů Oxford Economics za rok 2018 se ceny domů napříč Evropou meziročně zvýšily o 4,4 %, zatímco reálné mzdy vzrostly o pouhých 0,8 %. Současně podíl pronájmů posledních deset let vytrvale roste. Zatímco v roce 2008 žilo v nájmu 27 % obyvatel EU, o deset let později již 31 %.
2. Druhým významným faktorem je prodlužující se věk, kdy lidé vstupují do manželství a zakládají rodinu. Evropské statistiky ukazují, že v průměru lidé uzavírají manželství v 31 letech, zatímco ještě v roce 2008 to bylo v 29. O dva roky se také posunul průměrný věk, kdy si pořizují prvního potomka: z 27 na 29 let. Jedná se přitom o dva klíčové milníky v životě každého jedince, které jsou hlavním spouštěčem pro koupi vlastního bydlení. Jelikož se jejich dovršení stále oddaluje, roste i počet lidí žijících v nájmu.
3. Dalším významným hlediskem je zahušťování evropských měst. Podle Světové banky žije až 75 % populace EU v městských oblastech, kam se stěhují za prací a vzděláním, a OSN očekává, že do roku 2050 to bude až 84 %. Rostoucí podíl lidí žijících ve městech logicky znamená, že se zde také více lidí snaží najít dostupné bydlení. Coliving je způsob, jak využít například vyprázdněné kancelářské budovy a rekonstrukcí jít naproti sdílenému bydlení.
Bude u colivingu následovat stejný boom jako u coworkingu?
Ve velkých českých městech jako Praha či Brno nastal před časem rozmach sdílených kanceláří. Tento fenomén se do Česka dostal v roce 2009 s několikaletým zpožděním oproti zahraničí a jeho rozjezd byl pozvolný. Ovšem jakmile si lidé navykli pracovat v živé komunitě, začala poptávka růst. V současnosti mají už některá centra klienty na čekací listině. Když si Češi na něco zvyknou a začnou to využívat, je cesta k rychlému šíření otevřená.
Odborníci očekávají podobný vývoj i u colivingu. „V České republice je zatím coliving v plenkách, nicméně právě proto představuje pro potenciální investory atraktivní příležitost. Jeho očekávaný nástup lze přirovnat k nedávnému rozmachu coworkingových center,“ uvádí Jakub Stanislav.
První colivingové projekty už vznikají v Praze a v Brně. Bohatou inspirací pro ně jsou již funkční platformy v zahraničí. Bydlení ve stylu colivingu je běžné ve velkých metropolích USA jako New York či San Franscisco, ale prosazuje se i v západní Evropě. Jako příklad lze uvést Londýn, Amsterdam, Berlín či Vídeň, kde je aktivní celá řada provozovatelů. Navíc postupně vznikají i různé řetězce zaměřené přímo na coliving.
Bez nadsázky lze proto říci, že sdílené bydlení představuje budoucnost.
Jak se na tento trend díváte vy? Bydleli byste ve sdíleném bytě?
Publikováno: 13. 4. 2021, Autor: autor: Julie Veselá