reklama

Architekti si navrhli dům s ateliérem

Řadové domky jsou pro někoho jen představou o stísněném bydlení bez soukromí, zatímco jiný je v právě takovém seskupení dokonale spokojený. Pohodlně žít v moderním domě v Benešově u Prahy, mít to kousek do centra a přitom si užívat posezení na zahrádce, kdykoli si člověk zamane… Uznejte sami, komu by se to nelíbilo?

Za všechno může obyčejná cedule

Chcete vědět, jaké mají požadavky na bydlení samotní architekti? Máme pro vás jeden konkrétní příklad. Ve fotogalerii se můžete podívat, v jakém domě žijí architekti Hynek Holiš a Šárka Holišová Šochová z benešovské kanceláře holiš + šochová architekti. A jak to všechno začalo?

„Stavět dům v proluce bylo naším snem. Po třech letech hledání a prohlídek mnoha beznadějných pozemků v blízkém i dalekém okolí Benešova jsme narazili na ceduli NA PRODEJ za oknem řadového domu v jedné z mála lokalit Benešova s původní zástavbou, poblíž středu města, která byla za komunismu urbanisticky zcela rozvrácená,“ prozrazují.

Daná lokalita má spoustu výhod. Pozemek se nachází 5 minut chůze od náměstí a jeho součástí je i malá zahrada, která však opticky vytváří s těmi okolními velký sad. „Původní jednopodlažní dům byl ve stavu ke zbourání, částečně podsklepený kamenným sklípkem s cihelnou klenbou. Víc jsme si ani nemohli přát,“ dodává dvojice architektů.

Architekti si navrhli dům s ateliérem
i (Zdroj: Tomáš Rasl)
Architekti si navrhli dům s ateliérem

Ateliér slouží zároveň jako pokoj pro hosty

„Koncept domu se zrodil ještě ten den, kdy jsme si pozemek poprvé prohlédli a v podstatě už se nezměnil,“ říkají architekti. Na ateliéru (příležitostném pokoji pro hosty), garáži a zázemí domu je „posazená“ obytná část s polozapuštěným a převýšeným obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou, která je propojená se zahradou. Nad tím se nachází klidová část – koupelna a dvě ložnice obrácené do zahrad.

„Uliční fronta stávajících domů má jen jedno společné, a to, že každý je zcela jiný. I proto jsme se rozhodli prolomit část hmoty průčelí ve prospěch vstupního dvorku,“ dodává architekt. Výhodou vstupní dvorku je, že umožňuje pohodlný a klidný vstup do domu a zároveň nabízí zajímavé průhledy z ateliéru.

Architekti si navrhli dům s ateliérem
i (Zdroj: Tomáš Rasl)
Architekti si navrhli dům s ateliérem

Dům navazuje na okolní stavby

Dvůr od ulice dělí černá plechová brána. Jednotlivé části domu záměrně výškově navazují na okolní římsy a hřebeny a tvoří řád v protiváze k prolomení hmoty v ulici. Konstrukčně byl dům navržený jako vyzdívaný z tvárnic Durisol s železobetonovými stropy.

Chtěli jsme ale také využít cihly z původního domu, což se povedlo u štítových nosných stěn, které nemusí být tepelně izolační. Nakonec to stačilo na přízemí, ostatní cihly jsou nové. Od začátku jsme také věděli, že když cihly, tak neomítané s přiznáním nekonečné struktury a všech nedokonalostí,“ prozrazují architekti.

Architekti si navrhli dům s ateliérem
i (Zdroj: Tomáš Rasl)
Architekti si navrhli dům s ateliérem

Technické řešení je efektivní a praktické

Dům má ohřev vody a vytápění plynovým kotlem. Ten je umístěný v prostředním patře v hospodářské místnosti mezi štítem sousedního domu a dřevěnou kuchyňskou stěnou. Tím se maximálně zkrátily rozvody vody a topení. Současně se podařilo do jednoho prostoru soustředit spíž, technické zázemí a pračku se sušičkou a ušetřit „drahou“ podlažní plochu.

Podlahy jsou z litého terazza nebo pokryty celoplošnými bavlněnými koberci, stěny jsou omítané nebo zhotovené z režného cihelného zdiva. Schody a nábytek jsou vyrobené z modřínu. Okna v přízemí (v ateliéru) jsou z eloxovaného hliníku, zatímco v obytné části jsou stejně jako ostatní dřevěné prvky v interiéru z modřínu.

Architekti si navrhli dům s ateliérem
i (Zdroj: Tomáš Rasl)
Architekti si navrhli dům s ateliérem

Na zahradě jsou beton a žula

Venku byla použitá světlá dvouvrstvá štuková omítka. V přízemí jsou černě natřené betonové cihly nebo režné cihly plné pálené. Černá vstupní vrata jsou plechová. Schody na zahradě jsou z betonu a žuly. Také k vydláždění dvorů byly použité žulové odseky v kombinaci s opracovanými masivními žulovými prvky.

Nedílnou součástí je návrh zeleně s dominantou vstupního dvorku – dřezovcem trojtrnným, mohutnými modrými hortenziemi v zadním dvorku a samotnou zahradou za domem, rozdělenou živými ploty z buxusů a trav do tří za sebou řazených částí: „okrasnou“ s levandulemi, bobkovišní a spoustou trvalek doplněnou o bylinky k přípravě jídel, „pobytovou“ s ohništěm a muchovníkem, a „užitnou“ s jahodami, malinami, angrešty, jabloní a višní.

Publikováno: 8. 4. 2021, Autor: autor: Ivana Kukalová