Čekáte návštěvu, a tak celý dům důkladně vycídíte, abyste se předvedli v co nejlepším světle. Jenže úklid je důležitý hlavně pro lidi žijící v domácnosti, protože prach, který uklízením odstraňujeme, ovlivňuje jejich pohodu a hlavně zdraví. Víte, co všechno se v prachu skrývá a co vám může způsobit?
Pokud přinesla pandemie covidu-19 něco dobrého, pak to, že se více staráme o své zdraví a imunitu. Vedle pohybu a správné životosprávy ovlivňuje zdraví i čistota domova, respektive absence prachu.
Výzkum společnosti Dyson si kladl za cíl zjistit úklidové zvyklosti Čechů a jejich proměnu v souvislosti s pandemií. Vedle toho také zkoumal, co Češi o prachu vědí. Ukázalo se, že jen velmi málo.
I když většina respondentů od vypuknutí pandemie uklízí častěji a prach v domácnosti „velmi znepokojuje“ čtvrtinu lidí, řada z nich stále nemá zcela jasno ohledně možného vztahu mezi domovním prachem a viry a jinými zástupci mikrobiálního života.
Co skrývá prach?
Prach v domácnosti je složitý komplex částic, mezi něž patří odumřelé kožní buňky, vlasy, roztoči, výkaly roztočů, bakterie, viry, plísně, drobný hmyz a další složky. Řada z nich je viditelná pouze pod mikroskopem, takže není překvapením, že mnoho lidí nemá o prachu ve vnitřním prostředí jasnou představu.
Průzkum provedený pro společnost Dyson zjistil, že pětina respondentů neuměla odpovědět na otázku, jaké částice tvořící prach jim připadají překvapivé. To může znamenat, že se o složení prachu ve své domácnosti vůbec nezajímají. Částice z komína nebo krbu překvapily 8 % respondentů, 7 % pak bylo překvapeno, když zjistili, že se v domovním prachu mohou vyskytovat viry. Nejvíce překvapující součástí domácího prachu se však staly výkaly z roztočů (13 %). Pravdou přitom je, že výkaly roztočů v domácím prachu jsou celosvětově považovány za nejdůležitější spouštěče alergenních onemocnění.
Může prach způsobit nemoci?
„Mezi odborníky se vedou diskuse o úloze, kterou hraje prach při přenosu nemocí, a přestože počáteční studie naznačují souvislost mezi prachem a viry, bude zapotřebí další zkoumání, abychom tomuto mechanismu lépe porozuměli,“ vysvětluje Dennis Mathews, výzkumník v oboru mikrobiologie působící ve společnosti Dyson.
„Výzkum však ukazuje, že pokud jde o to, co tvoří prach v našich domovech, je potřeba věnovat daleko více práce osvětě,“ zdůrazňuje. „V důsledku globální pandemie trávíme více času v interiérech a je tedy důležité, aby si lidé uvědomili, že mikroskopické částice, které mohou ovlivnit naši pohodu, jsou coby součást prachu v našich domovech doslova všudypřítomné – a že ještě více z nás by mělo úklid provádět každý den.“
Proč lidé uklízí?
Asi proto, že se v uklizeném prostředí lidé cítí lépe. I když podle výzkumu lidé obecně souhlasí s tím, že méně prachu v domácnosti vytváří zdravější prostředí (77 %), vliv prachu na celkovou pohodu jim do značné míry není jasný.
„Jak doufáme, výzkum ukáže, že když přemýšlíme o prachu, neměli bychom ignorovat právě ty mikroskopické částice, které mohou ovlivnit naše zdraví a pocit pohody. Úklid by se tedy neměl omezovat jen na prach, který vidíme prostým okem,“ vysvětluje Dennis Mathews.
Publikováno: 1. 4. 2021, Autor: autor: Julie Veselá