Dveře do interiéru člověk nekupuje příliš často. O to větší pozornost byste měli jejich výběru věnovat. Módě totiž podléhá nejen jejich design, ale také třeba jejich velikost a způsob otevírání. Tak se podívejte, co právě frčí.
Bílá je znovu na scéně
Největším hitem je opět bílá barva. Nemusí však jít pouze o tzv. sněhově bílou, ale můžete zvolit třeba bílou přecházející lehce do šeda nebo bílou barvu s dekorem dřeva. Prostě možností je několik. Bílé dveře mohou být lakované, stříkané, dýhované či laminované, v lesku či matu, hladké či s drážkami a dalšími prvky, plné nebo prosklené, zkrátka na míru. Díky propracovaným detailům, jako jsou například stříbrné či černé lišty, je lze snadno sladit i s interiérovým vybavením.
Od bílých dveří možná neočekáváte, že budou hlavním vizuálním prvkem ve vašem bytě. Přesto toho snadno docílíte, například tím, že je umístíte na stěnu s výraznými barvami.
Pokud chcete dveře naopak upozadit, kombinujte jejich bílou barvu s bílým nábytkem nebo je opticky schovejte do světlé stěny. Jednotný dojem vašemu bytu dodá využití stejných ozdobných prvků u dveří, jako jsou u ostatního vybavení.
Nejoblíbenější je dýha
Interiérové dveře se vyrábějí z různých materiálů, jako jsou dýha, sklo nebo lamináty, u nichž je trendy zvláště dekor betonu, stěrky či plechu. Prim však stále hraje osvědčená dýha, a to díky své nadčasovosti, vysoké odolnosti, dlouhé životnosti i osobitému vzhledu. Spolehlivě odolá domácím mazlíčkům i dětským hrám, a to díky čtyřnásobnému lakování, jaké se používá i u dřevěných podlah.
Dveře z dýhy si můžete vybírat z mnoha dekorů, například dubu, buku, jasanu, olše nebo třešně, z exotického dřeva pak třeba wenge, mahagon či zebrano. Zajímavý barevný nádech dostanou dveře vyvedené v dýze z ořechu saténového či jasanu hnědého riegl. Oblíbenou variantou je také bělený dub. Pokud si potrpíte na nevšední provedení, možná oceníte zajímavou strukturu příčného řezu dýhy. Preferujete-li opravdovou autentičnost přírody, tak vás asi nadchne svou „nedokonalostí“ sukatá dýha.
Neodmyslitelnou součástí je kování
Tvary klik se postupně opět zaoblují, což přináší nepopíratelné ergonomické výhody. Oblé kliky prostě skvěle padnou do ruky. Stále častěji se můžete setkat s klikami, které v sobě kombinují kovy s nejrůznějšími přírodními i umělými materiály, jako jsou například dřevo, kůže či sklo. Dalším výrazným trendem hlavně v moderních interiérech je černá barva kliky v kombinaci s bílými dveřmi.
Objevují se však také jiné systémy otevírání, jako je například madlo reagující na dotyk. Dveře se pak automaticky otevřou na základě elektromagnetického systému, který funguje na baterii.
Otočné dveře nahrazují posuvné
Při výběru dveří byste měli věnovat pozornost nejen jejich šířce, která bývá různá, ale také jejich výšce. Dávno již neplatí, že všechny dveře mají 197 cm. V současné době se stává běžným standardem 210 cm, ale výjimkou už nejsou ani dveře až do stropu. Význam této úpravy nesouvisí pouze se samotným designem, ale výhodou vyšších dveří je, že opticky zvětšují prostor, takže ani v malém bytě nemáte stísněný pocit.
Kromě toho, že se stále používají klasické otočné dveře, přejí trendy dveřím posuvným na stěnu i do pouzdra. Tyto moderní systémy mohou být navíc vybaveny tichým dovíráním, podobně jako je tomu u kuchyňských zásuvek.
Výjimkou nejsou chybějící zárubně
Původní kovové zárubně se po čase začaly obkládat dřevěnými obložkami. Ty pak nahradily dřevěné zárubně. Mezi nejnovější trendy v interiérovém designu však patří čisté linie, a proto i u upevnění dveří se objevuje snaha, aby nebyly vidět panty, aby dveře a stěna tvořily jednotnou linii. Jedná se o tzv. bezfalcové provedení. Stále více se však prosazují také dveře bez zárubní, kdy jsou zárubně skryté v sádrokartonu nebo ve zdi, takže vzniká dokonalý celek.
Publikováno: 9. 4. 2020, Autor: autor: Ivana Kukalová