Celá rodina si pochutnává u štědrovečerní večera a zpod stolu vás sledují zoufalé psí oči a prosí, abyste jim něco dobrého poslali dolů. Je vám ta scénka povědomá? Možná si říkáte, že pro jednou nemůže škodit hodit jim pod stůl pár kousků cukroví, nebo řízek. Jenže mnoho lidských potravin je pro psy nebezpečných a mohou jim způsobit nehezké zdravotní potíže.
Smrtící čokoláda
Informace o škodlivosti čokolády jsou už poměrně rozšířené, ale přesto je lidé mají tendenci podceňovat. „Přeci malinký kousíček čokolády nemůže škodit. Podívejte, jak mu chutná.“
Jenže pro malého psa může mít malý kousek kvalitní, vysokoprocentní čokolády fatální následky. Čokoláda obsahuje pro psí organismus toxickou látku theobromin. Ta může pejskovi způsobit zvracení, průjem, srdeční potíže. A ve velké koncentraci může být u psů smrtelná. Pokud mu nechcete čokoládu odepřít, kupte speciálně určenou pro psy.
Podobně působí kofein. Ten je pro psy společně s čokoládou nejvíce nebezpečný. Otrava kofeinem nastupuje za 1-2 hodiny po požití.
Co dělat při otravě?
Pokud pejsek pozře větší množství čokolády či kofeinu je důležité při prvních příznacích otravy vyhledat veterináře. Jako první pomoc doporučujeme vyvolat zvracení, aby se nebezpečné potraviny dostaly z těla. K vyvolání zvracení můžeme použít po lžičkách podávaný peroxid vodíku (2% dezinfekce) nebo hořčici naředěnou vodou. Na zotavenou můžete podávat probiotika, která pomáhají zdravému zažívání.
Toxické avokádo
Zatímco pro lidi jde o jednu z nejzdravějších potravin, u psů je tomu přesně naopak. Tedy alespoň u některých druhů, protože ne všechna avokáda jsou pro psy toxická. Nevhodná jsou například guatemalská avokáda. Ty obsahují pro psy nebezpečnou látku persin, která může poškodit srdeční svalovinu. Vzhledem k tomu, že většinou neznáme druh ani původ kupovaných potravin, tak raději neriskujte.
Avokádo je navíc velmi tučné, a tím pádem pro psy i díky tomuto nezdravé.
Vánočku bez hrozinek, prosím
Bez hrozinek si neumíme vánočku představit a stůl rádi ozdobíme miskou ovoce, kde nechybí ani oblíbené hroznové víno. Jenže psovi mohou rozinky či hrozny ošklivě zkomplikovat zdraví.
„Přivodí nejen žaludeční problémy, ale především u některých psů mohou způsobit i selhání ledvin. Jsou případy, kdy psi měli bolesti i po pozření pár kuliček hroznů. Obecně se zvířatům nedoporučuje dávat žádné ovoce, může způsobovat průjmy i dehydratace,“ dodává Jiří Švihálek.
Ořechy – nezdravé i nebezpečné
K Vánocům i zimě patří neodmyslitelně ořechy, i ty ale mohou psům způsobit zažívací problémy či alergie, vysoký obsah tuků je zase nebezpečný pro slinivku. Zdravotní komplikace se objevují často u psů, kteří mají nějakou skrytou srdeční vadu. Nebezpečné jsou především makadamové ořechy, které jsou pro psy jedovaté. Mandle obsahují kyanidy, které zabraňují v buňce využití kyslíku. K otravě tedy dochází vnitřním udušením.
Díky suché a tvrdé struktuře po nich zvířata mohou dusit. Pozor si též dejte, aby pejsek nedojídal skořápky po vlašských ořechách, mohou v sobě mít toxickou plíseň.
Co ještě chlupáčům škodí?
Další nevhodné potraviny pro naše čtyřnohé kamarády jsou: cibule, česnek (způsobuje zvracení, nadýmání), houby, syrová játra či bílky.
Vhodné nejsou ani šunka či slanina. Obsahují mnoho soli a slanina i tuku. Pozor si dejte i na vařené kosti. Mohou se drolit a být velmi ostré, navíc narozdíl od syrových je žaludeční šťávy nedokážou rozložit a tak mohou ucpat tráví trakt.
Čím o Vánocích pejska potěšit?
Pokud chcete pejskovi přilepšit, tak mu můžete udělat libové vařené maso (bez soli či koření). A samozřejmě pejsci nikdy neodmítnou speciální psí sušenky, které jsou pro ně určené (bez lepku, soli, cukru a chemie).
Skvělou psí pochoutkou je také sušené maso, zejména vnitřnosti, které mají málo tuku, ale obsahují hodně minerálů a vitaminů. (Pozor ale na pochoutky z tzv. buvolí kůže, ty jsou naopak velmi nebezpečné, protože je pes neumí rozložit – jedná se o kůži nikoliv o maso – a použitím bělidel i toxické.)
Jak vidíte, přilepšování pejskovi od stolu může být velmi ošidné. Dopřejte jim pouze pamlsky, které jim neuškodí.
Publikováno: 20. 3. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce