Také vás potěší, když potkáte vkusně zrekonstruované stavení, které si i přes rekonstrukci dokázalo zachovat kouzlo a dobovou atmosféru? V Loučné nad Desnou se něco podobného povedlo u fary z přelomu 19. a 20. století.
Přestavbu provedli architekti z Fandament architects s.r.o. Jejich cílem bylo zachování vnější skořápky domu, ale zároveň se nesnažili vytvořit stavení jako ze skanzenu. Směrem k hlavní silnici je provedena bílá fasáda v historizujícím stylu, na které zůstaly zachované původní okenní otvory. Nenápadný černý název kolemjdoucím napovídá novou funkci budovy.
Boční strana je obložená modřínovými latěmi pod úhlem 45°. Otvory jsou lemované bílými šambránami. Vzniklo tam také nové velké okno spojující krytou terasu s interiérem. Pod zastřešením vznikla letní zahrada pro hosty. Ocelová konstrukce jako čistě nový prvek je přisazená k původní hmotě domu. Dřevěné žebrování z modřínových fošen po levé straně od hlavního vstupu cloní od případných aut zásobování a parkování.
Nový krov – staré řemeslo
V interiéru vznikla rozlehlá místnost hostince. Nosné stěny jsou podepřené masivními ocelovými nosníky, které jsou v interiéru záměrně přiznané. Prostor v hlavní části nad barem je otevřený až do krovu. Ten je sice nový, ale odkazuje na původní tradiční řemeslo. Vyřezávané prvky respektují původní podobu krovu.
Kolem nově probouraných okenních ploch v bočních fasádách jsou vytvořené sedací boxy. V nich si člověk může pohovět, nebo si dokonce i lehnout a odpočinout po dlouhé cestě.
Volný průhled domem v podélném směru otevírá celý prostor hostince. Původní vstupní dveře byly zrenovovány a použity jako vstup na toalety. Nově umístěný krb v centrální části dispozice respektuje původní osovou souměrnost domu.
Interiér dolaďují detaily v podobě použitých prvků a materiálů – drátěné lustry s industriálním charakterem, tmavě modrá barva indigo na vlnitém štuku, bar obložený místní žulou, paroží nad krbem jako šperk. Všechny provedené zásahy se snaží reflektovat místo i dobu svého vzniku.
Můžete i přespat
Ve zbývajícím druhém podlaží vznikly tři apartmány s možností ubytování nejen pro hosty restaurace. Každý apartmán má své vlastní hygienické zázemí a kuchyňskou linku.
Zvolený obklad v koupelnách odkazuje na porcelán zdobený tradičním cibulovým vzorem. Stejný obklad, jen jinak aplikovaný, je také za kuchyňskou linkou.
Foto: Petr Soukup
Publikováno: 17. 3. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce