Dobrou zprávou je, že se v poslední době výběr podlahových krytin vhodných do kuchyně hodně rozšířil. Nové materiály i povrchové úpravy zajišťují voděodolnost a snadnou údržbu. Rozhodování je tak vlastně o to náročnější, náš přehled vhodných krytin vám ho však usnadní.
Podlaha do kuchyně musí opravdu hodně vydržet, protože kuchyně patří mezi nejvíce namáhané prostory v domácnosti. Měla by přežít časté zamokření vzniklé při vaření, ale také vytečení myčky. Také musí zvládnout pády předmětů často těžkých či ostrých. Navíc současný trend propojování obytných prostor s kuchyní klade na podlahy vysoké estetické nároky.
Dříve to bylo jednoduché – PVC nebo dlažba. Stačilo si určit, zda dáte přednost studenému přírodnímu materiálu, nebo teplejší umělé krytině. To je ale minulostí, pojďme se podívat, jak se možnosti výběru rozšířily.
Vinylová podlaha je klasika
Odolnost proti opotřebení i nárazu a snadná údržba, ke které stačí čistá voda. To jsou základní výhody vinylových podlah. Přidává se k nim měkký, pružný povrch, který je příjemný pro bosou nohu, ale neklouže.
Výhodou je dále vysoká odolnost proti vlhkosti. Aby ale podlaha ustála i její dlouhodobé působení, např. v situaci, kdy vyteče myčka, je vhodné použít vinyl v rolích. Při šířce tři nebo čtyři metry totiž při pokládce nevznikají takřka žádné spoje, kterými by mohla vlhkost proniknout pod krytinu. Rizikem jsou pouze ostré předměty, které mohou jinak odolný povrch vinylových podlah proříznout.
Zdravé a odolné ekologické elastické podlahy
Příjemný povrch na dotek nabízejí také ekologické elastické krytiny, které neobsahují PVC, chlor, změkčovadla, halogeny či těžké kovy a jsou vyrobené z recyklovatelných surovin. Jsou rovněž voděodolné a lehce se čistí, k údržbě stačí jen voda.
Povrch ekologických podlah je antibakteriální, antistatický a kromě fyzické zátěže – odolnost vůči poničení, poškrábání, nárazům – zvládne i působení chemikálií.
Znáte přírodní a odolné SPC podlahy?
Další dobrou volbou do kuchyně jsou nové SPC krytiny neboli rigidy, které představují novou generaci ekologických, ale extrémně odolných podlah s minerálním jádrem.
Ač se jim někdy říká nové vinyly, neobsahují PVC, ftaláty ani změkčovadla a jsou plně recyklovatelné. Jejich zdravotní nezávadnost dokládají nejprestižnější certifikáty, např. francouzský certifikát měřící emise Émissions dans l’air intérieur, třída A+. Jejich základní složkou je drcené kamenivo/minerály (stone polymer composit). K tomuto základu se přidávají polymery, které zajistí ohebnost krytiny.
„SPC krytiny jsou voděodolné, oproti vinylovým podlahám jsou tvrdší, pevnější, tvarově a rozměrově stálejší, ale zároveň příjemné na dotek. Jsou také méně náročné na kvalitu podkladu, neprokreslí každou prasklinku či dolík v podkladu a zvládnou i vyšší zbytkovou vlhkost podkladu, takže je lze položit dříve. Skvělou službu nabídnou rigidy i v komerčně zatěžovaných prostorách, takže obstojí i v náročných podmínkách kuchyně. Pokládají se plovoucím způsobem s velmi pevným zámkovým spojem,“ říká Milan Mrkáček z KPP.
Laminát teď už i do kuchyně
Dlouho platilo, že laminátové podlahy nejsou vhodné do vlhkých prostor. Výrobci obvykle alespoň ošetřovali spoje laminátových krytin např. voskovou impregnací, což dokázalo krytinu před průnikem vlhkosti ochránit pouze v řádu hodin.
Nové technologie ale otevřely těmto jinak velmi praktickým a oblíbeným krytinám cestu i do kuchyní a dokonce koupelen. Speciální povrchová úprava bočních spojů Aqua-Stop kolekcí Wineo nebo Aqua Protect značky Classen z nich totiž učinila voděodolné krytiny. Před průnikem vody a vlhkosti je přitom chrání stoprocentně a dlouhodobě.
V prostoru kuchyně laminátové krytiny nabídnou skvělou službu zejména díky vysoké tvrdosti, a tedy odolnosti. Nevýhodou ale zůstává povrch chladný na dotek, který není příjemný pro bosou nohu. Vyváží ho ale nespočet dekorů, z nichž si vybere opravdu každý.
Nemusíte se bát ani o dřevěnou podlahu
Pokud do kuchyně zvolíte dřevěnou podlahu, bude vás těšit její krása a přirozenost, ale na rozdíl od jiných materiálů budete muset být při každodenním provozu opatrnější. I pokud zvolíte podlahu z tvrdé dřeviny, upadne-li vám těžký předmět, zanechá na podlaze prohlubeň.
„Vyšší odolnosti v tomto ohledu nepomůže ani povrchová úprava, ta má vliv spíše na údržbu. U lakovaných podlah snáz zažehnáte nehodu v podobě vylitého oleje či vína, kterou bez problémů setřete. U olejovaných podlah mohou po takovém incidentu zůstat skvrny, snazší je ale jejich lokální oprava. Krátkodobé působení vlhkosti dřevěné podlaze neublíží, dojde-li ale k vytečení myčky nebo ledničky a voda působí několik hodin, dřevo se poškodí,“ dodává Milan Mrkáček.
Publikováno: 15. 3. 2021, Autor: autor: Julie Veselá