Takto výjimečný projekt vznikal téměř deset let. Během přípravy se důkladně promýšlel každý jednotlivý detail a materiály použité na stavbě byly podrobeny důkladným zkouškám na ČVUT. Výsledkem je dokonalost, která představuje pro obyvatele střed vesmíru, kolem kterého se točí celý život.
Mladý pár ve složení kulturoložka a počítačový vědec se po letech strávených v Kanadě vrátili do Prahy. Rozhodli se postavit dům, který bude sloužit jako domov, a v oddělené části vytvořit pracovní zázemí. V souvislosti se zaměřením investora se počítalo i s masivním zapojením umělé inteligence do provozu domu.
Kde srnky dávají dobrou noc
Vila Sophia je situována na hraně trojského svahu nad přírodní rezervací, kam často zabloudí srnky i divočáci. Velkou devizou místa je výhled na značnou část pražského panoramatu: od zelené hvězdy dejvického hotelu International po bublinu libeňského plynojemu.
S ohledem na sousedy, byl dům umístěn a výškově přizpůsoben tak, aby neomezoval ve výhledu žádného z nich.
Tři patra – tři pohledy
Náročného projektu se ujal tým studia COLL COLL, které na mezioborové spolupráci sdružuje architekty, designéry a výzkumníky. Ti využili jižní svažitý terén a směrem ke slunci dům otevřeli, aby každému patru určili jedinečný výhled – z obytného prostoru do zahrady, z ložnice do korun stromů a z pracovny na panorama města.
Dvojvstup ze severní slepé fasády, zvlášť do obytné i pracovní sféry, slouží převážně pro návštěvníky. Pro domácí začíná dům garáží, od které se rozvíjí jeho prostorová spirála. Garáž je tak plnohodnotná součást domu a prakticky slouží jako vstupní hala.
Schodiště jako tepna domu i životního příběhu
V duchu paladiánských vil je čtvercový půdorys domu rozdělen do 9 polí, které spirálovitě stoupají po svahu a jsou zakončeny nejveřejnějším úsekem domu, tedy pracovní částí.
Do hlavního obytného prostoru se vchází na úrovni zahrady a centrální schodišťovou halou se po stoupajícím svahu plynule vstupuje do vyšších částí domu.
Schodiště navíc křižuje bezbariérová rampa, která znovu podtrhává celkovou funkčnost domu jako celoživotního místa k bydlení podle zadání klientů. Rozvíjí pohyb v rané fázi života a usnadňuje fungování na jeho sklonku.
Dům, co hraje na piano
Ambicí klientů – kulturoložky a počítačového vědce – byl funkční dům bez kompromisů a tomu odpovídal i názor na integraci a řízení technologií. Uživatelskému pohledu na interakci s prostředím ale neodpovídá realita a procesní zvyklosti ve stavebnictví. Díky integrační platformě systému sysloop® a umělé inteligenci EMPYREUM Information Technologies, se letitá omezení podařilo prolomit.
Všechna světla v domě jsou řiditelná v plném spektru (RGBW), aby večer dokázal dům pomalu odstranit modrou složku pro dobré spaní. Dveře se pohybují samy na lineárních magnetech, ale slouží také jako plnohodnotná součást přirozené vzduchotechniky.
Na koncertním křídle dokáže dům doprovodit vlastní hru uživatele, samostatně přehrát jakoukoliv skladbu, ale také generovat melodie pomocí vlastní umělé inteligence. A kdyby byla opravdu zima, dokáže jako doplňkový zdroj tepla použít třeba troubu.
Zelená hvězda
Dům je exponovaný i shora, a proto kvete střecha přes rok různými barvami. Zelená střecha přispívá nejen prakticky k energetické rovnováze domu, ale i esteticky. Ornament otevírající se hvězdy se propisuje i do teras okolo domu a rozplývá se v zahradě.
Detaily stavby:
- Studio COLL COLL
- Rozloha zastavěná plocha 307 m2, hrubá podlažní plocha 480 m2 , užitná plocha 390 m2
- Náklady 80 mil. Kč
- Fotografie Boys Play Nice
- Spolupracovali:
- statika: ASP Praha
- stavitel: Stings 96
- fasáda: Clearmont
- podlahy: YS Studio
- interiér: In Styl Hořovice
- prototypování: Experis DSKM
- autonomní řízení: sysloop
- umělá inteligence: EMPYREUM Information Technologies
- zahrada: Acre
Publikováno: 3. 3. 2021, Autor: autor: Julie Veselá