Zdá se vám, že je na osazování truhlíků dost času? Už teď můžete truhlíky osadit jarními cibulovinami, maceškami a dalšími jarními květinami. Ty pak vystřídá letní výsadba muškátů, pelargonií a letniček. I s jejich přípravou byste měli začít v březnu.
Základ, který podpoří vaše snažení
To, jak se bude vašim květinám na oknech a balkonech dařit, ovlivní výběr vhodného truhlíku. Doma zkontrolujte ty z minulých sezon a prasklé či jinak poškozené vyměňte za nové.
Truhlíky by měly být ideálně samozavlažovací. Alternativou jsou s odtokovým otvorem a podmiskou. Aby si rostliny dokázaly lépe regulovat příjem tekutiny, je dobré dno vysypat keramzitem. Snažte se na začátku jara zálivku nepřehánět, přemokřeným rostlinám hrozí uhnívání kořenů. Navíc přemokřená zemina rychleji promrzne.
Vedle truhlíků je před jarní výsadbou důležité obstarat si kvalitní substrát. U jarních květin si vystačíte s květinovým univerzálem. Pro předpěstování muškátů a pelargonií raději sáhněte po speciálním substrátu, který je obohacen adekvátním hnojivem. Zeminu vybírejte pokud možno bez kousků kůry, ve které se mohou držet plísně a choroboplodné zárodky.
Veselé jarní krásky
Při pohledu z okna vám úsměv na tváři pomohou vykouzlit veselé cibuloviny i první jarní kytičky. Obvykle v truhlíku vydrží až do května, kdy je mohou vystřídat klasické letní krásky. Pokud plánujete na okně střídat předpěstované truhlíky a chcete si jarní výsadbu ponechat i na další sezonu, vybírejte dvouleté rostliny. Na výběr máte například macešky, pomněnky, hvězdice horské, primule či floxy.
Jarní krásky se snaží dělat našemu oku radost, přestože se venkovní teplota pohybuje sotva nad bodem mrazu. V zemi se rostlinky stihly dostatečně zakořenit a půda s kořenovým systémem okolních rostlin jim pomáhá s termoregulací. V truhlících tuto výhodu jarní květiny postrádají. Je tedy potřeba jim dopřát více pozornosti a péče.
Především je vhodné orientovat jarní truhlíky na jižní stranu, kde budou mít především přístup světla. Pokud se očekává návrat silných mrazů, přeneste truhlíky raději do chladnější světlé místnosti v domě. Zateplit můžete jarní truhlíky i vnitřním obložením přírodní slámou. Na noc raději rostlinky překryjte netkanou textilií či fólií.
V březnu myslete na léto
Chcete-li mít truhlíky co nejdelší část léta obsypané letními muškáty či fuchsiemi, je nejvyšší čas se připravit. Březen je pro přípravu letních truhlíků. Čím později truhlík osázíte, tím později se vám okno zahalí do bohatých květů. V zahradnictví již narazíte na předpěstované sazeničky, které je nutné nechat v truhlících dostatečně zakořenit.
Skvělým prostorem pro přípravu letních truhlíků je skleník či zimní zahrada. Ne každý může takové podmínky ale květinám dopřát, přesto se vidiny barevné masy kvítků nemusí vzdávat. Většina zahradnictví, a to i menších lokálních, službu přípravy letních truhlíků nabízí. Ceny za osázení doneseného truhlíku se pohybují v rozmezí 200–400 Kč v závislosti na výběru rostlin a velikosti truhlíku. Osázené truhlíky si můžete objednat i po internetu ze specializovaných zahradnictví.
Při přípravě letních truhlíků volte na slunnou stranu ideálně muškát, petúnie či verbeny, do polostínu a stínu jsou vhodné lobelky, begonie, fuchsie a vyzkoušet můžete i drobnokvěté růžičky. Vybírat můžete i podle plánovaného umístění do okna vybrané místnosti. Na okno kuchyně či ložnice, kde se bude přes léto větrat, můžete zakombinovat rostliny odpuzující hmyz, jako je popenec břečťanovitý či molice.
Nezapomeňte na základní pravidla
- Rostliny do truhlíků vybírejte podle toho, kde budou umístěné. Jiné květiny se hodí na slunnou jižní stranu, jiné na stinnou stranu severní. Pozor si dejte i při osazování truhlíků bylinkami, každá z nich má jiné požadavky.
- Kombinujte rostliny s podobnými nároky na péči, zejména podle potřeb světla a zálivky.
- Nezapomeňte vybrat vhodné hnojivo, nejlépe rozpustné krystalické, určené pro daný typ rostlin. Zejména si dejte snahu při výběru hnojiva na bylinky.
- Rostliny zatím nejsou na vegetačním vrcholu, není tedy nutné je zalévat denně. Před zálivkou kontrolujte vlhkost substrátu a snažte se zamezit přemokření. Zalévejte odstátou, nejlépe dešťovou vodou.
Publikováno: 1. 3. 2021, Autor: autor: Lenka Malá