reklama

Den sv.Valentýna – oslava lásky v červeném aranžmá

Zásadním citem v lidském životě se stala láska. Iracionální, nevysvětlitelné „něco“ vznikající někde uvnitř nás. Cit, který nám zabraňuje být bez někoho druhého, s kým jsme šťastní nebo pro koho se trápíme. Svátek oslavující tento jedinečný lidský cit – den sv. Valentýna – má v zemích na celém světě již svojí tradici a nachází své příznivce i u nás.

Jak vznikl svátek svatého Valentýna a kdo je onen svatý a proč právě on je poslem lásky?

Sv. Valentýn je skutečnou historickou postavou. Z dostupných pramenů je známo, že zemřel kolem roku 269 a byl prohlášen za svatého. Jeho příběh se stal inspirací pro vznik Dne sv. Valentýna. Valentýn se stal mučedníkem za vlády císaře Claudia II. Císař kvůli válkám (aby měl více válečníků schopných bojovat) zrušil všechna manželství a zakázal sňatky. Kněz Valentýn, odvážný a věrný bohu, přes císařův zákaz dál tajně oddával milence. Byl přistižen, uvězněn a popraven. Poslední vzkaz, který Valentýn poslal dceři vězeňského dozorce před svou smrtí, zakončil slovy: „Od Tvého Valentýna“. Proto lidé v den tohoto svátku posílají či dávají tzv. valentýnky jako vyznání lásky.
Jedním ze symbolů, který zamilovanému pomůže říct: „Mám tě rád..“, jsou květiny. Květina předaná v pravou chvíli a na pravém místě má přímo čarovnou moc. Podtrhne romantickou chvíli daného okamžiku a umocní vlnu citů jiskřící mezi dvěma zamilovanými lidmi. Červená barva jakoby se prolnula vším, co nese stopy lásky, a to nejvíce květinami, které si zamilovaní v den sv. Valentýna dávají.

Aranžování  – inspirativní superfotogalerie

Den sv.Valentýna – oslava lásky v červeném aranžmá
Den sv.Valentýna – oslava lásky v červeném aranžmá (Zdroj: )
Den sv.Valentýna – oslava lásky v červeném aranžmá
Den sv.Valentýna – oslava lásky v červeném aranžmá (Zdroj: )
Den sv.Valentýna – oslava lásky v červeném aranžmá
Den sv.Valentýna – oslava lásky v červeném aranžmá (Zdroj: )

„Valentýnská kytice nemusí být nutně veliká. Důležité je, že je darovaná od srdce. Postačí jeden krásný, jemně přizdobený květ, doplněný drobnými kvítky a zelení. Valentýnské poselství květin podtrhneme použitím dalších dekoračních materiálů – dřevěného či skleněného srdíčka, srdíčkové stuhy apod.,“ radí Hana Šebestová, mistryně republiky ve floristice.

Růže – posel lásky

Kdo může být lepším poslem lásky než růže, která svou charakteristikou ukazuje vše, co láska přináší. Je nádherná, a tak jako láska pomalu rozkvétá, tak se růže rodí z poupěte. Může i zranit, když svými trny bodne do prstu, právě tak jako láska do srdce.

Tajné poselství
Není náhoda, že se růže stala symbolem lásky. Neverbální tajná mluva kdysi vznikla v harémech orientu. Růže se zde často používala k předávání vzkazů mezi tajnými milenci. Růže se k podobnému účelu používají v kyticích a květinových aranžmá v souladu s trendem této zimy. Jsou často decentně schované nebo ozdobené perlami a jiskrným leskem zdůrazňují své poselství.

Dnešní trh poskytuje mnoho variací růži. K velmi důležitým znakům, podle kterých růže hodnotíme, patří barva, tvar, velikost květů, vůně, ale také délka stonku. Moderní odrůdy mají celou škálu barev: od červené, přes smetanovou, žlutou, růžovou, oranžovou, lososovou, až po bílou.

Pugét rudých růží je stálým symbolem svátku zamilovaných a řekne mnohé beze slov. Velmi pěkné je růže doplnit například liliemi, gerberami či gloriózou.

Tulipán – k vyznání lásky stačí tak málo

Červené tulipány mají v podstatě stejný symbolický význam jako rudé růže – mohou posloužit jako vyznání lásky. Patří proto neodmyslitelně ke Dni sv. Valentýna.
Původně byl tulipán vyšlechtěn v Číně. Později se rozšířil do Turecka a před 400 let přivezl jeho první cibuli francouzský botanik Clusius do Holandska, kde ho, bez ohledu na jeho skutečný původ, nyní považují za národní květinu.
Po stoletích třídění, výběru a šlechtitelského úsilí je možné spatřit tulipány nejrůznějších tvarů, barev a velikostí. Většina odrůd má pozoruhodnou schopnost růst i po vložení do vázy.

TIP: Než dáte svazek tulipánů do vázy, odřízněte 2 centimetry ze spodní části stonků. Dbejte na to, aby váza a voda, do které tulipány dáváte, byly absolutně čisté.

Hvězdník – symbol hrdosti

Hvězdník (Hippeastrum) je cibulnatá květina, která se do Evropy dostala z Chille kolem roku 1840. Hippeastrum se často zaměňuje se zornicí (Amaryllis), která však na rozdíl od hvězdníku kvete pouze v létě.

V Holandsku je pro hvězdník rozšířený lidový název Rytířská hvězda. To proto, že jeho květy měly původně hvězdicový tvar. Je to velmi příhodná květina pro Valentýna. Považte, která dáma by nechtěla být obdarována květinou od rytíře svého srdce…

U nás se stává oblíbenou květinou zejména pro období Vánoc, byla by však škoda nevyužít jejího kouzla i při jiných příležitostech. Jeho úchvatné, temně rudé sametové květy vyrůstají na silném dutém stonku. Díky velkému počtu květů lze i s malým počtem hvězdníků vytvořit bohatou kytici.

TIP: Životnost hvězdníku prodloužíte propíchnutím dutého stonku bambusovou hůlkou nebo pletací jehlicí a každodenním odřezáváním malé části stonku..

Glorióza

Glorióza (Gloriosa) se ve valentýnském aranžmá rozhodně neztratí. Ačkoliv většina lidí sahá při výběru valentýnské kytice po rudých růžích, neméně potěšit dokáže například právě glorióza. Jejím darováním prokážete smysl pro originalitu a invenci.
Rostlina je zajímavá svým mírně zkrouceným stonkem a především květem, který je připodobňován k lilii. Má totiž zvláštní okvětní lístky, na okrajích zvlněné, které jsou stočeny dozadu, a naopak dopředu směřují vzpřímené pestíky.

Glorióza se dá pěstovat i jako pokojová rostlina, ovšem s vyššími požadavky na teplotu a vzdušnou vlhkost, kterou zajistíme pravidelným rosením. V době vegetačního růstu potřebuje pravidelnou a hojnou zálivku.

Sasanka

Sasanka (Anemone) patří k nejkrásnějším a nejpůsobivějším druhům řezaných květin, které lze v květinářství najít. Stala se vyhledávanou nejen do svatebních kytic, ale i do aranžmá, kterými si můžeme zpestřit třeba právě valentýnský den. Její hlavní ozdobou jsou barevné květy, na první pohled připomínající mák. Plané druhy mají jednoduché nebo plné květy, v přírodě obvykle rozkvétají na jaře bílými, žlutými, růžovými, modrými a fialovými květy. Původem pocházejí ze Středozemí a Blízkého východu, v současné době jsou rozšířené v mnoha zemích Evropy, Severní Americe a Japonsku.

Název sasanka (Anemone) je odvozen od řeckého slova anemos – vítr.
Její semena roznáší vítr na velkou vzdálenost, odtud tedy její latinský název. Podle květomluvy symbolizuje sasanka očekávání, odhodlání, starostlivost, budoucnost, trvalou sílu a náklonnost.

Ve váze se z její svěžesti můžeme těšit až čtrnáct dní. Pravidelně měníme vodu, seřezáváme stonky a přidáváme výživu pro řezané květiny. Sasanky jsou citlivé na průvan a na přímé sluneční paprsky. Jejich červené a modré květy nejlépe vyniknou v kombinaci se žlutou růží, růžovou gerberou a modrým rozrazilem.

Lilie – čistá nevinná kráska

Lilie je ideální květina pro výjimečné příležitosti, k nimž Valentýn patří. Ve svých nádherných různobarevných květech odrazí čistotu citů, nevinnost a bezmeznou lásku.
Symbolem čistoty a nevinnosti byla lilie už odpradávna – své nevěsty jimi zdobili již staří Řekové a Římané.
Lilie jsou samy o sobě impozantní květiny, a proto pokud je kombinujeme s dalšími květiny, je dobré volit ty, které mají jemnější texturu (např. Chamelaucium, Gypsophila), aby jejich krása mohla promluvit naplno.
Zamilovaná a zasněná – přesně taková je lilie Longiflorum ‚White Europe‘. Každý stonek obvykle zdobí 2 – 3 bílé květy, které představují ideální volbu pro jednoduché valentýnské aranžmá se silným vizuálním dojmem.

Sedm rad – péče o řezané květiny

  1. Před vložením květin do vázy odřízněte šikmým řezem přibližně 3 cm stonku. Používejte vždy ostrý nůž. Stonky je vhodné odříznout pod vodou, protože se do nich nedostane vzduch.
  2. Odstraňte ze stonku všechny listy, které by zůstaly ve vodě. Urychlují totiž znečištění vody, které zkracuje životnost květin.
  3. Květiny dávejte do dobře vymyté vázy. Používejte odstátou vodu. Chcete-li, aby kytice vydržela déle, přidejte do vody výživu pro řezané květiny. Dodržujte vždy správné dávkování.
  4. Nedávejte karafiáty a narcisy do vázy s jinými květinami, neboť vylučují látku, která je pro jiné květiny škodlivá.
  5. Neumísťujte květiny v blízkosti ovoce, protože tyto plody vylučují etylén, který urychluje kvetení. Také již odkvetlé květiny působí podobně, proto je vždy z váz odstraňte.
  6. Květiny jsou citlivé na průvan a přímé slunce. Místo u jakéhokoli tepelného zdroje je taktéž nevhodné.
  7. Vázu pravidelně doplňujte čistou odstátou vodou. Každé tři až čtyři dny vodu vyměňte, stonky znovu seřízněte, pokud je doporučeno, přidejte výživu pro řezané květiny.

Zdroj: Holandská kvetinářská kancelář

Publikováno: 11. 2. 2004, Autor: