Vodovodní baterie se prodávají v mnoha typech a desénech – od historizujících po futuristické a všechno mezi tím. Jaké jsou aktuální trendy v oblasti koupelnových armatur?
Při zařizování koupelny necháváme často výběr baterií na poslední chvíli. To je v pořádku, při ladění outfitu taky začínáte od šatů a šperky dolaďujeme až na závěr. Jenže baterie není jen doplněk, ale zásadní funkční prvek, bez něhož by koupelna prostě nefungovala. Takže si na ni schováme dostatek peněz, abychom pořídili nejen kvalitní, ale také designovou, která zhled koupelny podtrhne. Ďábel tkví v detailu.
Zvolili-li jsme oblé tvary sanity, také armatura by měla vládnout zakulacenými křivkami, naopak k dynamickému hranatému umyvadlu vybereme futuristickou baterii s ostrými hranami. Koupelna zařízená v restrostylu si zaslouží historizující baterie s kohoutky a nikoli pákou. Malé umývátko obdaříme subtilní baterií.
Ani ve výběru barev se nemusíme omezovat jen na tradiční nerez, není problém v nabídce narazit na zlaté, měděné nebo bílé kousky. Toužíte-li po extravaganci, klidně sáhněte po zdobení drahými kameny – jen dejte pozor na zpracování, aby vám po prvním použití neopadaly (kameny ne baterie).
Kdo šetří, má termostatickou baterii
Vodou neplýtváme s ohledem na naši peněženku i s ohledem na přírodu. Poměrně účinné jsou v tomto směru termostatické baterie, které dokážou velmi rychle nastavit požadovaný směšovací poměr teplé a studené vody. Zároveň je i přednastavena ideální teplota 38 stupňů Celsia, když chcete teplejší vodu, musíte pojistku překonat. Můžete si nastavit svoji oblíbenou teplotu a voda z baterie bude proudit okamžitě, a to, i když ji vypnete a opakovaně zapnete.
A co je to rozteč?
Rozlišujeme mezi stojánkovými a nástěnnými bateriemi. Ty stojánkové jsou běžnější u umývadel a umisťují se do jejich okrajů. V případě sprchových koutů či van jsou častější nástěnné, které se zabudují do stěny. Před nákupem si zjistíme rozteč – vzdálenost trubek k přívodu teplé a studené vody. U nových domů je standardně 150 centimetrů, u starších domů může být jen 10 centimetrů.
Podomítkové baterie mají tělo zabudováno ve stěně, vidět je pouze vrchní chromová část. Je u nich náročnější instalace a před ní je dobré si zjistit hloubku stěny a hloubu podomítkové baterie.
Co do manipulace jsou nejoblíbenější pákové, které se dobře ovládají jednou rukou, kohoutkové ustupují do pozadí, protože vyžadují obě ruce k tomu, abychom namíchali poměr teplé a studené vody. Z důvodu šetření jsou některé baterie opatřené omezovačem, který zmenšuje průtok vody, ale zvyšuje tlak, takže na první pohled není poznat, že vody teče méně.
Aby dlouho vydržela…
…musí být vyrobena z kvalitních materiálů, dále rozhoduje typ kartuše (ovládací prvek pákové baterie, mísí se v ní teplá a studená voda, otevírá a zavírá vodu) a pochromování. Kartuše jsou obvykle keramické, aby vydržely tlak vody. U levnějších baterií se můžeme setkat s plastovou kartuší, ty se ale mohou tlakem vody nebo působením dolního kamene časem rozlomit. Dobrá baterie je vyrobena z tlustostěnné mosazi. Pohromování musí být co nejsilnější, aby odolalo otěru každodenního používání.
Převratná novinka
Na letošním veletrhu ISH 2015 představila firma Steinberg zcela nový typ umyvadlové armatury s prostým názvem SÉRIE 240. Představuje unikátní technologii míchání teplé a studené vody přímo v těle baterie, bez podomítkového tělesa. Tuto baterii navrhl průmyslový designér Michael Schneider. Nejnovější „Série 240“ umyvadlových baterií se na první pohled odlišuje až puristicky jednoduchým designem s technickým vzhledem. V základu je dodávána v chromu, objednávka je však možná v jakékoliv barvě RAL nebo platina, zlato, bronz, satén, měď.
Foto: Steinberg, Maier, Jika, Grohe
Publikováno: 24. 6. 2020, Autor: autor: Jana Truksová