Ptáte se, jak to jde dohromady? Historický objekt a náročné požadavky na moderní bydlení? Možná vás to překvapí, ale díky šikovnosti stavebníků a restaurátorů se to docela dobře podařilo skloubit. Řeč je o rekonstrukci smíchovské vily v ulici Na Doubkové. A věřte, že to nebyl snadný úkol, protože objekt byl bohužel velmi zchátralý.
Blízký park založil rytíř Doubek
Objekt leží v bezprostřední blízkosti Santošské zahrady, která je chráněnou kulturní památkou ČR, a parku Na Skalce. Ten má velmi zajímavou minulost, s níž úzce souvisí název ulice Na Doubkové.
Rytíř Eduard Doubek zde založil park, který roku 1889 daroval smíchovské obci. Ta pak pověřila architekta Františka Thomayera, aby prostor dále zvelebil. Ten se toho skutečně ujal a během let 1891 až 1894 svůj úkol s úspěchem splnil. Parková úprava je v neoklasicistním stylu a nechybí tady ani jezírko s altánem. Terén je skvěle vymodelovaný a dotváří ho pestrá škála vzrostlých dřevin. Toto dílo můžeme obdivovat díky zdařilé revitalizaci i dnes.
Jak to všechno bylo?
Vraťme se ale k popisovanému objektu. Secesní vila, o níž pojednává tento článek, byla postavena v letech 1912 až 1913 pro továrníka Karla Paška. Navrhl ji pro něj architekt Miroslav Wágner, představitel pozdního historismu, secese a moderny.
Karel Pašek byl významnou osobností Smíchova. Vedl zde továrnu na čerpadla, pumpy a větrné motory. Historie jeho rodu sahá až do 17. století, kdy se rodina věnovala ještě sklářskému řemeslu. Ke stávajícím budovám dal přistavět haly pro montážní provoz od stavitele Pudlače.
Zajímavé také je, že v sousedství Paškovy vily žily hned dvě slavné osobnosti – literární kritik, novinář a spisovatel F. X. Šalda a méně známý, poněkud dekadentní spisovatel a vyznavač okultismu, Emanuel z Lešehradu. Jeho dílo však také stojí za povšimnutí. Vytvořil totiž sbírku literárních a historických dokumentů, která obsahuje vzácné rukopisy, korespondenci, fotografie a osobní předměty.
Byly zachovány původní prvky i zhotoveny dokonalé repliky
Veškeré práce byly prováděny zkušenými odborníky ve stavitelství a restaurátorství a pod bedlivým drobnohledem investora. Všechny původní fasádní prvky byly na vile zachovány. Zábradlí, okenní výplně i vstupní dveře jsou věrnými replikami původních secesních originálů s maximálním zaměřením na detail.
Střecha objektu je dobře tepelně izolovaná a tvoří ji klasické (původní) tašky zvané „bobrovky“. Statické úpravy uvnitř domu byly samozřejmě prováděny pod dohledem statika.
Všechno lze ovládat telefonem
Každý z bytů je klimatizován inteligentní technologií, která umožní jejich obyvatelům šetřit energii a komfortně řídit provoz. Klimatizační jednotky jsou umístěny v garáži. Tím je zajištěno, aby nenarušovaly vizuální dojem a zároveň aby případný hluk neslyšeli obyvatelé domu.
Samozřejmostí je také ovládání klimatizace, osvětlení a stínících prvků prostřednictvím chytrého telefonu, a to i na dálku.
Dostavba se zelenou střechou neruší okolí
Doplňkem stavby je částečně v terénu zapuštěná dostavba garáže, která svými šesti parkovacími místy přispívá ke standardu současného komfortního bydlení. Součástí této dostavby je zelená střecha, která je součástí parkové úpravy hlavního vstupu do objektu.
Také při terénních úpravách na zahradě byly plně respektovány historie a styl celého objektu, o čemž svědčí například i nový plot a vstupní brána.
„Naším záměrem bylo vytvoření unikátního bydlení pro náročného klienta v srdci Smíchova ve velmi žádané lokalitě vilových domů s krásným výhledem na Prahu a zároveň do okolní zeleně,“ upřesňuje Ondrej Spodniak, jehož společnost Premiot Group má realizaci celého projektu na starosti.
Publikováno: 18. 2. 2021, Autor: autor: Ivana Kukalová