Češi rádi bydlí ve svém. A donedávna platilo, že je výhodnější vzít si hypotéku a na stáří vlastnit byt než doživotně platit nájem. Jenže ceny bytů v posledních letech bezprecedentně vzrostly, a tak už tato rovnice neplatí, respektive platí, ale jen v některých regionech.
Koho důsledky pandemie připravily o živobytí, těžko bude momentálně uvažovat o koupi nemovitosti. Týká se to mnoho zaměstnanců i podnikatelů, a to v turistickém ruchu, v pohostinství, ve službách a v dalších oblastech. Takže pro mnohé možnost hypotéky v tuto chvíli padá.
Těm, kteří mají stabilní zaměstnání, nahrává, že hypotéky v současnosti mají rekordně nízké úrokové sazby. Ale i tak musí mít naspořeno dost peněz, aby hypoteční úvěr vůbec získali.
Záleží na lokalitě
Pokud tedy stojíte před jednou z nejdůležitějších otázek v životě: „Máme jít do hypotéky, nebo dát přednost nájmu?“ záleží nejvíce na lokalitě, kde chcete zakotvit.
„Meziročně se ceny pronájmů v Praze nezvýšily a spíše zkorigovaly o pět procent, a to hlavně z důvodu zastavení krátkodobých pronájmů skrze Airbnb. Ceny pronájmů ale rostly hlavně v regionech, a to nejvíce v Ústeckém kraji, kde jsme zaznamenali až 10% nárůst,“ vysvětluje Kryštof Kubajko z realitního portálu Videobydleni.cz.
„Z našich statistik vyplývá, že kvůli pandemii a poklesu turismu mohly růst ceny pronájmů v regionech, které nebyly tolik zaměřené na byty s krátkodobými pronájmy. Rychleji rostly pronájmy v regionech se silným zastoupením průmyslových zón,“ vysvětluje Kubajko.
V Praze si byt raději pronajměte
Odpověď na otázku, zda nájem nebo hypotéka, záleží hlavně na tom, zda chce zájemce o bydlení bydlet v Praze či v jiné části České republiky.
„Hypotéka se vyplatí především v regionech, kde nejsou ceny nemovitostí vyšponované tak jako v Praze. Budeme-li hovořit o návratnosti vložených prostředků do nemovitostí, tak v Praze jsme na 2–3–5 procentech, kdežto v regionech jsou tato procenta vyšší. Nejvyšší je návratnost je v Ústeckém kraji, kde při dobré ceně při pořízení nemovitosti může návratnost dosahovat až skvělých 20 %. Tato doba ale už pomalu končí a standardně lze realizovat návratnost kolem 15 %,“ upřesňuje Kubajko.
V Praze se momentálně vyplatí bydlet spíše v pronájmu, a kdo bydlí v regionech a jeho finanční situace mu to dovolí, měl by především zvážit koupit nemovitost na hypoteční úvěr.
Publikováno: 9. 2. 2021, Autor: autor: Julie Veselá