Zamlžená a orosená okna jsou nepříjemným projevem zimy v domech se starými, špatně těsnícími okny. Stejně tak i průvan pode dveřmi. Obojí citelně snižuje teplotu v domě. Přitom způsoby, jak tomu zabránit, nemusí být složité ani drahé. Poradíme vám ty nejúčinnější.
Pokud vám do bytu táhne studený vzduch kolem rámů oken nebo dveří, velmi často stačí vyměnit nebo přidat těsnění, případně dveřní práh.
Moderní těsnění se vyrábí ze silikonu, gumy nebo speciální EPDM pryže, která má naprosto nejlepší vlastnosti a vydrží velmi dlouho. K dostání jsou i poměrně levné pásky z molitanu, které ale vydrží maximálně 2 roky.
Těsnění se prodávají tzv. na metry, jsou jedno- i vícekomorová, mají různou šířku a výšku, profily ve tvaru písmen K, D, P a V a. Většina se k rámům připevňuje oboustrannou lepicí páskou. Rámy je ale potřeba před přilepením těsnění důkladně očistit.
Jak na orosená okna
Orosení oken vzniká rozdílem mezi venkovní a vnitřní teplotou. Vlhkost se pak sráží na nejvíce studených místech, špatně těsnícími okny pak uniká ven – ale s ní samozřejmě unikne i drahé teplo. Moderní okna těsní důkladně a případné přebytečné vlhkosti se zbavíme pouze větráním. V chladných dnech bychom měli větrat krátce a intenzivně úplným otevřením oken. Vzduch se rychle vymění, vzdušná vlhkost se prudce sníží, ale stěny bytu neprochladnou a za chvíli je v něm opět teplo.
Pokud se vám okna rosí pouze z vnější strany, je vše v pořádku, protože to znamená jejich výborné izolační vlastnosti. Takovému orosení je možné zabránit dodatečným speciálním izolačním zasklením z vnitřní – interiérové – strany pyrolytickým povlakem.
V případě, že se okna rosí uvnitř mezi skly, je izolace narušená a nezbývá nic jiného než okna reklamovat.
Dveře a průvan
Drahé teplo může z bytu unikat okny, ale i okolo dveří a pod nimi. Nejčastější příčinou jsou různé – i miniaturní – deformace dveří a zárubní. Nejdříve byste se tedy měli pokusit o seřízení v závěsech.
Jednoduchým, rychlým a účinným řešením jsou i v tomto případě těsnicí pásky, navíc se tak výrazně ztiší i zavírání dveří. Utěsnění spodní hrany je možné provést použitím prahu a těsnicí lištou s kartáčkem, která se připevňuje přímo na dveře samolepicí páskou nebo malými vruty.
Další možnosti, jak omezit průvan:
- Tepelný komfort v bytě je možné zlepšit i dalšími způsoby. Můžete použít například venkovní žaluzie nebo vnitřní závěsy u oken. Pokud se rozhodnete pro závěsy, neměly by ale zakrývat topná tělesa.
- U starších typů oken je možné mezi okenní křídla umístit například válec z deky, ale neočekávejte, že dojde k nějakému opravdu zásadnímu zlepšení. V mnoha případech je výhodnější okna vyměnit za moderní a dokonale těsnicí.
- Závěs můžete použít i k vstupním dveřím, ale jeho účinnost je samozřejmě jen částečná. V případě, že vstupní dveře i přes všechny snahy o utěsnění stále propouští chlad a vlhkost zvenku, je většinou výhodnější přistoupit k jejich kompletní výměně. Pokud máte velkou vstupní část, můžete například ze sádrokartonu nebo lehkých tvárnic vybudovat stěnu s dalšími dveřmi a vytvořit tzv. zádveří.
- V případě výměny starých netěsnících oken a dveří za nové se investice skutečně vyplatí. Finance se vám velmi rychle vrátí v nižších částkách, které vydáte za topení a navíc získáte mnohem větší komfort a samozřejmě i více světla a méně prachu v bytě…
Publikováno: 5. 2. 2021, Autor: autor: Jana Truksová