Ve městech a obcích způsobí neuklizený sníh na chodnících a rampouchy padající ze střech mnoho zranění. Kdo ale za úklid sněhu, který může ohrožovat zdraví lidí i majetek, zodpovídá a v jakých případech může zasáhnout i třeba armáda?
Chodník kolem domu a chodník k domu
Majitelé a správci nemovitostí si jistě dobře pamatují na dobu, kdy při každém zasněžení vstávali ve čtyři ráno, aby uklidili všechny chodníky kolem domu, dokonce i ty, které patřily obcím. To se v roce 2009 změnilo a tato povinnost přešla na majitele pozemku pod chodníkem. Což je logické a správné.
Chodník je podle zákona součástí stavby komunikace, případně samostatnou stavbou, jež je součástí pozemku, na kterém se nachází. Protože je mnoho chodníků v městech a obcích právě v jejich vlastnictví, patří mezi jejich povinnosti zajistit odklizení sněhu či zmírnění závad ve schůdnosti. Odpovědnost v tom případě má obec.
Jinak je to ale u chodníku k domu. Za tento chodník naopak odpovídá jeho vlastník. Což může být také obec, ale často tomu tak není. Nejčastěji to bývá soukromý majitel, firma nebo instituce, SVJ nebo bytové družstvo.
Nejen schody do domu, ale také bezprostřední prostor před vstupem do něj jsou plně v odpovědnosti majitele objektu. Jedná se o prostor, se kterým se dostane osoba při východu z objektu poprvé do kontaktu. A ten musí být uklizen tak, aby byl bezpečný a zbavený sněhové pokrývky a náledí.
Padající rampouchy a sníh ze střech
V nížinách se to sice nestává moc často, ale v horských městech a obcích jsou celkem pravidelně střechy několikrát za zimu zasypány vysokou vrstvou sněhu.
Při denním tání a nočních mrazech dochází k tvorbě rampouchů, které při ulomení a pádu z velké výšky mohou člověka i zabít. Při oblevě se mohou ze střech zřítit i velké a těžké plotny mokrého sněhu a to je nebezpečné jak pro chodce, tak i pro podél domů stojící automobily.
Péče o sněhem zapadané střechy domů a rampouchy trčící z okapů je plně na majiteli nemovitosti. Z toho vyplývá i jeho právní odpovědnost za způsobené škody na majetku i případná zranění. Tento problém za majitele domu tedy určitě neřeší technická správa či technické služby daného města či obce. Pokud na takovýto problematický úsek narazíte, je nejrychlejším řešením vše vyfotit a poslat zodpovědné osobě na obecním úřadě či magistrátu.
To se děje ale v našich městských podmínkách pouze výjimečně. V případech rozsáhlé kalamity, kdy nejenže hrozí velké nebezpečí, ale je i riskantní jakýkoli neprofesionální zásah. V takovém případě zasahují i hasiči a při opravdu extrémní kalamitě může zasahovat i armáda.
Zdroj: autorka článku Julie Veselá. www.karcher.cz
Publikováno: 28. 1. 2021, Autor: autor: Julie Veselá, Profil autora: Redakce