Obdivujete krásně dekorované interiéry na obrázcích z internetu a toužíte po podobně zařízeném bytu? Přemýšleli jste někdy, jestli se v takovém interiéru dá při běžném provozu vůbec existovat? Co žádat od designérů, aby se v jimi zařízeném bytě dobře žilo?
Pozlátko fotografů
Kdo z vás, co miluje krásně zařízené interiéry a na styl bydlení klade velký důraz, by nechtěl žít v některém bytě, které prezentují obrázky na internetu a v časopisech. Možná že nikdo! Často (ale ne vždy) jsou prezentované byty pouze účelová aranžmá určená pro obdivování, ale ne k bydlení.
Designér vytvoří atraktivní interiér, který často ještě „doladí“ do extrému fotograf. Nedivte se, jejich cílem je, aby na finálním snímku všechno vypadalo dokonale, čímž samozřejmě zajmou obrovskou skupinu čtenářů. Někteří z nich jsou pak doslova fascinováni nádhernými interiéry, a tak skutečně pouští do realizací podobných projektů i u sebe doma. Očekávaný báječný výsledek se však většinou nedostaví.
Pozvaní hosté jsou u vás nesví a rodinní příslušníci vůbec neocení, že jste investovali do rekonstrukce jejich domova nemalé peníze. A není také divu! Necítí se tam totiž vůbec dobře. Bílá kožená sedačka je příliš „choulostivá“, takže vaše návštěvy jsou celu dobu nervózní, protože se obávají, že ji polijí kávou nebo červeným vínem. Moderní minimalistická kuchyň je zase neútulná a tak nějak studená, takže vaši nejbližší v ní obtížně hledají místo, kde by si mohli sníst svůj sendvič v pohodě a beze strachu, že nadrobí na tu nehorázně drahou dřevěnou podlahu.
Jak neskočit na lep
Ve fotogaleriích článků, na Facebooku, Pinterestu a dalších sociálních sítích hledejte pouze inspiraci. Při vlastním zařizování bytu se však spoléhejte hlavně na svůj rozum a předem si místnosti důkladně přeměřte a snažte si představit, k jakým činnostem vám budou sloužit.
Při rozvrhování nábytku nezapomeňte na to, že například do postele se musíte nejen někudy dostat, ale že se budete v ložnici někdy pohybovat při nedostatečném osvětlení nebo dokonce potmě. Průchod k lůžku by měl být tedy bezproblémový. Když budete rozespalí, tak se vám bude špatně protahovat mezi zrcadlem a vzrostlou palmou v květináči.
Věřte, že ani spousta krásných dekorací umístěných v koupelně kolem vany vás dlouhodobě nenadchne. Počáteční euforie totiž časem vyprchá. Zvláště když zjistíte, že v koupelně je jednak příliš vlhko, takže se tam kdeco hned zkroutí a zničí. Navíc se nenechte unést představou, že se v koupelně nepráší. Brzy zjistíte, že opak je pravdou.
Krásné, ale nepraktické dekorace
A co byste řekli třeba na pěkný koberec s třásněmi? Že by se vám hodil pod jídelní stůl? Možná, že barevně ano. Určitě seženete i vhodný materiál. Ale úskalí na vás čeká někde jinde! Představte si, co udělá s třásněmi opakovaný pohyb kolem stolu? A co teprve, máte-li doma děti nebo domácího mazlíčka. Řekněte sami, není lepší na ozdobné třásně a podobná „vylepšení“ raději zapomenout?
A tak bychom mohli pokračovat dalšími příklady. Na některé z nich se můžete podívat ve fotogalerii.
Designéra vybírejte srdcem i rozumem
Nechceme vám v žádném případě vnutit, že byste se neměli na odborníky při zařizování interiérů obracet. Právě naopak! Mají mnoho zkušeností, které vy nikdy nezískáte. Znají různé triky, mají přehled o nábytku a doplňcích stejně jako řemeslnících, s nimiž si spolupráci mnohokrát ověřili, a proto je mohou s klidným svědomím doporučit.
Při výběru designéra si ale dejte na čas. Vyžádejte si reference a zkoumejte, zda vás oslovuje designérovo estetické cítění a snažte se do jím navržených interiérů vžít a představit si, jak se vám v nich bude bydlet, uklízet atd.
Nedejte pouze na doporučení známých, ale spolehněte se na svůj rozum a instinkt. S designérem byste měli být na stejné vlně i po lidské stránce. To je opravdu důležité. Jen tak se vám společnými silami podaří vytvořit osobitý a zajímavý interiér, ve kterém vám bude dobře. To jediné je důležité.
Publikováno: 27. 1. 2021, Autor: autor: Ivana Kukalová