Dříve bylo naprosto běžné, že základní i složitější opravy v domácnosti obstarávali “páni domu“. Jenže takových všestranných šikulů je dnes pomálu. A tak se zrodili hodinový manželé, kteří poptávku na drobné domácí práce velmi dobře uspokojují. Ale ne všichni jsou spolehliví. Jak nenaletět, a kdy je lepší obrátit se na vyučeného řemeslníka?
Hodinového manžela – placenou verzi dříve rozšířené sousedské výpomoci voláme ve chvíli, kdy potřebujeme nějaké drobnější práce nebo opravy – od smontování nábytku přes výměnu zámku až po opravu kapajícího vodovodního kohoutku. Jejich největší výhodou je, že dokážou zastat mnoho různých činností, na které bychom potřebovali hned několik řemeslníků.
V případě, že potřebujete odborný zásah, obraťte se raději na vyučeného řemeslníka. Sami si spočítejte, zde se vyplatí ušetřit za neodborný zásah a riskovat náklady na zjednání nápravy. Zvlášť u větších pracích se vyplatí udělat si poptávku u několika subjektů. A zajímejte se také, zda je firma pojištěná pro případ způsobení škody.
Pokud chcete na službách řemeslníků ušetřit a oprava nebo práce se dají odložit, počkejte na chladnější období. Zatímco řemeslníci bývají v létě maximálně vytíženi a často se u nich setkáváme s dlouhými čekacími lhůtami, v zimě lze narazit u poptávaných služeb na výhodnější podmínky.
Dejte na reference
Z výzkumu agentury STEM/MARK pro Raiffeisen stavební spořitelnu vyplývá, že lidé shánějí pomoc řemeslníků hlavně přes osobní známosti: 59 % dá na doporučení svých blízkých, 56 % využívá osvědčených kontaktů. Nejčastějším důvodem, proč poptávat služby řemeslníků, jsou revizní kontroly (46 %), drobné stavební úpravy (42 %) nebo urgentní opravy havárií (39 %).
I přesto, že každý ví, co hodinový manžel je, ten samý průzkum ukázal, že v porovnání s řemeslníky je zkušenost se službou hodinového manžela ve velmi nízká, jen asi 5 %. Dostupnost řemeslníků je podle dotazovaných lepší v Čechách, horší na Moravě a v Praze.
Tipy, jak nenaletět:
- Při hledání řemeslníků můžete použít internetové poptávkové systémy. Neměli byste ale zapomenout ani na reference, a to jak z internetových stránek, které sbírají nezávislá hodnocení, tak doporučení od známých.
- Nepodceňujte vypracování rozpočtu. Nabídka by měla obsahovat položkový rozpočet, který si důkladně prostudujte. Pokud bude obsahovat zkratky či pojmy, kterým nerozumíte, nestyďte se zeptat, co znamenají. Důležitý je výběr a množství materiálu, jaké činnosti jsou účtovány hodinově a jaké projektově. Každý detail by měl být jasný a vyčíslený.
- Než ústní smlouva vám v případě reklamace pomůže pouze písemná. Měla by zahrnovat obsah prací, termín dokončení, délku záruky a způsob řešení reklamací. Může obsahovat i lhůty odstranění nedostatků a sankce za nesplnění termínů. Na internetu najdete řadu příkladů vzorových smluv o dílo.
- Dbejte na použité materiály a komponenty při práci. Nejste-li si jistí v kramflecích, vezměte si na pomoc známého, který se v problematice lépe orientuje, a aktivně se zajímejte o možné alternativy.
- Při větších opravách či stavebních pracích si sjednejte dozor, který je ohlídá za vás.
- V případě reklamace neotálejte a požadujte odstranění závad ihned, ještě než zaplatíte konečnou cenu. Kompromisem může být i sleva z ceny.
- Řada prací, které můžete doma potřebovat, vyžaduje odbornou kvalifikaci (zejména co se týká elektřiny a plynu). Nikdo bez patřičného oprávnění by je správně neměl vykonávat. Pokud máte pochybnosti o odborné způsobilosti vašeho dodavatele, chtějte vidět jeho oprávnění či certifikaci.
- Soudní znalci pomohou, když řemeslník hraje mrtvého brouka a nereaguje na požadavky reklamace. S posudkem znalce se můžete obrátit na soud, který vám pomůže zjednat nápravu. Lidé, kteří už u řemeslníků něco reklamovali, by podle aktuálního průzkumu stejnou situaci řešili primárně žalobou.
Publikováno: 25. 1. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce