reklama

Když se psem nevydržíte v jedné místnosti aneb Jak na plynatost chlupáčů

Pro nepejskaře může jít o úsměvnou představu, ale kdo má doma psa, dobře ví, že když TO na chlupáče přijde, je to mnohem horší, než když si „pšoukne“ člověk. Dobrou zprávou je, že se plynatosti psů dá do jisté míry předcházet. Máme ale i varování, nadýmání může značit vážný zdravotní problém…

Do jisté míry je plynatost u psů normálním jevem stejně jako u lidí. Jenže lidé ji ze společenských důvodů ovládají, kdežto psi to neřeší. Pokud nadýmání překročí únosnou míru a my už poblíž svého psa ani nevydržíme sedět, měli bychom se snažit tomu zamezit, což je do jisté míry možné.

U některých plemen se flatulence, jak se nadýmání odborně nazývá, objevuje celkem často. Jde především o krátkolebá plemena, například francouzský buldoček je známý „prďoch“. U nich je příčinou vstřebávání nadbytečně spolykaného vzduchu při krmení. Hlavně při rychlém hltání.

Zamezte hltání

S hltáním se často můžeme setkat u psů, kteří zažili nedostatek. Například u psů z útulků, kteří se tam dostali z velmi špatných podmínek a poznali hlad, je normální, že se snaží sežrat svou porci co nejrychleji. Tohoto zlozvyku se většinou nezbaví do konce života.

V takových případech je dobré rozdělit pejskům krmení do několika dávek, aby neměli nutkání vše rychle sežrat najednou. Pomocí mohou být i protihltací misky, které svým tvarem nutí psa jíst pomaleji.

Krmivo dávejte do vyvýšené polohy. Je to lepší pro zažívání. Výše položené misky také ocení pejsci, kteří mají problémy se zády.

Co se týká velikosti granulí, tak volte spíše menší, které jsou lepší na trávení. Psi, kteří hltají, málo koušou a velké kusy potravy se hůře tráví.

Když se psem nevydržíte v jedné místnosti aneb Jak na plynatost chlupáčů
i (Zdroj: shutterstock.com)
Když se psem nevydržíte v jedné místnosti aneb Jak na plynatost chlupáčů

Bakterie, nadváha a málo pohybu

Nekvalitní krmiva, zvláště levné supermarketové granule často obsahují nekvalitní zdroj bílkovin, vysoký obsah obilovin a různá dochucovadla a zbytečnou chemii (antioxidanty, barviva). Také  cukry,  zvláště celá řada oligosacharidů, je  pro psa nestravitelná. Všechny tyto nevhodné složky mohou mít za následek přemnožení škodlivých bakterií. Obzvlášť nebezpečné může být z dlouhodobého hlediska přemnožení a výskyt bakterie Enterococcus faecalis ve střevech.

Za špatným trávením a vznikem plynatosti může být i nedostatek pohybu psa nebo jeho nadváha. Veterináři nedoporučují žádnou intenzivní aktivitu hodinu před a dvě po krmení. Lehká procházka na podporu zažívání ale určitě nezaškodí.

Kdy jít k veterináři

Jakmile se nadýmání vyskytuje po delší dobu, nebo silně zapáchá, je dobré pejska nechat zkontrolovat veterinářem. Přemnožení škodlivých bakterií může ve stáří vést až ke zhoubným nádorovým onemocněním.

Flatulence může také znamenat přítomnost parazitů ve střevech. V tomto případě je dobré zkusit pejska odčervit. Dospělý pes by měl být odčervován každé tři měsíce. Vhodné je při každém odčervení měnit odčervovací přípravek.

Když se psem nevydržíte v jedné místnosti aneb Jak na plynatost chlupáčů
i (Zdroj: shutterstock.com)
Když se psem nevydržíte v jedné místnosti aneb Jak na plynatost chlupáčů

Vhodný výběr krmiva je klíčový

První radou při nadměrné plynatosti u psa bývá výměna nevhodné potravy. Svému pejskovi dopřejte alespoň prémiové, ideálně však superprémiové, nebo „no grain“ granule.

„Pokud krmíte extrudovanou potravou (vyráběnou teplem), vyzkoušejte přechod na granule lisované za studena s laktobacily. Tyto granule jsou skvěle stravitelné a ve střevě nezanechávají zahnívající zbytky. Rychleji se tráví, neobsahují lepek, sóju ani chemii, které mohou dráždit zažívání. Laktobacily v granulích také pomáhají udržovat vyváženou střevní mikroflóru a posilovat imunitu psa,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Přechod na BARF

Řešením může také být přechod na BARF, tedy krmení syrovým masem a zeleninou. Protože se jedná o stravu, která je nejbližší přirozené stravě psa, přijme ji tělo lépe a lépe ji také využije. Trávení se zkrátí ze tří dnů na 12 hodin, zmírní se zápach z tlamy a také ze stolice, která bude méně objemná.

Ceny se bát nemusíte, je to lacinější, než byste čekali. Protože pes lépe využije všechny složky krmiva, podávají se poměrně malé porce v závislosti na velikosti a aktivitě psa. Krmení masem je tedy podobně cenově náročné jako středně kvalitními granulemi.

Když se psem nevydržíte v jedné místnosti aneb Jak na plynatost chlupáčů
i (Zdroj: shutterstock.com)
Když se psem nevydržíte v jedné místnosti aneb Jak na plynatost chlupáčů

Pozor na náhodné nálezy

Důležité je také pejska hlídat při venčení. Můžete mu dávat to nejkvalitnější krmivo, ale pokud se ocitne u odpadkového koše, tak sní cokoliv, co se mu dostane „pod čenich“.

Především při nočních procházkách si dávejte pozor. Protože taková zkažená potrava nemusí způsobit jen nadýmání, ale i nehezkou otravu. A to ani nemluvíme o tom, že občas se někteří lidé snaží psům cíleně ublížit a kladou do venčících lokalit otrávené nástrahy nebo chutná sousta doplněná o ostré předměty. Při venčení je proto nutné být mimořádně obezřetný!

Nekrmte také pejska od stolu. Jednak to není výchovné a jednak lidské jídlo a především tučná masa mohou pejskovy přinést nehezké zažívací problémy.

Publikováno: 18. 1. 2021, Autor: autor: Julie Veselá